Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-06, 08:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Rewitalizacja miast. Przedstawiciele opolskich samorządów szukają inspiracji i pomysłów

Przedstawiciele samorządów na wizycie studyjnej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przedstawiciele samorządów na wizycie studyjnej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przedstawiciele samorządów na wizycie studyjnej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przedstawiciele samorządów na wizycie studyjnej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przedstawiciele samorządów na wizycie studyjnej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przedstawiciele samorządów na wizycie studyjnej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przedstawiciele ponad 20 opolskich samorządów uczestniczą w trzydniowej wizycie studyjnej by poznać zrealizowane już działania rewitalizacyjne w regionie. Wszystko po to, aby móc zainspirować się podczas tworzenia gminnych programów inwestycyjnych. Samorządowcy mogli zwiedzić opolski amfiteatr, zobaczyć nadodrzańskie bulwary czy ulicę Krakowską w Opolu.
- W rewitalizacji chodzi m.in. o to, żeby nie tylko zmienić oblicze miasta, co przede wszystkim wywołać aspekt zmiany społeczno-gospodarczej - mówi Katarzyna Spadło z Centrum Doradztwa Rewitalizacyjnego Instytutu Miast i Regionów. - W całej Polsce generalnie obszarów rewitalizacji jest jest bardzo dużo. Ponad 60% gmin w Polsce prowadzi politykę rewitalizacyjną i co piąty mieszkaniec Polski mieszka na obszarach, które są objęte rewitalizacją.

- Takim głównym miejscem, które teraz jest w planach do rewitalizacji, to jest Koźle Port. Miejsce, które kiedyś tętniło życiem i w którym właśnie kozielski port bardzo się rozwijał, natomiast obecnie jest miejscem zapomnianym i szukamy inspiracji, jak sobie poradzić z tym miejscem w obecnych czasach - dodaje Wojciech Kaucza, reprezentujący gminę Kędzierzyn-Koźle.

- Wcześniej byliśmy na Dolnym Śląsku czy w Wielkopolsce na takiej wizycie ponadregionalnej - mówi Arkadiusz Tkocz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. - Tutaj na Opolszczyźnie też się nie mamy czego wstydzić, w związku z tym postanowiliśmy, że odwiedzimy wzorcowe gminy województwa opolskiego, by zainspirować się i zobaczyć ciekawe przykłady, ciekawe realizacje związane właśnie z realizacją gminnych programów rewitalizacji. Uczymy się i szkolimy się, jak przygotować i opracować inne programy rewitalizacji. No i nawiązujemy cenne kontakty do tego, żeby później te programy wdrażać

- Dzięki rewitalizacji wielu punktom w mieście nadaliśmy nowy charakter - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Nowy charakter zmienił wiele takich punktów na tyle, że dzisiaj jesteśmy z nich dumni. One przyciągają uwagę turystów i mieszkańców, a często są miejscem różnych wydarzeń, które się dzieją. Przez wiele lat rzeka w Opolu kojarzyła się wyłącznie z powodzią i w ostatnich latach udało nam się przywrócić charakter taki rekreacyjno-spacerowy tej rzece. Stąd właśnie bulwary Karola Musioła czy wydarzenia organizowane na wyspie Bolko.

W ramach wizyty studyjnej przedstawiciele samorządów odwiedzą także zrewitalizowane inwestycje w Nysie i w Głuchołazach.
Katarzyna Spadło, Wojciech Kaucza
Arkadiusz Tkocz
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2024-03-01, godz. 22:05 "Praca, rodzina, mieszkania i drogi". Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz rozpoczął starania o trzecią kadencję Obecny burmistrz Nysy zarządza miastem od 2014 roku. Podczas inauguracji kampanii wyborczej Kordian Kolbiarz zaprezentował '22 konkrety', którymi chce zdobyć… » więcej 2024-03-01, godz. 21:28 Wybuch gazu na Zaodrzu w Opolu. W ziemi powstała spora dziura [ZDJĘCIA] Do wybuchu gazu doszło dziś (01.03) wieczorem w Opolu w dzielnicy Zaodrze. Jak ustalili reporterzy Radia Opole, kilka minut po godzinie 20:00 wybuchła podziemna… » więcej 2024-03-01, godz. 21:00 Sabina Nowosielska ponownie powalczy o fotel prezydenta Kędzierzyna-Koźla 'Warto' - pod takim hasłem Komitet Wyborczy Wyborców Sabiny Nowosielskiej - Koalicja Obywatelska rozpoczął dziś (01.03) oficjalnie kampanię wyborczą. O… » więcej 2024-03-01, godz. 21:00 Sekretne skarby Pisarzowic. Odkrycie kapsuły czasu w wieży kościoła Od remontu po wyjątkowe znalezisko. W trakcie prac nad renowacją wieży przy zabytkowym budynku kościoła w Pisarzowicach odkryto kapsułę czasu umieszczoną… » więcej 2024-03-01, godz. 20:50 Straż Miejska w Opolu liczyła osoby bezdomne. To część akcji ogólnopolskiej Strażnicy miejscy oraz policjanci liczyli osoby w kryzysie bezdomności. Na zlecenie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowano ogólnopolskie… » więcej 2024-03-01, godz. 20:15 Sędzia Igor Tuleya spotkał się z mieszkańcami Opola Praworządność, zmiany w sądownictwie czy przyszłe reformy - między innymi takie tematy zostały poruszone dziś (01.03) przez mieszkańców Opola podczas… » więcej 2024-03-01, godz. 20:00 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach mają nowoczesną halę dydaktyczną [ZDJĘCIA] Centrum Rolnictwa Precyzyjnego otwarto oficjalnie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach obok Kluczborka. Pawilon ma 1200 metrów… » więcej 2024-03-01, godz. 19:42 Opolskie EkoGranty. Ratusz zorganizował konkurs dla dzieci 27 uczniów z dziewięciu opolskich szkół podstawowych sprawdzało swoją wiedzę na temat gospodarowania odpadami komunalnymi. W opolskim ratuszu zorganizowano… » więcej 2024-03-01, godz. 19:00 Miliardy euro dla Polski. Skorzysta też województwo opolskie Unijne pieniądze dla Polski odblokowane. Komisja Europejska formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i Funduszu Spójności… » więcej 2024-03-01, godz. 17:49 Jan Chabraszewski chce być "nową perspektywą" dla Strzelec Opolskich. Będzie kandydował na burmistrza Jan Chabraszewski kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Strzelec Opolskich. Polityk poinformował o swoich zamiarach w trakcie dzisiejszej (01.03)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »