Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-14, 20:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

W bazie kuratorium oświaty wciąż ponad 200 ofert pracy dla nauczycieli

Uczniowie w szkole [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uczniowie w szkole [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Na ponad 200 ofert dla nauczycieli znajdujących się w bazie opolskiego kuratorium oświaty blisko 170 to wakaty. Na koniec wakacji dla nauczycieli zainteresowanych pracą na pełnym etacie było 138 propozycji. To oznacza, że po 6 tygodniach od rozpoczęcia roku szkolnego przybyło 30 nowych wakatów.
Jednak zdaniem Michała Sieka, opolskiego kuratora oświaty sytuacja nie jest niepokojąca. - Sprawa braków kadrowych w szkołach, jeżeli chodzi o nauczycieli, to zawsze jest taką sprawą, która jest gorąca pod koniec wakacji i na początku roku szkolnego. Czasami w niektórych przypadkach to się jeszcze przeciąga. Najbardziej poszukiwani są nauczyciele wspomagający, językowcy. To są ułamki procenta, jeżeli chodzi o wszystkie placówki - mówi Siek.

Najwięcej wakatów do obsadzenia, bo 48 - jest w powiecie brzeskim, w Michałowie i Skarbimierzu Osiedle. Na drugim miejscu plasuje się stolica regionu z 44 wakatami i powiat nyski. Tam na etacie brakuje 31 nauczycieli. Problem dotyczy zwłaszcza pedagogów specjalnych czy nauczycieli wspomagających.

Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zauważa, że problem braku kadry nauczycielskiej nie zniknął. - Zdarza się też, że nowi pracownicy szybko rezygnują - mówi Szczepkowska. - Nauczyciele w trakcie pierwszego tygodnia pracy rezygnowali z różnych względów: finansowanych, ze względów bardzo dużych klas. Natomiast faktycznie pojawiali się też nowi nauczyciele, ale pojawiały się też nowe przedmioty, które należy obsadzić to m.in. język polski dla obcokrajowców. Tutaj mamy największe braki, plus do tego nauczyciele rewalidacji i nauczyciele wspomagający.

- Niektórych godzin nie możemy zrealizować, niektóre są na doraźne zastępstwa - dodaje dyrektorka "budowlanki".

Zdaniem Wandy Sobiborowicz, prezes opolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego do podjęcia pracy w szkole nie zachęcają przeładowane klasy i niskie wynagrodzenie. - Nic się nie zmieniło w tej sprawie. Jeśli wynagrodzenie takiego nauczyciela po studiach wynosi niewiele ponad najniższe wynagrodzenie w kraju, to o czym my tu mówimy? Za 3300 złotych brutto, to nie będzie wielkiego entuzjazmu do pracy i wielu nowych pracowników - mówi.

Na wydziale pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego liczba studentów od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Jak informuje Agnieszka Bąkowska, koordynator modułu nauczycielskiego i wykładowca akademicki UO - Zmienia się jednak profil studenta. - Większość studentów, którzy studiują pedagogikę, chce podjąć pracę w zakresie pracy opiekuńczo-wychowawczej i terapeutycznej i dopiero w drugiej kolejności myślą o tym, żeby zostać nauczycielem. Pod tym względem widzimy delikatną zmianę - dodaje.

W całym kraju mamy ponad 700 tysięcy nauczycieli.
Michał Siek
Violetta Szczepkowska
Wanda Sobiborowicz
Agnieszka Bąkowska

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 08:45 Choinki zamiast wyrzucić można podarować - kozom jako przysmak Koniec stycznia to ostatnie dni, kiedy w naszych domach stoją świąteczne drzewka. Okazuje się, że mogą być one jeszcze wykorzystane. » więcej 2023-01-27, godz. 07:45 Zmarł dziennikarz Adam Barański. Przed laty był związany z Radiem Opole Zmarł Adam Barański, dziennikarz Radia Wrocław, przed laty pracował w Radiu Opole. Miał 44 lata. » więcej 2023-01-27, godz. 07:30 Opole: z budżetu miasta wykreślono pomysł budowy szkoły dla dzieci z autyzmem Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu w Opolu nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku. Podczas czwartkowej (26.01) sesji zabezpieczona… » więcej 2023-01-27, godz. 07:26 CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków syntetycznych. Ukryte było w gminie Turawa Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zlikwidowali duże laboratorium narkotyków syntetycznych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:40 Każdy może przygotować "Paczkę dla Ukrainy". Akcję koordynuje Caritas Caritas Diecezji Opolskiej przekazała do Ukrainy już ponad 5400 paczek o łącznej wadze 82 ton przygotowanych przez parafie, instytucje i firmy. Opolska Caritas… » więcej 2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »