Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-29, 08:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolski sanepid zadba o kręgosłupy uczniów. W szkołach rusza akcja edukacyjna

Uczniowie w szkole [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uczniowie w szkole [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uczniowie w szkole [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uczniowie w szkole [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opolski sanepid zadba o kręgosłupy opolskich uczniów i zmierzy ich miejsca nauki w czasie lekcji. To kolejna akcja informacyjno-edukacyjna po ważeniu tornistrów w ubiegłych latach, która ma przeciwdziałać wadom postawy u dzieci i młodzieży. Inspektorzy sanepidu ruszają do szkół, gdzie będą przypominać dyrektorom, uczniom i ich rodzicom o znaczeniu dostosowania stolików i krzeseł do nauki.
- Chcemy zadbać o profilaktykę wad postawy - mówi Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - W ramach tej akcji będziemy mierzyć ławki i stoliki w szkołach na terenie całego województwa. Pomiarów będą dokonywać pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, a także będziemy prowadzić działania informacyjno-edukacyjne. Muszę powiedzieć, że im większa szkoła tym większy problem, Na pewno te sprawy jest łatwiej rozwiązać i wprowadzić w klasach młodszych, kiedy każdy ma swoją ławkę i wie, w której ławce ma siedzieć.

- To niezwykle potrzebna akcja, w czasie której będziemy podkreślać, jak ważne są te pomiary w szkole, ale i w domu - mówi Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. - Trzeba przypominać o tym, że stanowisko pracy ucznia powinno być właściwie przygotowane i dobrane do ucznia, o tych zasadach prawidłowego siedzenia, że stopy powinny być na podłodze, kąt prosty w nogach, kąt prosty na blacie, jeżeli chodzi o ręce.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Opolu ławki i krzesła są podzielone według rozmiarów, adekwatnie do wieku uczniów poszczególnych klas. Najmłodszych z klasy pierwszej zapytaliśmy, czy wiedzą, jaka powinna być prawidłowa postawa uczniów w ławkach.

- Żeby wygodnie siedzieć trzeba mieć nogi oparte na podłodze i ważne, żeby kręgosłup się nie wykrzywiał, bo to nie jest zdrowe dla organizmu. Trzeba mieć plecy prosto, nie można się wyginać i huśtać się na krześle - mówią Michalina i Teodor.

Działania prowadzone przez pracowników powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych zostaną podsumowane w listopadzie.
Anna Matejuk
Michał Siek
Michalina i Teodor

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 13:00 Zamek Górny w Opolu świętuje swoje urodziny. Na odwiedzających czekają atrakcje Zamek Górny w Opolu zaprasza do wspólnego świętowania swoich urodzin. 4 lata temu atrakcja po raz pierwszy po rewitalizacji została udostępniona zwiedza… » więcej 2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »