Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-01, 08:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opolski GIOŚ podsumował jakość powietrza w 2021 roku. „Na przestrzeni lat jest ona dobra”

Jakość powietrza [fot. freeimages.com]
Jakość powietrza [fot. freeimages.com]
Czujnik mierzący jakość powietrza [fot. J. Jurkowski]
Czujnik mierzący jakość powietrza [fot. J. Jurkowski]
- Od trzech lat jakość powietrza w naszym regionie się nie zmienia - tak wynika z danych GIOŚ w Opolu, który przedstawił raport za 2021 rok. Jak się okazuje większość badanych związków mieści się w określonych normach. Przekroczenia dotyczą przede wszystkim obecności w powietrzu pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.
Najgorsza jakość powietrza jest w okresie zimowym. Jednak dobra informacja jest taka, że na przestrzeni ostatnich 10 lat widać sukcesywną, ale powolną poprawę.

- Największy wpływ na te zanieczyszczenia ma niska emisja - mówi Barbara Barańska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu.

- Tak naprawdę to wszyscy w społeczeństwie powinni coś zrobić, taki mały kroczek i myślę, że z biegiem lat będzie lepiej. Przede wszystkim palić bardziej ekologicznym paliwem, ja już nawet nie mówię o tym, że ktoś pali odpadami. Po prostu stosować paliwa generalnie typu: gaz, prąd.

Największa zanieczyszczenia występują w tych powiatach, które graniczą ze Śląskiem.

- Rok 2021 mieliśmy przekroczenie na dwóch stacjach: w Nysie i Zdzieszowicach. Dopuszczalna wartość to jest 35 dni, myśmy mieli przekroczony 55 i 54 razy. Natomiast jeszcze kilka lat temu na wszystkich stacjach mieliśmy przekroczenia. Teraz jakby schodzimy i już powoli niwelujemy liczbę stacji.

- Jeśli chodzi o ten sezon, to trochę niepokoi nas fakt, że mieszkańcy mogą palić czym się da w piecach, ale mamy nadzieję, że ta jakość powietrza będzie mimo wszystko dobra - dodaje Barbara Barańska.
Barbara Barańska
Barbara Barańska

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 21:45 Gorąca dyskusja na spotkaniu o obwodnicy Lędzin. "Rozmowa o nowym przebiegu drogi zawsze jest trudna" Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się popołudniowe spotkanie informacyjne w sprawie planowanej budowy obwodnicy Lędzin obok Opola. » więcej 2023-02-08, godz. 20:30 Zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Dzieci ze spektrum autyzmu przybywa Wzrasta liczba wydawanych orzeczeń, które mówią o spektrum autyzmu. Jak podkreślają eksperci wpływ na to mają zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki… » więcej 2023-02-08, godz. 20:05 Radio Opole wśród nagrodzonych. Wojewoda przyznał statuetki za "Patriotyzm w Myśli i Działaniu" Radio Opole docenione. Po raz pierwszy w historii wojewoda opolski podsumował wydarzenia, projekty i inicjatywy patriotyczne zrealizowane w ubiegłym roku przez… » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Namysłów wybuduje kompleks sportowy. Będzie na nim miejsce dla piłkarzy i nie tylko Namysłów przymierza się do kolejnej inwestycji w sport. Tym razem tamtejszy magistrat chce zbudować kompleks boisk przy ulicy Braterskiej. » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Opaski dla seniorów. Komprachcice chcą rozszerzyć system teleopieki Komprachcicki 'Korpus Wsparcia Seniorów' będzie rozszerzony. Kolejnych kilkadziesiąt opasek bezpieczeństwa chce rozdać w tym roku wśród osób starszych… » więcej 2023-02-08, godz. 19:00 Pod Brzegiem zatruły się dwa bieliki. Nie wiadomo, czy to celowe działanie W ostatnich dniach pod Brzegiem odnaleziono dwa chore bieliki. Ptaki się zatruły. Na razie nie można stwierdzić, że było czyjeś celowe działanie. » więcej 2023-02-08, godz. 18:30 Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich od lat pielęgnuje tradycję skubania pierza Skubać pierze każdy może. Udowodniają to panie ze Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, które zaangażowane są w pielęgnowanie tej tradycji. » więcej 2023-02-08, godz. 18:00 W środku bez problemu, na zewnątrz przeszkadza zima. Remont SOSW w Kluczborku Na etapie prac wykończeniowych jest remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku. » więcej 2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »