Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 09:00 Autor: PAP/Agnieszka Stefaniak

Lazaret był ogromny. Są pierwsze wyniki badań archeologicznych w Łambinowicach

Prace w Łambinowicach [fot. CMJW/D.Frymark]
Prace w Łambinowicach [fot. CMJW/D.Frymark]
Prace w Łambinowicach [fot. CMJW/D.Frymark]
Prace w Łambinowicach [fot. CMJW/D.Frymark]
Prace w Łambinowicach [fot. CMJW/D.Frymark]
Prace w Łambinowicach [fot. CMJW/D.Frymark]
Prace w Łambinowicach [fot. CMJW/D.Frymark]
Prace w Łambinowicach [fot. CMJW/D.Frymark]
Igły lekarskie, guziki i naczynia - to tylko niektóre artefakty odkryte w lazarecie na terenie niemieckiego obozu z czasów II Wojny Światowej w Łambinowicach.
Prace wykopaliskowe prowadzone były w sierpniu, na terenach leśnych. Po ściągnięciu kilkucentymetrowej leśnej ściółki archeolodzy znaleźli zarys posadzki lazaretu, zorganizowanego w obrębie obozu jenieckiego Wehrmachtu. Budynek musiał być okazały, wymiary podłogi to 63x15 m.

Badacze odkryli m.in. podstawę pieca kaflowego i fragmenty glinianych kafli piecowych z motywami florystycznymi oraz znakami producenta. Tam właśnie znaleźli przedmioty z czasów działania szpitala polowego: igły lekarskie, fragment maszynki do golenia, guziki, naczynia czy elementy drutu kolczastego.

Dodajmy, że wciąż trwają badania próbek gleby i analizowane są zapisy georadarowe z jednego z cmentarzy obozowych, które mają pomóc w lokalizacji grobów masowych, mogących znajdować się na tym terenie.

Zwieńczeniem prac będzie wystawa prezentująca historię miejsca oraz film edukacyjny. Zakończenie prac planowane jest na połowę 2024. Badania odbywają się w ramach projektu "Nauka dla społeczeństwa" ze środków MEiN.

O zakresie znalezisk poinformował PAP kierownik projektu badawczego dr Dawid Kobiałka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 3 auta zderzyły się w Trzebiszynie, 2 na DK46. Trudne warunki na trasach regionu Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »