Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-08, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Nowy DPS w Opolu będzie nowoczesnym miejscem opieki. "Nasze społeczeństwo starzeje się"

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy DPS w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy DPS w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Budowa nowego DPS-u w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Budowa nowego DPS-u w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy DPS w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy DPS w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Obecna siedziba DPS-u dla Kombatantów w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Obecna siedziba DPS-u dla Kombatantów w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Stu seniorów znajdzie całodobową pomoc w nowym Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Chmielowickiej w Opolu. Obiekt jest budowany w sąsiedztwie starego DPS-u dla Kombatantów, który postawiono w 1979 roku.
Nie ma jeszcze pewności, co stanie się ze starym budynkiem po zakończeniu budowy nowego domu. Prace już trwają, natomiast dzisiaj (08.08) doszło do oficjalnego wmurowania kamienia węgielnego.

Zdaniem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, to inwestycja odpowiadająca współczesnym wyzwaniom.

- Jako społeczeństwo starzejemy się. Jest coraz więcej osób wymagających całodobowej opieki. Jednocześnie my jesteśmy coraz częściej obłożeni pracą i mamy mniej czasu na zajęcie się najbliższymi. Odpowiadamy zatem na potrzeby, jakie są. Dla mnie polityka senioralna i kierowanie się do osób starszych to bardzo ważne kwestie.

Dorota Rutkowska, naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola, dodaje, że nowy DPS będzie w bardzo nowoczesnym standardzie.

- 80 procent pokoi będzie jednoosobowych. Do tego indywidualne łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli moment obrotowy wózka, system wezwań i system alarmu. Poza tym w planie są szerokie korytarze, czego bardzo brakuje nam w dzisiejszym domu – dwa wózki nie są w stanie minąć się na korytarzu.

Dorota Matuszewska, wicedyrektor DPS dla Kombatantów, mówi o preferowanej obecnie formie pomocy seniorom.

- Aktualnie wszystkie projekty i programy idą w kierunku, aby senior jak najdłużej funkcjonował w swoim środowisku, czyli tam, gdzie mieszka. Na pewno będziemy starać się rozwijać usługi asystenckie oraz wspomagające starsze osoby. Do Domu Pomocy Społecznej trafią osoby naprawdę niebędące w stanie funkcjonować w swoich domach.

Paweł Chalecki z firmy wykonawczej Dombud, zapewnia o pełnym zaangażowaniu przy budowie nowego DPS-u.

- Ze swojej strony mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby ten budynek powstał zgodnie z dokumentacją projektową i w terminie przewidzianym przez umowę, aby przez wiele lat służył później mieszkańcom placówki. Nie rzucę jednak hasła „do roboty!”, bo prace już trwają.

Wykonawca ma czas na budowę do wiosny 2024. Inwestycja jest warta ponad 60 milionów złotych, z czego 30 milionów daje dotacja z Polskiego Ładu.
Arkadiusz Wiśniewski
Dorota Rutkowska
Dorota Matuszewska
Paweł Chalecki

Wiadomości z regionu

2022-09-29, godz. 12:57 Kradzież 5 ton stali zajęła mu 4 miesiące. Złodziej zatrzymany na gorącym uczynku 150 sztuk stalowych elementów łączących szyny kolejowe wynosił sukcesywnie z jednej z firm w Lewinie Brzeskim 53-letni mężczyzna. Został zatrzymany na… » więcej 2022-09-29, godz. 12:30 Namysłów: dziś może ruszyć wypłata "dodatku węglowego". W pierwszej kolejności pieniądze trafią do ponad 900… Niewykluczone, że jeszcze dziś część mieszkańców gminy Namysłów otrzyma dodatki opałowe. Miasto jest gotowe, aby przekazać pieniądze do około tysiąca… » więcej 2022-09-29, godz. 11:30 "Szkoła bez ocen". Nowatorski sposób kształcenia w Polsce - To takie trochę wkładanie kija w mrowisko i być może też lekka prowokacja, ale najważniejsza jest motywacja wewnętrzna ucznia - stwierdził w 'Porannej… » więcej 2022-09-29, godz. 11:15 Nie szkoła zawodowa, a akademia. PWSZ zmienia nazwę i rekrutuje coraz więcej przyszłych studentów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie przygotowuje się do nowego roku akademickiego. Ten rozpocznie już jednak jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych… » więcej 2022-09-29, godz. 11:00 Namysłowski OHP zapłaci więcej za użytkowanie swojej siedziby. "Nie chcemy zarabiać na hufcu, ale nam też rosną… Powiat namysłowski chce urealnienia stawki, którą miejscowy OHP płaci za korzystanie ze swojej siedziby. Dziś wpływy z tego tytułu wynoszą około 8 tysięcy… » więcej 2022-09-29, godz. 10:08 Zderzenie TIR-a z autobusem na A4! Uszkodzone pojazdy usunięto, ale pozostały korki w kierunku Katowic Zablokowany jest opolski odcinek A4 w kierunku Katowic, gdzie na 276 km między węzłami Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie doszło do zderzenia samochodu… » więcej 2022-09-29, godz. 09:00 Podwyżka cen za wywóz śmieci w Nysie. "Niestety, to konieczność" Nie 22, a 29 złotych zapłaci każdy mieszkaniec Nysy za wywóz segregowanych śmieci. Taką decyzję podjęli miejscy rajcy na wczorajszej (28.09) sesji. Koszt… » więcej 2022-09-29, godz. 08:30 Opolski sanepid zadba o kręgosłupy uczniów. W szkołach rusza akcja edukacyjna Opolski sanepid zadba o kręgosłupy opolskich uczniów i zmierzy ich miejsca nauki w czasie lekcji. To kolejna akcja informacyjno-edukacyjna po ważeniu tornistrów… » więcej 2022-09-29, godz. 07:30 Brzeskie lodowisko zostanie w magazynie? Samorząd obawia się opłat za prąd do mrożenia Choć Brzeg kupił sztuczne lodowisko, nie wiadomo, czy atrakcja będzie dostępna w tym sezonie. Na przeszkodzie mogą stanąć wysokie koszty prądu potrzebnego… » więcej 2022-09-28, godz. 21:15 Wpłynęło 5,5 tys. wniosków. Od czwartku nyski OPS rozpocznie wypłatę dodatku węglowego 5500 - tyle wniosków o przyznanie dodatku węglowego wpłynęło dotychczas do Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie. 3500 udało się już zweryfikować. Od jutra… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »