Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-06, 17:00 Autor: Jakub Biel

"Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [ZDJĘCIA, FILM]

Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich
6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach, dokąd trafili powstańcy odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę tamtych wydarzeń.
Po 63 dniach walk o Warszawę dowództwo Armii Krajowej podpisało "Układ o zaprzestaniu działań wojennych". Jego konsekwencją było trafienie do niewoli ok. 16-17 tys. powstańców. Największą, prawie 6-tysięczną grupę skierowano do Stalagu 344 Lamsdorf w dzisiejszych Łambinowicach.

- Dla nich to był ważny moment. Był to pierwszy obóz jeniecki. W dodatku obóz, który był dla nich takim przystankiem na ogół, był obozem przejściowym - mówi Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Dziś w 78. rocznicę tych wydarzeń odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Nie zabrakło hymnu państwowego, przemówień okolicznościowych, apelu pamięci i złożenia kwiatów przed Pomnikiem Powstańcom Warszawskim w Łambinowicach.

- Do Łambinowic trafiło wiele znanych postaci - dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- Wśród tej elity znajdziemy działaczy niepodległościowych na czele z rotmistrzem Witoldem Pileckim. Znajdziemy tutaj Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Znajdziemy literatów - Miron Białoszewski. Znajdziemy Romana Bratnego, znajdziemy wielu pisarzy.

W powstaniu o wolność Warszawy i całej Polski walczyła Helena Kamerska, obecna mieszkanka Opola. Była sanitariuszką. Emocje związane z II wojną światową tkwią w niej do dziś.

- Nam zabrali naszą młodość, nasze marzenia i wszystko. Walczyliśmy o wolność dla wszystkich, nie tylko dla siebie. Uważam, że było warto.

Dodatkowo przed budynkiem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych otwarto nowa wystawę poświęconą tematyce powstańczej. "Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej" – ta będzie prezentowana w Łambinowicach do końca tego roku.
Violetta Rezler-Wasielewska
dr Piotr Stanek
Helena Kamerska
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »