Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-22, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Jesienią też można uczyć się historii w plenerze. Uczniowie z Nysy odwiedzili rycerzy w Biskupicach

Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Kolejne wycieczki szkolne przyjeżdżają jesienią do grodu rycerskiego w Biskupicach, koło Byczyny.
Okazuje się, że ta forma lekcji historii jest popularna nie tylko przed wakacjami, czego dowodem jest dzisiejsza (22.09) wizyta dwóch klas ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Nysie. Dzieci miały dużo energii, więc z chęcią brały udział we wszystkich zajęciach.

- W grodzie jest bardzo fajnie, bo oglądaliśmy film, uczyliśmy się o zbrojach i mieczach.

- Możemy dowiedzieć się tutaj wielu ciekawych rzeczy o dawnych ludziach, są łuki, topory – ogólnie jest bardzo fajnie. Poza tym czekaliśmy na zbroje i okazało się, że one są bardzo ciężkie.

- Dla mnie najlepsze tutaj są zbroje, bo one są wykonane z bardzo dużej liczby elementów. Strzelanie z łuku też jest bardzo fajne.

Nauczycielka Aleksandra Król-Kassan, mówi, że celem jest uświadamianie uczniów, jak piękna jest Opolszczyzna.

- Dopóki oni są w młodszych klasach, nie chcemy wyjeżdżać daleko, więc zwiedzamy pobliskie miejscowości. Z Nysy do grodu nie jest aż tak daleko. Uważamy, że dzieci najpierw powinny poznawać Opolszczyznę, oczywiście Polskę także, ale w naszym województwie są przecież piękne grody, miejsca i atrakcje.

Jak dodaje Barbara Szukała, instruktorka w grodzie, wizyta młodzieży w Biskupicach to głównie zajęcia praktyczne.

- Na początek dzieci oglądają film, który pokazuje życie naszego grodu. Później poznają techniki pisania gęsim piórem czy dawny sposób produkcji papieru. Wszystkiego można dotknąć, a z instruktorem poćwiczyć. Dla przykładu można z nami tkać i poznawać techniki tkania.

Uczniowie z Nysy zapewniali, że będą namawiać rodziców na ponową wizytę w grodzie.
Dzieci
Aleksandra Król-Kassan
Barbara Szukała

Wiadomości z regionu

2023-10-03, godz. 09:40 "Absolutnie się z zarzutami NIK nie zgadzam". Adrian Czubak gościem Radia Opole - Absolutnie się z tymi zarzutami nie zgadzam i nie wiem, skąd izba ma takie informacje sugerujące jakąś niegospodarność - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-10-03, godz. 08:10 Opolscy strażacy idą na Rysy. Zbierają pieniądze na leczenie 6-letniego Michała - Jesteśmy nad Czarnym Stawem w drodze na Rysy, wszystko przebiega zgodnie z planem, a pogoda sprzyja - przyznał w porannej audycji Radia Opole 'Kto Rano Wstaje'… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Mieszkańcy chcą przyśpieszenia budowy dróg w Łące Prudnickiej. Burmistrz wskazuje na związane z tym problemy Skargę na działalność burmistrza Prudnika radni uznali za bezzasadną. Wystąpiło z nią sześciu mieszkańców Łąki Prudnickiej. Ich pretensje dotyczyły… » więcej 2023-10-03, godz. 07:00 31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek już niebawem. Będzie się działo! Zbliża się 31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek organizowany w Opolu. Zaplanowano blisko 30 wydarzeń, w tym zobaczymy 12 spektakli konkursowych. Wyłoniono… » więcej 2023-10-02, godz. 22:28 Wybory 2023. Za nami pierwsza, przedwyborcza debata w Radiu Opole z udziałem kandydatów i publiczności Zaplanowano ich 10, pierwsza z nich za nami. Kandydaci startujący do Sejmu i Senatu 'starli się' w pierwszej, przedwyborczej debacie w Radiu Opole. Obecna była… » więcej 2023-10-02, godz. 21:15 Prymusi wybrani, także ci dorośli. Podczas Regionalnego Święta Edukacji sypnęło nagrodami 60 nowych prymusów ma od dziś Opolszczyzna. To tytuł trafiający do uczniów, którzy z nauki czerpią przyjemność, ale równocześnie osiągają wysokie… » więcej 2023-10-02, godz. 17:30 Papier przyjmie wszystko, ale co dalej? Pytamy o rewitalizację linii kolejowej 144 [INTERWENCJA] - My płacimy i się domagamy, a zdanie PKP PLK uważam za skandaliczne - tak Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa, komentuje stanowisko kolejowej spółki… » więcej 2023-10-02, godz. 17:00 Decyzja resortu zdrowia jest, czas na pieniądze. Budowa centrum sercowo-naczyniowego przy USK coraz bliżej Jest zielone światło na budowę centrum sercowo-naczyniowego przy USK w Opolu. Dziś (02.10) resort zdrowia wydał dokument poświadczający zasadność tej… » więcej 2023-10-02, godz. 16:53 Prace na śluzie w Krapkowicach już na finiszu. To inwestycja na 220 mln zł Ponad 220 mln zł kosztuje modernizacja śluzy na Odrze w Krapkowicach. Inwestycja jest już gotowa w 90%, a dziś (02.10) podczas wizyty studyjnej można było… » więcej 2023-10-02, godz. 16:52 Kto zaatakował kogo i czy chodziło o narodowość? Sprawa bójki z 2019 roku w sądzie Pobił na tle narodowościowym czy został pobity? Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszyła rozprawa Pawła T. oskarżonego o pobicie dwóch Gruzinów cztery lata… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »