Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-26, 22:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Tajwańska fundacja Tzu Chi ponownie pomaga uchodźcom z Ukrainy. Ruszyło wydawanie bonów

Fundacja pomaga uchodźcom [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Fundacja pomaga uchodźcom [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Fundacja pomaga uchodźcom [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Fundacja pomaga uchodźcom [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Fundacja pomaga uchodźcom [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Fundacja pomaga uchodźcom [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Fundacja pomaga uchodźcom [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Fundacja pomaga uchodźcom [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
W Opolu ruszyła druga tura pomocy dla uchodźców z Ukrainy, organizowana przez fundację Tzu Chi z Tajwanu. Do rozdania jest 3 tysiące bonów na zakupy o wartości tysiąca złotych każdy. Wsparcie finansowe na łączną kwotę 3 milionów złotych trafi do obywateli Ukrainy przebywających w 15 gminach w naszym regionie. Jako pierwsi do hali Stegu Arena w Opolu autokarami zostali dowiezieni potrzebujący z Kluczborka.
- Przyjechałam ze Lwowa 8 marca. Teraz mieszkam z synem w Kluczborku - mówi pani Oksana. - Tęsknimy za Ukrainą. Jest nam żal, że tak się wydarzyło, że musieliśmy tutaj się tymczasowo przeprowadzić. Ta pomoc nam się bardzo przyda. Otrzymujemy świadczenie 500 plus, ale ta karta to duże wsparcie dla nas.

- Córka idzie do pierwszej klasy, więc trzeba będzie kupić plecak, odzież. Jest też drugie małe dziecko, więc potrzebujemy pampersów i ubrań. Dziecko często choruje, stąd nie może iść do żłobka, a to powoduje trudność w znalezieniu pracy - dodaje pani Katarzyna.

- Jest nam ciężko. Zakup lekarstw jest dużym wydatkiem, dlatego ta pomoc jest bardzo ważna dla mnie. Jestem bardzo wdzięczna za to. Jeśli tylko będzie bezpiecznie, chcę wracać do mojej rodziny. Tam w Ukrainie został starszy syn, wnuki i moja siostra - dodaje pani Halina z Zaporoża.

- Akcja trwa cztery dni. Każda z 15 gmin ma wyznaczony termin, kiedy może dowieźć potrzebujących do Stegu Areny - mówi Radosław Atlas, przedstawiciel fundacji Tzu Chi w Opolu. - Niestety wojna nadal trwa i wiemy, że wielu uchodźców nadal będzie przebywać w Polsce, dlatego ta inicjatywa dobrze się wpisuje w tę sytuację. Pomagamy osobom np. z gminy: Prudnik, Kędzierzyn-Koźle, Strzelce Opolskie, Niemodlin czy Krapkowice. To karty przedpłacone na kwotę 1000 złotych. Najwięcej mamy tutaj matek z dziećmi, osób starszych i inwalidów, czyli osób, które tej pomocy potrzebują najbardziej.

W akcji pomagają ukraińskojęzyczni wolontariusze z Centrum Aktywizacji Społecznej.

Dodajmy, że to już druga akcja organizowana przez tajwańską fundację w Opolu. Wcześniej pomoc otrzymało 1300 osób.
uchodźcy
Radosław Atlas
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 09:15 Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach' - W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk… » więcej 2022-11-26, godz. 09:00 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 08:13 "Uczciwa Polska" to nowy pomysł PSL. Rusza zbiórka podpisów Praca, która się opłaca, dziedziczenie emerytury oraz program własny kąt - to główne założenia obywatelskiego projektu ustawy PSL. Opolscy działacze… » więcej 2022-11-25, godz. 20:30 Opolscy diabetycy spotkali się w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy Na co dzień wspierają się w walce z cukrzycą i przekonują, że z tą chorobą można żyć. Członkowie oddziału wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2022-11-25, godz. 20:15 Opolskie czworaczki opuściły szpital. Antoś, Janek, Oluś i Stasiu jadą do domu Po blisko dwóch miesiącach pobytu na oddziale neonatologii szpitala ginekologicznego w Opolu czworaczki zostały wypisane do domu. Przypomnijmy, Antoś, Janek… » więcej 2022-11-25, godz. 20:10 ITS działa, a korki dalej są. Ratusz zmieni organizację ruchu przy dworcu PKP Mimo, że wielu opolskich kierowców ma wątpliwości, czy system ITS w Opolu działa poprawnie, to ratusz przekonuje, że tak. Zdaniem prezydenta Opola Arkadiusza… » więcej 2022-11-25, godz. 19:00 Trzeba czekać na wyniki badań. Woda z Michałówka wciąż niezdatna do spożycia Prawdopodobnie do poniedziałku (28.11) trzeba będzie czekać na wyniki badań wody w gminie Niemodlin. Przypomnijmy, od początku tygodnia mieszkańców Michałówka… » więcej 2022-11-25, godz. 18:50 Solidarna Polska chce likwidacji przywilejów MN. Jest projekt ustawy Solidarna Polska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który ma zlikwidować przywilej mniejszości niemieckiej w Polsce. Posłowie partii Zbigniewa Ziobry tłumaczą… » więcej 2022-11-25, godz. 18:15 Nowy sprzęt dla nyskiego szpitala. To mercedes wśród tomografów Nowoczesny tomograf komputerowy, rentgen mobilny, respiratory i łóżka - m.in. taki sprzęt trafił do szpitala powiatowego w Nysie. To wyposażenie, które… » więcej 2022-11-25, godz. 17:30 Oczyszczalnia ścieków w Gościejowicach Małych już po rozbudowie Jedna z najważniejszych inwestycji w historii Niemodlina zakończona. Chodzi o przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Gościejowicach Małych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »