Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Radni Opola przyjęli specjalny apel dotyczący Odry. Chcą lepszego i wielopoziomowego monitoringu rzeki

Sesja Rady Miasta Opole 29.09.22 [fot.Kasia Nowak]
Sesja Rady Miasta Opole 29.09.22 [fot.Kasia Nowak]
Fragment Odry, Opole [fot. Maciej Marciński]
Fragment Odry, Opole [fot. Maciej Marciński]
Apel dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze przyjęła na koniec wczorajszej (29.09) sesji Rada Miasta Opola. W dokumencie jest mowa o zakazie wylewania do rzeki odpadów bez pewności ich czystości oraz neutralności dla środowiska.
Postuluje się również monitoring jakości wód i zastosowanie "żywych filtrów", a więc organizmów reagujących na zanieczyszczenia. Jak mówi Przemysław Pospieszyński, radny Platformy Obywatelskiej, to jasny sygnał, że również przejmujemy się Odrą.

- Jak widzimy, od miesiąca rząd milczy i udaje, że problem rozwiązał się już sam i nigdy nie powróci. Ten apel jest koniecznością, aby sygnalizować rządzącym, że problem istnieje, może pojawić się w przyszłości, a nie poradzimy sobie z tym bez stałego monitoringu stanu rzek czy neutralizacji wszystkich cieków puszczanych do Odry.

Piotr Mielec, radny klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, podkreśla, że do dziś nie są znane przyczyny katastrofy na Odrze.

- Być może ten apel powinien zostać przyjęty już na sesji sierpniowej, kiedy mieliśmy na gorąco do czynienia z katastrofą. Apel jest nieco spóźniony, ale oczywiście potrzebujemy go. Wszyscy jesteśmy przekonani, że procedury i działania instytucji państwowych w czasie dużego kryzysu powinny zmienić się diametralnie.

Zdaniem Michała Nowaka, radnego Prawa i Sprawiedliwości, apel jest kłamliwy, bo stwierdza się w nim wprost, że przyczyną katastrofy był zrzut ścieków.

- W jasny sposób polska i niemiecka strona pokazuje, że katastrofa wynika z pojawienia się złotych alg. Przedstawiony nam apel zupełnie to wyklucza. Po drugie Wody Polskie są pokazane jako instytucja, która nie radzi sobie. Pragnę więc przypomnieć budowę zbiornika we Włodzieninie, kiedy RZGW był pod zarządem Platformy Obywatelskiej. Wydano grube miliony, zbiornik miał być zalany i służyć mieszkańcom. I co? I stoi pusty.

8 radnych poparło ten apel, 4 było przeciw, a 5 osób wstrzymało się od głosu. Apel trafi między innymi do premiera i marszałków województw nadodrzańskich.
Przemysław Pospieszyński
Piotr Mielec
Michał Nowak

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 18:15 Namysłowska Nike ponownie wróci na plac Wolności. Czy tym razem zostanie w mieście dłużej, niż jeden dzień? Niebawem na namysłowski plac Wolności powróci figura Nike. Monument zniknął z centrum miasta ponad 2 lata temu. » więcej 2022-12-02, godz. 17:51 Potrącenie na przejściu dla pieszych w Opolu. Na autostradzie kolizja 5 samochodów Do potrącenia 16-latka doszło w Opolu na ulicy Książąt Opolskich przed godziną 16. » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców" 'Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw' - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która miała miejsce dziś (2.12) na Uniwersytecie Opolskim. Specjaliści… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 "My się tutaj nie zamykamy". Osoby niepełnosprawne pokazały swoje talenty muzyczne Za nami 12. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie NCPP w Opolu wystąpiło 11 wykonawców, którzy są podopiecznymi… » więcej 2022-12-02, godz. 16:30 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej 2022-12-02, godz. 13:15 Sukces USK w Opolu. Wysokie miejsce w rankingu szpitali klinicznych i instytutów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu w gronie liderów najlepiej zarządzanych szpitali klinicznych i instytutów w Polsce. Opolska placówka zajęła wysokie… » więcej 2022-12-02, godz. 12:10 Ofiara straciła wzrok w jednym oku. Pobicie w pociągu przed opolskim sądem Uderzył mężczyznę w pociągu, a ten stracił wzrok w jednym oku. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Kacpra Ż. Do zdarzenia doszło w lipcu tego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »