Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-29, 11:30 Autor: Jacek Rudnik

"Szkoła bez ocen". Nowatorski sposób kształcenia w Polsce

Oddziały przygotowawcze w opolskich szkołach [fot.M.Matuszkiewicz]
Oddziały przygotowawcze w opolskich szkołach [fot.M.Matuszkiewicz]
Jarosław Durszewicz [fot. Agnieszka Lubczańska]
Jarosław Durszewicz [fot. Agnieszka Lubczańska]
- To takie trochę wkładanie kija w mrowisko i być może też lekka prowokacja, ale najważniejsza jest motywacja wewnętrzna ucznia - stwierdził w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Jarosław Durszewicz, prezes Fundacji "Szkoła bez ocen" odnosząc się do ogólnopolskiego projektu zmierzającego do poprawy systemu nauczania w Polsce. Jakie korzyści płyną z metody, w której nie wartościuje się ucznia oceną, a pokazuje, jak może się poprawić?
Na odważny sposób kształcenia, bez wartościowania uczniów ocenami, zdecydowało się już część szkół w Gorzowie, Olsztynie, a cały projekt jest realizowany w partnerstwie z gminą Bergen w Norwegii.

- To, że w szkołach stawia się uczniom jedynki, dwójki czy trójki, frustruje i wywołuje emocje, których szczególnie teraz, gdy od dwóch lat trwa pandemia, a za naszą granicą toczy się wojna i tak jest zbyt wiele - nie miał wątpliwości Jarosław Durszewicz.

- Nie chodzi o to, żeby mierzyć co chwilę poziom wiedzy i umiejętności, tylko żeby prowadzić ucznia przez proces uczenia się i ta informacja zwrotna to nie jedynie informacja po napisanej kartkówce, czy sprawdzianie, oczywiście też, ale to informacja, która wskazuje uczniowi drogę, miejsce gdzie jest, a gdzie powinien być i wspólne dochodzenie wraz z nauczycielem do tego, jak ten cel osiągnąć - wyjaśnił Durszewicz.  

Zdaniem rozmówcy Radia Opole, w polskich szkołach, które realizują projekt "Szkoła bez ocen", występują znacznie lepsze relacje między uczniami, dzieci chętnie przychodzą do szkoły, są mniej zestresowane, a samo uczenie się ma inny wymiar i jest bardziej efektywne.

- Uczeń powinien dostać w szkole jasny komunikat co może poprawić - konstatował gość porannej rozmowy.

Od marca tego roku do maja 2023 Fundacja chce przeprowadzić 16 wojewódzkich debat o ocenianiu, promując nowy system kształcenia.
Jarosław Durszewicz

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 13:00 Zamek Górny w Opolu świętuje swoje urodziny. Na odwiedzających czekają atrakcje Zamek Górny w Opolu zaprasza do wspólnego świętowania swoich urodzin. 4 lata temu atrakcja po raz pierwszy po rewitalizacji została udostępniona zwiedza… » więcej 2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »