Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-08, 10:03 Autor: Justyna Maćkowiak

Gałęziówka na topie. Widać to po zbycie w Nadleśnictwie Opole

Nadleśnictwo Turawa [fot. Ewa Wajdziak]
Nadleśnictwo Turawa [fot. Ewa Wajdziak]
Drewno opałowe [fot. pixabay.com]
Drewno opałowe [fot. pixabay.com]
Marek Cholewa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Cholewa [fot. Justyna Krzyżanowska]
O 46% w stosunku do ubiegłego roku wzrosła sprzedaż tzw. gałęziówki w lasach. Takie dane podają Lasy Państwowe. - Jeśli chodzi o Nadleśnictwo Opole, to ten wzrost jest jeszcze większy, na koniec sierpnia 50-procentowy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole nadleśniczy Nadleśnictwa Opole Marek Cholewa.
- Jeśli ktoś pali paliwem stałym, węglem, zawsze trochę drewna potrzebował. Wobec braku węgla zapotrzebowanie na drewno rośnie, a my staramy się sprostać tym oczekiwaniom. Wobec deficytu innych źródeł energii Lasy Państwowe stabilnie zapewniają dostęp do tego, czym kiedyś grzaliśmy, zanim wynaleziono inne formy ogrzewania mieszkań. Drewno było pierwotne i drewno jest nadal tym najbardziej powszechnym i najłatwiej dostępnym źródłem energii - dodaje.

Cena gałęziówki to około 30 złotych za metr przestrzenny. Jednak nie wszyscy mają czas, aby chrust zbierać we wskazanym przez leśniczego miejscu. - Jeśli ktoś nie ma czasu, to wówczas zdecydowanie chętniej sięga po tak zwany opał. Sprzedajemy go w dwóch formach - albo bezpośrednio w leśnictwach w formie drewna okrągłego w stosach, o długości 2,5 metra. Cena to 180 zł - 200 zł w zależności od gatunku. Jeśli komuś bardzo zależy, albo kompletnie nie ma gdzie pociąć i porąbać, to też konfekcjonujemy drewno tzw. kominkowe na naszej szkółce leśnej w Płaszczynie, to jest drewno już pocięte i porąbane. Ono kosztuje około 280 zł - wyjaśnia gość Radia Opole.

Jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną drewna opałowego i gałęziówki, to od zeszłego roku ceny są zamrożone i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić. - To wynika ze świadomej polityki misyjnej i odpowiedzialności społecznej Lasów Państwowych. Nie chcemy zarabiać na tym, że ktoś ma zimno w domu - zaznacza gość Radia Opole.

- Drewna nie zabraknie, ale być może trzeba będzie na nie dłużej poczekać - podkreśla Marek Cholewa. Lasy Państwowe mają ograniczone limity pozyskiwania drewna, nie można zwiększyć wycinki. Jednak rok się kończy, od stycznia będzie obowiązywać nowy plan.
Marek Cholewa cz. 1
Marek Cholewa cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-01-31, godz. 20:15 Teraz jest bardziej eko. Zakończył się remont sali sportowej w Szymiszowie-Osiedlu Milion złotych kosztowała termomodernizacja i remont sali sportowej „Tęcza” w Szymiszowie-Osiedlu. Na co dzień korzystają z niej uczniowie szkoły podstawowej… » więcej 2023-01-31, godz. 20:10 Suszył 7 kilogramów marihuany na strychu, grozi mu do 10 lat za kratami [FILM] Kilka kilogramów marihuany zabezpieczyli kluczborscy policjanci u 32-letniego mieszkańca gminy Wołczyn. » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Fundusze Europejskie podzielone. Najwięcej zyska Aglomeracja Opolska Nie 144 miliony, a blisko 262 miliony euro będą miały do wydania subregiony województwa opolskiego w ramach Funduszy Europejskich. Po raz pierwszy też to… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 ZOL w Głogówku do remontu. Obiekt zyska większą efektywność energetyczną Modernizację przejdzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Głogówku. Zastrzeżenia związane z zakresem inwestycji miał konserwator zabytków. Obiekt ten zbudowano… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Deficyt i wydatki zwiększone. Radni sejmiku województwa przyjęli korektę budżetu na 2023 rok Radni sejmiku województwa opolskiego przyjęli korektę budżetu na 2023 rok. Zgodnie z zapowiedziami deficyt w tym roku wzrośnie do niemal 27 milionów złotych… » więcej 2023-01-31, godz. 16:05 Chciał ukraść damską torebkę, po kilkunastu minutach siedział w radiowozie W kilkanaście minut policjanci z Praszki zatrzymali mężczyznę, który napadł na kobietę w centrum Rudnik. Kilka dni temu wieczorem 35-letni mieszkaniec województwa… » więcej 2023-01-31, godz. 15:34 Opole: 14-latek zamieszany w oszustwo metodą "na policjanta". Seniorka odzyskała 50 tys. złotych 14-latek zamieszany w oszustwo seniorki. Kobieta metodą 'na policjanta' mogła stracić ponad 50 tys. złotych oraz biżuterię. Przestępcy dwukrotnie zadzwonili… » więcej 2023-01-31, godz. 14:48 "Priorytety zupełnie się zmieniły". Wizyta konsula generalnego Ukrainy w Opolu Stanowisko objął rok temu, ale dopiero dziś (31.01) dotarł z wizytą do Opola. Najpierw u wojewody, potem u marszałek regionu gościł Konsul Generalny Ukrainy… » więcej 2023-01-31, godz. 13:37 Policyjny pościg ulicami Kluczborka. Sceny jak z filmu sensacyjnego! Mamy nagranie Kluczborska policja udostępniła nagranie z pościgu pirata drogowego. Jak już informowaliśmy, do zdarzenia doszło w miniony czwartek (26.01) tuż przed 20:00… » więcej 2023-01-31, godz. 12:47 Opolskie zaczyna huczne świętowanie 25-lecia obrony województwa Sejmik województwa jednogłośnie przyjął uchwałę za rezolucją uczczenia 25. rocznicy obrony województwa opolskiego przez mieszkańców. Tym samym radni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »