Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-05, 15:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Policjanci zniszczyli rogatki kolejowe. Wraz z kolejarzami uczyli kierowców, jak bezpiecznie zachować się na przejazdach [ZDJĘCIA, FILM]

Opolska policja wraz PKP Polskimi Liniami Kolejowymi pokazywała kierowcom, jak wyjechać z przejazdu kolejowego [M.Matuszkiewicz]
Średnio co 8 godzin ktoś ginie lub zostaje ranny w wypadku czy kolizji na przejeździe kolejowym. Od początku roku w naszym regionie doszło do 27 zdarzeń, w których 6 osób zostało rannych. W całym kraju takich wypadków było 100, rannych zostało 14 osób, a 25 zginęło. Najczęściej dochodzi do nich przez brak rozsądku wśród kierowców, którzy ignorują sygnalizację na przejazdach kolejowych.
Policja wraz z przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych na jednym z przejazdów kolejowych w Opolu pokazywała, jak zachować się w sytuacji, gdy rogatki się zamkną, a samochód znajduje się na torach.

- Jeśli kierowca nie może zjechać z tego przejazdu, to musi natychmiast wysiąść z auta i zadzwonić pod numer 112. Natomiast, jeśli ma taką możliwość, to powinien staranować rogatkę - mówi Karol Jakubowski z PKP Polskich Linii Kolejowych.

- Każda rogatka ma tak zwany drąg rogatkowy, ma bezpiecznik i jest to miejsce, w którym rogatka albo się uchyli albo pęknie. Samochód nie jest w tym momencie na siłę unieruchomiony pomiędzy zamkniętymi rogatkami. Można wyjechać z przejazdu kolejowo-drogowego. Jeżeli jesteśmy w miejscu, gdzie są rogatki automatyczne, to mamy kilkanaście sekund do momentu, kiedy przyjedzie pociąg. Zatem reakcja z naszej strony musi być szybka.

- My często otrzymujemy na naszą skrzynkę mailową filmy, na których widać, jak niebezpieczne manewry wykonują kierowcy - dodaje komisarz Karol Brandys, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Kierowcy wjeżdżają na opuszczające się, czy też wznoszące się rogatki. Czasami próbują je ominąć. Widzimy też, że zdarzają się sytuacje, kiedy oni po prostu utkną pomiędzy tymi rogatkami w momencie, kiedy nie zdążą przejechać. Wtedy też kierowcy nie wiedzą jak się zachować. Część kierowców próbuje wzdłuż nich parkować, inni opuszczają pojazdy, a jeszcze inni próbują jechać torowiskiem.

Podczas symulacji Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Opolu, przypomniał także kierowcom o żółtych naklejkach, które często mogą uratować życie i zdrowie.

- Przejazd kategorii A, gdzie są rogatki zamykane przez człowieka, to ma ten numer na napędzie od strony torowiska. Jest to żółta, mała naklejka, a na niej, na górze jest numer identyfikacyjny. Pierwsze trzy jego cyfry to numer linii, a kolejne sześć cyfr to kilometr danego przejazdu na linii. To jest indywidualny numer dla każdego przejazdu. W przypadku utknięcia na przejeździe to kierowca dzwoni pod numer 112 i wtedy powiadamiany jest dyspozytor, który wstrzymuje ruch kolejowy.

Takie naklejki są również umieszczane na krzyżu św. Andrzeja. Co ważne, każdy przejazd ma inny numer.

Przypomnijmy, że kierowca, który wjedzie na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym musi się liczyć z mandatem wysokości 2000 złotych.
Karol Jakubowski
komisarz Karol Brandys
Zbigniew Makowski

Wiadomości z regionu

2022-08-09, godz. 15:25 Napad na taksówkarza. Przed sądem w Opolu ruszył proces dwóch oskarżonych 'To była spontaniczna akcja. Nie planowaliśmy tego'. Tak dziś (09.08) przed Sądem Okręgowym w Opolu mówili oskarżeni w sprawie napadu na taksówkarza. Do… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć Za kilka dni pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka wraca… » więcej 2022-08-09, godz. 12:25 Strajk egzaminatorów WORD w regionie. Bez egzaminów praktycznych w Kędzierzynie-Koźlu. W Nysie oraz Opolu mocne ograniczenia… Zgodnie z prognozami opolscy egzaminatorzy WORD przystąpili do protestu. Jest decyzja szefostwa ośrodka dotycząca odwołania egzaminów praktycznych. » więcej 2022-08-09, godz. 10:46 15 tysięcy złotych kary za "alkoholowy" kurs rowerem Mandaty na sumę 15 000 złotych - to taka kara, jaka spotkała dwójkę rowerzystów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Para była nietrzeźwa a także nie… » więcej 2022-08-09, godz. 10:28 "Nigdy wcześniej polska armia nie zamawiała takiej ilości sprzętu". Gość Radia Opole o zakupach MON w Korei Poł… - To sprzęt dobrej klasy i w bardzo dużej ilości, co wiąże się też z pewnymi problemami - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog Uniwersytetu… » więcej 2022-08-09, godz. 10:24 Pirat drogowy w rękach policji. Młody kierowca pędził w terenie zabudowanym 115 km/h Z prędkością 115 kilometrów na godzinę pędził przez teren zabudowany młody mieszkaniec powiatu nyskiego. Przez 3 najbliższe miesiące nie siądzie za… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Gmina Głogówek modernizuje kolejną placówkę oświatową Gmina Głogówek zmodernizuje i wybuduje obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej w Racławicach Śląskich. Na ten cel samorząd pozyskał 2 mln złotych z Funduszu… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Nieostrożność osób dorosłych. To główna przyczyna pożarów upraw rolnych w naszym regionie Rośnie liczba pożarów upraw rolnych. Od początku roku strażacy do gaszenia zboża na pniu, łąk czy ściernisk wyjeżdżali już 173 razy, z czego 121 tylko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:40 Opole: rekrutacja do szkół średnich, w rezerwie blisko 160 miejsc Absolwenci podstawówek nadal szukają miejsc w szkołach średnich w Opolu. Po przeprowadzonym procesie rekrutacji okazuje się, że w rezerwie zostało blisko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:00 "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO". Odwiedzamy gminę Cisek Gmina Cisek kolejnym miastem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »