Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-22, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Jesienią też można uczyć się historii w plenerze. Uczniowie z Nysy odwiedzili rycerzy w Biskupicach

Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie z Nysy w grodzie rycerskim [fot. Witold Wośtak]
Kolejne wycieczki szkolne przyjeżdżają jesienią do grodu rycerskiego w Biskupicach, koło Byczyny.
Okazuje się, że ta forma lekcji historii jest popularna nie tylko przed wakacjami, czego dowodem jest dzisiejsza (22.09) wizyta dwóch klas ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Nysie. Dzieci miały dużo energii, więc z chęcią brały udział we wszystkich zajęciach.

- W grodzie jest bardzo fajnie, bo oglądaliśmy film, uczyliśmy się o zbrojach i mieczach.

- Możemy dowiedzieć się tutaj wielu ciekawych rzeczy o dawnych ludziach, są łuki, topory – ogólnie jest bardzo fajnie. Poza tym czekaliśmy na zbroje i okazało się, że one są bardzo ciężkie.

- Dla mnie najlepsze tutaj są zbroje, bo one są wykonane z bardzo dużej liczby elementów. Strzelanie z łuku też jest bardzo fajne.

Nauczycielka Aleksandra Król-Kassan, mówi, że celem jest uświadamianie uczniów, jak piękna jest Opolszczyzna.

- Dopóki oni są w młodszych klasach, nie chcemy wyjeżdżać daleko, więc zwiedzamy pobliskie miejscowości. Z Nysy do grodu nie jest aż tak daleko. Uważamy, że dzieci najpierw powinny poznawać Opolszczyznę, oczywiście Polskę także, ale w naszym województwie są przecież piękne grody, miejsca i atrakcje.

Jak dodaje Barbara Szukała, instruktorka w grodzie, wizyta młodzieży w Biskupicach to głównie zajęcia praktyczne.

- Na początek dzieci oglądają film, który pokazuje życie naszego grodu. Później poznają techniki pisania gęsim piórem czy dawny sposób produkcji papieru. Wszystkiego można dotknąć, a z instruktorem poćwiczyć. Dla przykładu można z nami tkać i poznawać techniki tkania.

Uczniowie z Nysy zapewniali, że będą namawiać rodziców na ponową wizytę w grodzie.
Dzieci
Aleksandra Król-Kassan
Barbara Szukała

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »