Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 08:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Jodek potasu w każdej gminie. Wojewoda przekonuje, że nie ma powodu do niepokoju. "To bardziej profilaktyka"

Tabletki. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Freeimages.com]
Tabletki. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Freeimages.com]
Apteka - zdjęcie ilustracyjne [fot.envato]
Apteka - zdjęcie ilustracyjne [fot.envato]
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu w ramach rutynowych procedur dotyczących zasad ochrony ludności. Prowadzone przez resort działania są konsekwencją decyzji podjętej po tym, jak doszło do walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. O najlepszym sposobie dystrybucji tych tabletek mają decydować wojewodowie w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego. Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski przekonuje, że w tej chwili nie ma powodów do niepokoju.
- Nie mamy żadnej sytuacji, która stanowiłaby zagrożenie dla naszego województw i kraju - mówi wojewoda. - Chociaż przygotowujemy się na różne ewentualności, bo sytuacja na froncie ukraińskim jaka jest to każdy widzi. Każdy widzi, że Putin, jeżeli chodzi o zachowania dotyczące otoczenia elektrowni atomowych, nie zachowuje podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dlatego to jest bardziej profilaktyka na ten moment.

Tabletki z jodkiem potasu obecnie są dystrybuowane do powiatów w naszym regionie.

- Część tabletek jutro, a część w poniedziałek znajdzie się w centrach dystrybucyjnych na terenie poszczególnych gmin. Mamy 71 gmin, one będą w gotowości na ewentualność, gdyby zaistniała tego typu potrzeba, mamy opracowane od gmin miejsca dystrybucji tego jodku potasu. Także każda gmina przekazała nam informacje, w ilu tych miejscach jodek będzie dystrybuowany. Najczęściej są to szkoły albo apteki - dodaje Sławomir Kłosowski.

Dla przykładu w Opolu takich miejsc dystrybucji będzie 30, w Kędzierzynie-Koźlu 12. Na razie na Opolszczyznę trafiło milion 440 tysięcy tabletek. Zgłoszono też zapotrzebowanie na kolejnych 700 tysięcy.
Sławomir Kłosowski cz.1
Sławomir Kłosowski cz.2

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 3 auta zderzyły się w Trzebiszynie, 2 na DK46. Trudne warunki na trasach regionu Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »