Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-06, 19:00 Autor: Joanna Matlak

Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM]

Rozprawa ws. pobicia w Nysie na parkingu przed Castoramą, publikacja wyroku [fot. Marcin Boczek]
Rozprawa ws. pobicia w Nysie na parkingu przed Castoramą, publikacja wyroku [fot. Marcin Boczek]
- To jest hańba, a nie wyrok – tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia.
Sąd Okręgowy w Opolu wydał dzisiaj wyroki: 7 lat łącznej kary dla Patryka M, pół roku dla Vladyslava P. i 4 lata dla Piotra G. Czwarty ze sprawców Patryk D. nie doczekał kary, gdyż rok temu popełnił samobójstwo, po tym jak okazało się, że na podstawie monitoringu można wskazać sprawcę, który zadał śmiertelne ciosy.

Chodzi o zdarzenia sprzed czterech lat w Nysie. Na parkingu jednego z marketów doszło wtedy do pobicia 22-letniego Macieja, który tego dnia wyszedł z kolegami zagrać w piłkę. Grupka została zaatakowana przez 4 mężczyzn, Maciej został skatowany kijem golfowym i w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł kilka dni później. Powodem ataku miało być kłamstwo żony jednego ze sprawców, która wymyśliła historię o tym, że jacyś chłopcy grają w piłkę i rzucają w okna kamieniami. Sądziła, że dzięki temu mąż szybciej wróci z imprezy do domu.

Patryka M. sąd skazał go na 7 lat pozbawienia wolności.

- Sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, że brał udział w pobiciu pokrzywdzonych, zatem kwalifikacja to udział w bójce, czego skutkiem była śmierć jak i groźby karalne przy użyciu pneumatycznego pistoletu - mówił sędzia Zbigniew Harupa.

Ukrainiec Vladyslaw P. otrzymał wyrok pół roku pozbawienia wolności. Nie brał udziału w bójce, ale obserwował zdarzenie i udzielił pomocy sprawcy przestępstwa chowając pistolet.

- Chociaż poszedł na miejsce zdarzenia, to nie był w grupie osób, które wzięły udział w ataku na pokrzywdzonych. Nie mamy żadnych dowodów na to, że używał przedmiotów, które mieli w ręku inni, natomiast nie mam wątpliwości, że po całym zdarzeniu przyjął wspomniany pistolet, którym grożono pokrzywdzonym i zaniósł go do mieszkania, gdzie później znalazła go policja - mówił sędzia Harupa.

Z kolei Piotra G. który otrzymał nieprzemyślany telefon od żony, sąd skazał na cztery lata pozbawienia wolności. - Jest osobą, która najpierw podżegała sprawców do popełnienia przestępstwa, namawiając ich, zbierając ekipę i chcąc "zrobić porządek". Później jego zachowanie przeszło na kolejny etap, czyli pomocnictwa do popełnienia przestępstwa. Nie możemy mu jednak przypisać pomocnictwa w zakresie dostarczenia przedmiotów do popełnienia przestępstwa.

Rodzina skatowanego Macieja przyjęła wyrok z rozpaczą.

- Konstytucja zapewnia uczciwy i sprawiedliwy wyrok! Gdzie jest ta żona, powinna siedzieć tu na ławie oskarżonych, to ona jest wszystkiemu winna! To nie jest wyrok, tylko hańba - mówiły babcie.

Wyrok jest nieprawomocny, rodzina na korytarzu sądowym zapowiedziała, że będzie się odwoływać.
Sędzia Zbigniew Harupa
Sędzia Zbigniew Harupa
Sędzia Zbigniew Harupa
Rodzina zmarłego
Rozprawa ws. pobicia w Nysie na parkingu przed Castoramą, publikacja wyroku

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »