Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-18, 16:12 Autor: Witold Wośtak

Polscy strażacy zakończyli misję na południu Francji. Między innymi opolscy mundurowi pomagali gasić wielki pożar lasu

Polscy strażacy podczas akcji we Francji [fot. www.facebook.com/Państwowa Straż Pożarna]
Polscy strażacy podczas akcji we Francji [fot. www.facebook.com/Państwowa Straż Pożarna]
Polscy strażacy podczas akcji we Francji [fot. www.facebook.com/Państwowa Straż Pożarna]
Polscy strażacy podczas akcji we Francji [fot. www.facebook.com/Państwowa Straż Pożarna]
Polscy strażacy podczas akcji we Francji [fot. www.facebook.com/Państwowa Straż Pożarna]
Polscy strażacy podczas akcji we Francji [fot. www.facebook.com/Państwowa Straż Pożarna]
Dwóch opolskich strażaków pomagało od soboty (13.08) gasić pożar niemal tysiąca hektarów lasu w okolicy francuskiego Bordeaux.
Dwa polskie moduły liczące w sumie 146 osób i 49 różnego rodzaju pojazdów przygotowują się do powrotu, a wyjazd zaplanowano na jutrzejszy (19.08) poranek. Już w nocy z soboty na niedzielę Polakom przydzielono pierwsze zadania, między innymi zabezpieczanie 5 kilometrów krawędzi pożaru.

- Prognozowano silną burzę i tak stało się, a chodziło o zapobieganie ponownemu zaprószeniu ognia - mówi aspirant Łukasz Nowak, na co dzień oficer prasowy opolskiego komendanta, a we Francji oficer prasowy polskiej grupy ratowniczej.

- Po powrocie o 3:00 w nocy strażacy będący na strefie mieli odpoczynek i po kilku godzinach ruszyli ponownie do działań. Pozostała część modułu ruszyła natomiast wcześniej do strefy. Działania były prowadzone codziennie. Każdego dnia centrum koordynacji przydzielało konkretne strefy i nasi strażacy dogaszali ogniska pożaru.

Aspirant Nowak zwraca uwagę, że nie było problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim, a z dnia na dzień nić porozumienia z francuskimi strażakami była silniejsza.

- Do tego stopnia, że nasi strażacy tankowali pojazdy strażaków francuskich i rumuńskich. Realizowaliśmy ze strażakami francuskimi również rozpoznania przy pomocy quadów, ponieważ oni nie posiadają takiego sprzętu. Poza tym dogaszaliśmy pożar ramię w ramię ze strażakami francuskimi.

Lokalne społeczeństwo było bardzo wdzięczne polskim strażakom. Mieszkańcy przynosili między innymi słodycze i wywieszali banery oraz biało-czerwone flagi.

Dodajmy, w operacji, oprócz polskiego, największego zagranicznego modułu, pomagają także strażacy z Niemiec, Austrii i Rumunii.
Łukasz Nowak 1
Łukasz Nowak 2

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 07:10 Fałszowana żywność na regionalnym rynku - to może być nawet 30%. Region jest na wysokiej pozycji w rankingu liczby… - Najczęściej fałszowane są takie produkty jak miód, przetwory mleczne, oliwa z oliwek oraz mięso drobiowe. Co oznacza, że na nie trzeba najbardziej uważać… » więcej 2022-09-28, godz. 07:00 Szlachetna Paczka rozpoczęła odliczanie do Weekendu Cudów. Wciąż brakuje wolontariuszy w regionie Na sto dni przed finałem Szlachetnej Paczki, czyli Weekendem Cudów w województwie opolskim wciąż brakuje wielu wolontariuszy. W ramach tzw. studniówki wolontariusze… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »