Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-05, 10:30 Autor: Daniel Klimczak

W Namysłowie znów kontrolują piece. Strażnicy nie zawsze muszą wchodzić do domów, by wiedzieć, czym palą mieszkańcy

Dron analizujący dym z komina [fot. Straż Miejska Katowice]
Dron analizujący dym z komina [fot. Straż Miejska Katowice]
Wraz z nadejściem niskich temperatur wróciły kontrole pieców przeprowadzane przez namysłowską straż miejską. Funkcjonariusze sprawdzają, czym i jak mieszkańcy gminy palą w swoich piecach.
Na razie strażnicy nie otrzymują jeszcze zgłoszeń od mieszkańców zaniepokojonych jakością dymu wydobywającego się z kominów sąsiadów. Jak jednak mówi komendant jednostki Krzysztof Jankowiak, funkcjonariusze coraz częściej sami reagują w takich sytuacjach.

- Trafia nam się, że jak jedziemy widzimy, że dymi, bo już się rozpoczęło palenie, bo chłodne są noce, to zostajemy i sprawdzamy, próbujemy to skontrolować. Przy każdej kontroli sprawdzamy też certyfikat jakości węgla, ewentualnie rachunek lub paragon zakupu - tłumaczy.

W wielu przypadkach za podejrzanym wyglądem wydobywającego się z komina dymu nie stoi spalanie śmieci, ale węgla nieprzeznaczonego do danego typu pieca lub niewłaściwa technika palenia.

Od poprzedniego sezonu komenda korzysta także z drona wyposażonego w czujniki do pomiaru stężenia szkodliwych substancji. Jak jednak zauważa komendant, w niektórych sytuacjach wciąż lepiej sprawdzają się tradycyjne metody.

- Kiedy dostajemy sygnał, musimy pojechać z dronem, trzeba go rozpakować z walizki, ustawić wszystkie parametry, zgłosić lot i sprawdzić, czy w tej strefie w ogóle można to robić. Czasami szybciej jest wejść do tego mieszkania, zobaczyć co się spala w piecu., bo inaczej może się okazać, że ktoś rzeczywiście coś wrzucił, ale to już zostało spalone - przyznaje.

Nie oznacza to jednak, że dron jest bezużyteczny. Oprócz pomiarów dokonywanych bezpośrednio nad kominami, maszyna świetnie sprawdza się także podczas badania ogólnej jakości powietrza w gminie. Dotychczas bezzałogowiec pomagał też w poszukiwaniach zaginionych czy patrolowaniu trudno dostępnych miejsc.
Krzysztof Jankowiak
Krzysztof Jankowiak

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 17:51 Potrącenie na przejściu dla pieszych w Opolu. Na autostradzie kolizja 5 samochodów Do potrącenia 16-latka doszło w Opolu na ulicy Książąt Opolskich przed godziną 16. » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców" 'Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw' - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która miała miejsce dziś (2.12) na Uniwersytecie Opolskim. Specjaliści… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 "My się tutaj nie zamykamy". Osoby niepełnosprawne pokazały swoje talenty muzyczne Za nami 12. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie NCPP w Opolu wystąpiło 11 wykonawców, którzy są podopiecznymi… » więcej 2022-12-02, godz. 16:30 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej 2022-12-02, godz. 13:15 Sukces USK w Opolu. Wysokie miejsce w rankingu szpitali klinicznych i instytutów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu w gronie liderów najlepiej zarządzanych szpitali klinicznych i instytutów w Polsce. Opolska placówka zajęła wysokie… » więcej 2022-12-02, godz. 12:10 Ofiara straciła wzrok w jednym oku. Pobicie w pociągu przed opolskim sądem Uderzył mężczyznę w pociągu, a ten stracił wzrok w jednym oku. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Kacpra Ż. Do zdarzenia doszło w lipcu tego… » więcej 2022-12-02, godz. 11:13 Drogi i chodniki będą śliskie. Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią IMGW ostrzega mieszkańców woj. opolskiego przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź. Niebezpieczne zjawiska pogodowe wystąpią dzisiaj (02.12)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »