Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-23, 11:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

"20 stopni dla klimatu". Edukacyjna akcja Energetyki Cieplnej Opolszczyzny

ECO w Opolu [fot. Maciej Marciński]
ECO w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Kampania "20 stopni dla klimatu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Kampania "20 stopni dla klimatu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Kampania "20 stopni dla klimatu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Kampania "20 stopni dla klimatu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował sezon grzewczy. W tym roku odbiorcy ciepła mogą zapłacić dużo więcej niż w latach poprzednich, dlatego warto korzystać z niego rozsądnie. Pomóc w tym ma ogólnopolska kampania "20 stopni dla klimatu". Realizowana jest przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, do której należy ECO. Przygotowano specjalne ulotki, które zachęcają mieszkańców do oszczędzania.
- Ta kampania promuje efektywne używanie ciepła w naszych mieszkaniach. Nie bez przyczyny również jest nazwa "20 stopni", bo to jest taka temperatura optymalna do tego, aby żyć i funkcjonować - mówi Tomasz Piętka, dyrektor ds. handlowych w ECO.

- Jak pokazują badania, Polacy lubią mieć trochę cieplej w mieszkaniach, bo średnia temperatura to jest około 22 stopni. Jeden stopień Celsjusza to jest od 5 do 8 procent oszczędności w zależności od budynku, więc 2 stopnie Celsjusza, czyli zejście z tych 22 stopni na 20 powoduje oszczędności na poziomie kilkunastu procent.

- Poza tym bardzo ważne jest to, żeby z tego ciepła korzystać mądrze, czyli wtedy kiedy jesteśmy w mieszkaniach - dodaje Tomasz Piętka.

- A kiedy wychodzimy do pracy, to możemy tę temperaturę obniżyć do 18 stopni. Wyjeżdżając z domu można ją obniżyć nawet do 17 stopni. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie schodzić poniżej 16 stopni, bo tu z kolei jest kwestia wilgotności powietrza, zagrożeń z zawilgoceniem ścian i ewentualnym rozwojem pleśni.

ECO przypomina o nie zasłanianiu kaloryferów oraz do krótkim wietrzeniu pomieszczeń.
Tomasz Piętka 1
Tomasz Piętka 2

Wiadomości z regionu

2022-10-01, godz. 19:45 "Chodzi o to, by karp był na stołach nie tylko w Boże Narodzenie". Za nami pierwszy dzień X Święta Karpia oPolsk… Rolada z karpia, czarne pielmieni z karpia czy japoński rosół z karpiem na parze. Między innymi takie potrawy przygotowali młodzi uczestnicy konkursu kulinarnego… » więcej 2022-10-01, godz. 19:15 Bus wylądował w Jeziorze Nyskim. Tak kończy się pozostawienie samochodu na luzie i bez zaciągnięcia hamulca ręc… Wędkarz nie zaciągnął hamulca ręcznego i jego bus stoczył się do Jeziora Nyskiego. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2022-10-01, godz. 17:10 Prawie 2,5 tysiąca pierogów dało Krapkowicom rekord Polski. Najcięższa dynia ważyła ponad 600 kilogramów [ZDJ… Padł rekord Polski w lepieniu pierogów z dynią podczas Bania Fest, czyli Festiwalu Dyni w Sercu Opolszczyzny. Na parkingu Starostwa Powiatowego w Krapkowicach… » więcej 2022-10-01, godz. 15:00 Nyski "Mechanik" będzie miał wirtualną strzelnicę Powiat nyski buduje wirtualną strzelnicę. Zlokalizowana zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, placówce oświatowej podlegającej… » więcej 2022-10-01, godz. 13:45 Brzeskie muzeum w ten weekend zaprasza seniorów na darmowe zwiedzanie. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji Do końca weekendu można brać udział w bezpłatnych warsztatach i prelekcjach w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Placówka zaprasza też na zwiedzanie swoich… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Opole: dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu 1 Maja i Reymonta Do tego zdarzenia doszło przed godziną 13. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Reaktywowane dyplomarium na Uniwersytecie Opolskim. Około 60 absolwentów w czarnych togach powróciło na wydział Około 60 tegorocznych absolwentów kierunków ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego wzięło udział w reaktywowanym po latach dyplomarium. » więcej 2022-10-01, godz. 11:15 Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali… O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa… » więcej 2022-10-01, godz. 10:30 Sobota z warsztatami ekologicznymi i pieczonym ziemniakiem w Kluczborku. Można pomóc Antosiowi z Wołczyna Na dwie ciekawe inicjatywy zaprasza Centrum Kultury w Kluczborku. Przed południem (o 11:00) rozpocznie się Eko-piknik dotowany przez urząd marszałkowski. » więcej 2022-10-01, godz. 08:00 Brzeg: remont ulicy Reymonta jednak z rządowym dofinansowaniem. Miasto chce szukać wykonawcy prac Ulica Reymonta w Brzegu zostanie wyremontowana. Miasto otrzymało dofinansowanie do tej inwestycji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »