Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-09, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

Jeszcze w tym tygodniu ruszają kontrole pieców w gminie Namysłów. Pomoże w nich "latające laboratorium"

Komendant straży miejskiej w Namysłowie Krzysztof Jankowiak będzie pierwszym pilotem drona badającego jakość powietrza [fot. Daniel Klimczak]
Komendant straży miejskiej w Namysłowie Krzysztof Jankowiak będzie pierwszym pilotem drona badającego jakość powietrza [fot. Daniel Klimczak]
Urządzenie oraz jego operator mają za sobą pierwsze loty próbne [fot. Straż Miejska w Namysłowie]
Urządzenie oraz jego operator mają za sobą pierwsze loty próbne [fot. Straż Miejska w Namysłowie]
Urządzenie oraz jego operator mają za sobą pierwsze loty próbne [fot. Straż Miejska w Namysłowie]
Urządzenie oraz jego operator mają za sobą pierwsze loty próbne [fot. Straż Miejska w Namysłowie]
Jeszcze w tym tygodniu w Namysłowie rozpoczną się kontrole domowych palenisk. Pomoże w tym specjalny dron, który będzie analizował jakość dymu wydobywającego się z kominów.
Zakupu urządzenia dokonano w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski wskazuje, że sprzęt przyjechał do Namysłowa już kilka miesięcy temu, jednak aby kontrole mogły ruszyć konieczne było spełnienie wielu formalności.

- Komendant straży miejskiej musiał uzyskać licencję do pilotowania tego drona. Ten dron musiał być również ubezpieczony, a bez otrzymania licencji nie można było go ubezpieczyć, dlatego tak się w tym roku zdarzyło, że już praktycznie na koniec sezonu grzewczego go uruchamiamy - zauważa.

Zestaw kosztował 50 tysięcy złotych, jednak większość tej kwoty, bo 35 tysięcy, to cena urządzenia pomiarowego, które analizuje między innymi poziom pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz 10 czy stężenie cyjanowodoru. Komendant namysłowskiej straży miejskiej Krzysztof Jankowiak mówi, że to latające laboratorium.

- Wyniki pomiarów możemy odczytać na komputerze lub telefonie. Te czujniki się nie mylą. Wyniki są na miejscu, ale w przypadku, gdy są niepokojące, musimy wejść do danego mieszkania i potwierdzić daną sytuację. Może wówczas przyłapiemy też niektórych na gorącym uczynku - wyjaśnia.

Magistrat liczy, że świadomość prowadzenia kontroli odstraszy osoby spalające w piecach niedozwolone przedmioty. Jak jednak zapewnia burmistrz, w celu poprawy jakości powietrza gmina nie ogranicza się jedynie do wyciągania konsekwencji wobec takich osób.

- Jak ci, którzy palą szkodliwymi rzeczami zobaczą, że coś lata i sprawdza, to być może to będzie taki element odstraszający. My natomiast głównie stawiamy na wymianę źródeł ciepła. Co z tego, że będziemy straszyć latającym dronem, jak kogoś nie będzie stać na wymianę kopciucha, który wciąż ma - dodaje.

Aby przyspieszyć wymianę pieców, gmina corocznie przeznacza 300 tysięcy złotych na dofinansowania tego typu zakupów. Każdego roku z programu korzysta około 100 rodzin.
Bartłomiej Stawiarski
Krzysztof Jankowiak
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2021-08-03, godz. 21:00 Urząd marszałkowski przyznał kolejne dotacje na przedsięwzięcia kulturalne. Wsparcie dla 23 inicjatyw Festiwal Opolskie Lamy, konfrontacje literackie Syfon w Brzegu i rzeźbiarski plener artystyczny. Między innymi te inicjatywy kulturalne otrzymają dotacje w… » więcej 2021-08-03, godz. 20:00 Zdzieszowice: kilkanaście tysięcy gmina zapłaciła w tym roku za naprawę tego, co zniszczyli wandale Coraz większe problemy z wandalami ma gmina Zdzieszowice. Od początku roku na naprawianie strat wyrządzonych przez nieznanych sprawców samorząd wydał już… » więcej 2021-08-03, godz. 19:45 Raport dnia. 164 nowe infekcje w kraju, 4 na Opolszczyźnie. Czy nowy wariant Lambda jest znacznie odporniejszy na szc… 4 nowe zarażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (03.08) o 164 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-08-03, godz. 18:25 Wykopaliska archeologiczne w Nowej Cerekwi. Jest szansa na ciekawe znaleziska Ruszyły badania archeologiczne na stanowisku w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. Prace zlecił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu po tym, jak stwierdzono… » więcej 2021-08-03, godz. 17:20 14 osób odpowie przed sądem za handel narkotykami. Proces nie ruszył, bo oskarżony... nie dostał urlopu W opolskim sądzie okręgowym miał ruszyć proces, w którym prokuratura oskarża 14 osób o popełnienie wielu przestępstw związanych z obrotem narkotykami… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Nocne wyścigi w Opolu gehenną dla mieszkańców ul. Plebiscytowej i Ozimskiej. ''Jesteśmy stałymi bywalcami z telefonami… Ryk silników i strzelające tłumiki - to dźwięki, z którymi w każdy weekend zmagają się mieszkańcy ul. Plebiscytowej i Ozimskiej w Opolu. Jak informują… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Brzeg: wyrobisko po byłej cegielni może stać się lokalną atrakcją. Miasto chce stworzyć tam lepsze warunki do w… Brzeg chce lepiej zagospodarować okolice stawu przy ulicy Kusocińskiego. Magistrat planuje wybudować tam ścieżkę dydaktyczną wraz z infrastrukturą przeznaczoną… » więcej 2021-08-03, godz. 15:30 Ruszyła akcja wyjazdowych szczepień w gminie Kluczbork. Można będzie przyjąć preparat w kilkunastu punktach Rozpoczęła się akcja szczepień wyjazdowych w sołectwach gminy Kluczbork. Od dzisiaj (03.08) do 17 sierpnia preparat przeciwko koronawirusowi będzie można… » więcej 2021-08-03, godz. 15:20 Kolejarz z racicami i brodą pojawił się w Kędzierzynie-Koźlu Ma specjalną lampę i gwizdek, na głowie czapkę, a ubrany jest w kolejarski mundur. Koziołek - kolejarz to kolejna figurka, która stanęła w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-08-03, godz. 14:20 Rozpoczął się II etap remontu nyskiego rynku. Są utrudnienia Rozpoczął się II etap przebudowy nyskiego rynku. W czasie prac nie zabraknie utrudnień, już teraz kierowcy i piesi muszą liczyć się z ograniczeniami w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »