Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-09, 17:05 Autor: Witold Wośtak

Oleski dworzec kolejowy odzyskał dawny blask. Zabytkowy budynek ma również nowe funkcje [ZDJĘCIA]

Dworzec kolejowy w Oleśnie po renowacji [fot. Witold Wośtak]
Dworzec kolejowy w Oleśnie po renowacji [fot. Witold Wośtak]
Dworzec kolejowy w Oleśnie po renowacji [fot. Witold Wośtak]
Dworzec kolejowy w Oleśnie po renowacji [fot. Witold Wośtak]
Ponad rok trwała gruntowna rewitalizacja dworca kolejowego w Oleśnie. Dzisiaj (09.08) miało miejsce oficjalne otwarcie budynku z 1923 roku.
Przebudowa kosztowała około 12 milionów złotych, a zlokalizowano tam również siedzibę straży miejskiej i Ośrodka Pomocy Społecznej, a także trzy mieszkania interwencyjne. Burmistrz Sylwester Lewicki mówi o historycznej chwili.

- Temat został ruszony kilka ładnych lat temu. Nie znajdowaliśmy się wtedy na jakiejkolwiek liście z dofinansowaniami. Pokazywaliśmy panu prezesowi, że Opolszczyzna to biała plama pod kątem dotacji. Pytaliśmy, czy nie można czegoś dorysować na mapie i doczekaliśmy tego dnia.

- Mam nadzieję, że od tej chwili dworzec będzie wizytówką Olesna i bardzo ważnym punktem na jego mapie. Inna sprawa, że pociągi wracają do Olesna po wielu latach przerwy. Od półtora roku połączenia są bardziej regularne - dodaje Krzysztof Golubiewski z zarządu PKP S.A., zwracając uwagę na wzorową współpracę z gminą.

Z kolei wicewojewoda Tomasz Witkowski uważa, że każde miasto ma swoją wizytówkę.

- Kiedy przyjeżdżamy do jakiegoś miasta, najczęściej trafiamy na dworzec kolejowy. Z całą pewnością przyjazd do Olesna i wyjście w tak pięknym miejscu będzie przykuwać uwagę podróżnych.

- Wielu było niedowiarków i osób pytających, czy to w ogóle ma sens, skoro nie uda się z tym dworcem nic zrobić. Przede wszystkim pan burmistrz pokazał, że można. Ten piękny i odnowiony budynek będzie jedną z perełek Olesna - ocenia Antoni Duda, były poseł, który lobbował w Warszawie za przebudową oleskiego dworca.

Zapytaliśmy także podróżnych o wrażenia.

- Dworzec jest bardzo ładny i mnie bardzo podoba się. Olesno wiele na tym zyskało. Znam ten dworzec, bo chodziłem tutaj do szkoły i widzę, że wróciła świetność – to, co było kiedyś.

- Moim zdaniem, jest super. Wewnątrz brakuje jeszcze trochę, bo wiadomo, że znajdzie się tam między innymi jakiś sklepik. Ogólnie dworzec wygląda bardzo ładnie wewnątrz i na zewnątrz. Może brakuje jeszcze nieco kwiatów.

Dodajmy, że remont sfinansowano w całości z rządowego Programu Inwestycji Drogowych 2016-2023.
S. Lewicki i K. Golubiewski
T. Witkowski i A. Duda
Pasażerowie

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »