Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-29, 13:40 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg: w tym tygodniu powinna ruszyć wypłata dodatku węglowego. Ogrzewający domy innymi paliwami będą musieli poczekać nieco dłużej

Węgiel [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel [fot.M.Matuszkiewicz]
1188 wniosków o dopłaty do węgla wpłynęło do brzeskiego urzędu miejskiego. Na dzisiejszej (29.09) sesji radni mają zdecydować o wprowadzeniu pieniędzy na ten cel do budżetu gminy.
Jak zapowiada kierownik biura spraw społecznych i zdrowia w brzeskim magistracie Anna Owczar, gdy to nastąpi, pierwsze zweryfikowane pozytywnie gospodarstwa mają szansę otrzymać pieniądze jeszcze w tym tygodniu.

- Po przyjęciu uchwały odnośnie przyjęcia do planu finansowego środków na wypłatę węgla, chcemy ruszyć z pierwszymi wypłatami. Urząd jest na to przygotowany. Wszystkim osobom, które poskładały wnioski i w nich jest komplet informacji niezbędnych do wypłaty, będziemy sukcesywnie wypłacać. Myślę, że może i od jutra nam się uda - powiedziała.

Nieco dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy wykorzystujący inne rodzaje opału. Tymi wnioskami zajmuje się brzeski MOPS. Jego kierownik Sebastian Matuszewski wskazuje, że do tej pory po dodatek zgłosiło się około 30 takich gospodarstw.

- Do 5 października jesteśmy zobowiązani do złożenia wniosku do urzędu wojewódzkiego o zapotrzebowanie na środki. W późniejszym okresie te pieniądze będą przekazywane do gmin. Doświadczenie, jeśli chodzi o dopłaty węglowe, mówi o tym, że ten proces może potrwać około miesiąca - przyznaje.

Według szacunków MOPS-u, dotychczas po dopłaty do zakupu drewna, pelletu, oleju opałowego czy gazu LPG zgłosiło się około 15 procent uprawnionych gospodarstw. O dodatek pyta z kolei sporo osób korzystających z gazu ziemnego. Ten rodzaj paliwa nie jest jednak objęty programem bezpośrednich dopłat.
Anna Owczar
Sebastian Matuszewski

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 Trudne warunki na trasach. Mnożą się zdarzenia drogowe Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej 2022-11-26, godz. 09:15 Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach' - W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »