Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-25, 08:20 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Medycy ostrzegają: Jodku potasu nie można się najeść na zapas

Tabletki jodku potasu [fot.M.Matuszkiewicz]
Tabletki jodku potasu [fot.M.Matuszkiewicz]
- Jodek potasu jest doskonałym narzędziem blokowania tarczycy przed wchłanianiem radioaktywnego jodu, ale w tej chwili nie może być wykorzystywany profilaktycznie - mówi Aleksander Skoczylas, zastępca kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie do magazynów gminnych z Agencji Rezerw Strategicznych trafiło kilkadziesiąt milionów tabletek jodku potasu. Na Opolszczyźnie mamy ich milion 400 tysięcy. To reakcja na wypadek zagrożenia awarii elektrowni atomowej.
- Kiedy zajdzie taka sytuacja, a mamy nadzieję, że to nie nastąpi, to jodek potasu będzie dystrybuowany. I dopiero wtedy należy go zażyć. Natomiast nie można się najeść jodku na zapas, bo prowadzi to do całego szeregu niekorzystnych działań na tarczycę. Dobrze, że jesteśmy przygotowani na taką ewentualność. Oczywiście, oby nie nastąpiła - mówi Aleksander Skoczylas.

Dodajmy, że wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży podczas wystąpienia w Sejmie podkreślał, że w Polsce w tej chwili nie występuje zagrożenie radiacyjne, a dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny.

Główny ekspert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uważa, że ryzyko wystąpienia zagrożenia promieniowaniem jądrowym w Polsce jest minimalne. Florian Naumczyk podkreśla równocześnie, że Polska jest gotowa na walkę ze skutkami kolejnej w historii ewentualnej awarii elektrowni jądrowej. Główny ekspert RCB zaznacza, że w tym momencie nie istnieje ryzyko ataku nuklearnego na terytorium Polski. Jeśli chodzi o rosyjskie zapowiedzi ewentualnego ataku na Ukrainie, mają to być głównie działania propagandowe. Florian Naumczyk w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznaczył, że polityczne skutki użycia ładunku nuklearnego mogłyby być katastrofalne również dla agresora. "Użycie broni jądrowej, faktyczne użycie, nie próby jądrowe, oznaczałoby przewrócenie całej sfery bezpieczeństwa. To byłoby przekroczenie pewnego tabu, które obowiązuje od II wojny światowej" - podkreślił Florian Naumczyk.
Aleksander Skoczylas

Wiadomości z regionu

2023-02-06, godz. 06:17 Opolszczyzna siódma w kraju pod względem wysokości średnich wynagrodzeń Inflacja się utrzymuje, a co z poziomem wynagrodzeń? Czy trzeba wyjechać z województwa opolskiego, żeby lepiej zarabiać? - o to między innymi w Porannej… » więcej 2023-02-06, godz. 06:00 Coraz bliżej do podwyżek za egzaminy na prawo jazdy Opłaty za egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy będą wyższe. Dyrektor WORD-u skierował w tej sprawie pismo do zarządu województwa. » więcej 2023-02-05, godz. 17:44 Dziecko poparzyło się gorącym napojem. Akcja LPR w Głuchołazach Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w niedzielne przedpołudnie w Głuchołazach. Maszynę skierowano na miejsce, bo potrzebny były szybki… » więcej 2023-02-05, godz. 14:07 "Herody" znowu w Lewinie Brzeskim. Na scenie 11 zespołów [ZDJĘCIA] Po pandemicznej przerwie na deski domu kultury w Lewinie Brzeskim wróciły 'Herody'. To najstarszy przegląd zespołów kolędniczych organizowany w naszym regionie… » więcej 2023-02-05, godz. 12:40 Rodziny zastępcze pilnie potrzebne! Opolskie pilnie potrzebuje rodzinnych domów dziecka. W regionie działają 23 takie placówki a potrzeba ich nawet dwa razy tyle. Tak wynika z wyliczeń Regionalnego… » więcej 2023-02-05, godz. 11:00 Studenci nyskiej uczelni pomogą w Niemodlinie przy rewitalizacji Niemodliński rynek będzie poligonem doświadczalnym dla studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. To owoc porozumienia gminy z szefostwem wydziału… » więcej 2023-02-05, godz. 10:00 Tygrysica w opolskim zoo chętniej na wybiegu Można już bez trudności oglądać tygrysicę amurską Umę w pawilonie dużych kotów opolskiego ogrodu zoologicznego. » więcej 2023-02-05, godz. 09:00 Kaczki, gęsi i łyski dłużej pod ochroną przed myśliwymi Radni wojewódzcy skrócili okres polowań na krzyżówki, cyraneczki, czernice, łyski i gęsi o dwa tygodnie na wybranych terenach obszaru Natura 2000. Na ostatniej… » więcej 2023-02-05, godz. 08:00 Nowe osiedle przy ulicy Wrocławskiej w Opolu? Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czeka na wyniki naboru na granty z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Między innymi od tego zależy… » więcej 2023-02-05, godz. 07:30 Bez rejestracji i skierowania. 1500 dzieci przebadanych podczas "Krainy Zdrowia Dzieci" Blisko 1500 dzieci i młodzieży zostało przebadanych podczas drugiej edycji akcji 'Kraina Zdrowia Dzieci' w Toyota Park w Opolu. Młodzi pacjenci bez skierowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »