Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-05, 21:30 Autor: Jakub Biel

Ministrowie obrony Polski i Rumunii upamiętnili rumuńskich żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Łambinowicach

Ministrowie Polski i Rumunii na cmentarzu w Łambinowicach [fot. Jakub Biel]
Ministrowie Polski i Rumunii na cmentarzu w Łambinowicach [fot. Jakub Biel]
Ministrowie Polski i Rumunii na cmentarzu w Łambinowicach [fot. Jakub Biel]
Ministrowie Polski i Rumunii na cmentarzu w Łambinowicach [fot. Jakub Biel]
Ministrowie Polski i Rumunii na cmentarzu w Łambinowicach [fot. Jakub Biel]
Ministrowie Polski i Rumunii na cmentarzu w Łambinowicach [fot. Jakub Biel]
Ministrowie obrony narodowej Polski i Rumunii – Mariusz Błaszczak i Vasile Dincu odwiedzili stary cmentarz jeniecki w Łambinowicach, gdzie odbyła się uroczystość złożenia wieńców przed Kamiennym kopcem – pomnikiem poświęconym ofiarom I wojny światowej. W Łambinowicach spoczywa ponad 2,5 tysiąca rumuńskich żołnierzy.
- Wiemy, że Łambinowice to miejsce szczególne dla narodu rumuńskiego – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Objęliśmy opieką ten cmentarz ze względu na to, że tu spoczywają żołnierze, a więc ludzie, którzy oddali swoje życie za wolność swoich ojczyzn. Należy im się pamięć i szacunek.

- Dziękuję za to, że tak sprawnie udało nam się wspólnie odpowiednio uhonorować to miejsce – powiedział minister obrony narodowej Rumunii Vasile Dincu. - Jest to dla mnie zaszczyt brać udział w tak ważnym wydarzeniu. Zarówno dla państwa rumuńskiego, jak i polskiego. Chodzi o zakończenie odbudowy cmentarza poległych w I wojnie światowej, którzy dzisiaj spoczywają na wieki w miejscowości Łambinowice.

- To miejsce, cmentarz w Łambinowicach jest dla Rumunów tym, czym dla nas Polaków jest Monte Cassino – mówi dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

- Dla Rumunów jest to bardzo ważne miejsce. Słyszymy nawet, że wyjątkowe, z tej racji, że na starym cmentarzu jenieckim w Łambinowicach zostało pochowanych w czasie I wojny światowej ponad 2600 rumuńskich żołnierzy i jest to największa liczba, jaka została pochowana na cmentarzach, które dzisiaj znajdują się na terenie Polski. Ale Rumuni mówią, że również w ogóle w Europie, czyli poza ich krajem.

Ministrowie Polski i Rumunii już jutro (06.09) wezmą udział w 30. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który odbywa się w Kielcach.
Mariusz Błaszczak
Vasile Dincu
Violetta Rezler-Wasielewska

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »