Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-08, 21:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Komenda Wojewódzka OHP rusza z projektem aktywizującym uchodźców. "Aby wzmocnić ich atrakcyjność na naszym rynku pracy"

Komenda Wojewódzka OHP rusza z projektem aktywizującym uchodźców [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Komenda Wojewódzka OHP rusza z projektem aktywizującym uchodźców [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
110 obywateli Ukrainy będzie mogło skorzystać z bezpłatnych kursów języka polskiego, szkoleń zawodowych i ze wsparcia pośrednika pracy. Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy rusza z projektem "Równi na rynku pracy". Ten jest skierowany przede wszystkich do uchodźców wojennych.
- Jako jedyna jednostka w województwie będziemy realizować program aktywizacji uchodźców - mówi Justyna Soppa, komendant wojewódzki Ochotniczych Hufców Pracy. - Celem projektu jest poprawa sytuacji uchodźców przebywających na terenie województwa opolskiego, w szczególności kobiet poprzez zwiększenie ich aktywności zawodowej i społecznej. Proponujemy kilka form wsparcia. Będą to formy aktywizacji doradczej. Po pierwsze rozmowa, po drugie wsparcie przez pośrednika pracy. Będzie także 64-godzinny kurs języka polskiego dla tych osób. Proponujemy również 3-miesięczny staż zawodowy u pracodawców, który będziemy opłacać.

Z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Badań nad Migracjami wynika, że 31% uchodźców, którzy przybyli do Polski, planuje pozostać w naszym kraju na dłużej.

- Aż 63% osób jest zainteresowanych podjęciem prac. Ale, żeby tę pracę podjąć musimy te osoby przygotować, pomóc im w nauce języka polskiego i pomóc im w poruszaniu się po polskim rynku pracy. Przez 10 lat na Opolszczyźnie ubyło ponad 60 tysięcy mieszkańców, więc tym bardziej musimy aktywizować, zachęcać te osoby do tego, żeby się przekonały, że tu jest dobre miejsce do życia - mówi wicewojewoda Tomasz Witkowski.

- Dzięki odpowiedniej diagnozie będziemy starali się dla tych osób dopasować odpowiednie kursy zawodowe, które wzmocnią ich atrakcyjność na naszym rynku pracy - wyjaśnia Tomasz Górny, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Opolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP. - Kursów możemy wymieniać mnóstwo, mogą to być wózki widłowe, mogą to być kursy związane z adaptacją, uzyskaniem większej atrakcyjności wśród kobiet np. w handlu. Te osoby bardzo często widzimy w sklepach. Pośrednik pracy będzie dbał o to, żeby znaleźć dla tej osoby czy to odpowiedni staż lub potem miejsce zatrudnienia.

Rekrutacja do projektu potrwa do końca lipca i jest prowadzona w 9 miastach: Opolu, Brzegu, Głubczycach, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Namysłowie, Nysie, Oleśnie i Prudniku. Chętni mogą kontaktować się z Opolską Wojewódzką Komendą OHP telefonicznie lub mailowo.

Projekt jest finansowany z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W naszym regionie na ten cel przeznaczono ponad 830 tysięcy złotych.
Justyna Soppa
Tomasz Witkowski
Tomasz Górny

Wiadomości z regionu

2022-09-30, godz. 21:15 Czy burmistrz Brzegu porównał radnych do NKWD-owskich sądów doraźnych? "Zrozumiano mnie nieopatrznie. Przepraszam" Zaognia się konflikt między burmistrzem Brzegu a częścią radnych. Po jednej z kontroli komisji rewizyjnych, włodarz miasta nazwał jej członków 'dwojką'… » więcej 2022-09-30, godz. 20:50 Kolizja dwóch pojazdów w Opolu Przy skrzyżowaniu ulic Nysy Łużyckiej z Wrocławską zderzyła się cysterna z osobówką. » więcej 2022-09-30, godz. 20:35 "To bardzo ważne i cenne wyróżnienie". Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele instytucji nagrodzeni przez Opolską Izbę… Opolska Izba Gospodarcza po raz 19. przyznała 'Opolską Nagrodę Jakości'. Wśród 10 laureatów znaleźli się zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele… » więcej 2022-09-30, godz. 20:30 Gmina Kietrz również szuka oszczędności. Niektóre wiejskie domy kultury na okres zimowy zostaną zamknięte Gmina Kietrz, podobnie jak wszystkie samorządy w naszym regionie, szuka możliwości minimalizowania zużycia energii elektrycznej. Jednym z pomysłów jest docieplanie… » więcej 2022-09-30, godz. 19:10 Ruszają zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. "Porusza różnorodną tematykę i łączy pokolenia" Edukacja nie tylko dla osób młodych, ale i tych nieco starszych. Dziś (30.09) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyło się uroczyste rozpoczęcie… » więcej 2022-09-30, godz. 19:00 23 opolskie placówki w tzw. sieci szpitali. NFZ opublikował wykaz Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił nową listę placówek wchodzących w skład sieci szpitali na mocy rozporządzenia, które weszło w życie… » więcej 2022-09-30, godz. 18:20 Namysłów chce zachęcać mieszkanki wsi do większej aktywności. W gminie odbył się pierwszy konwent kół gospodyń… Koła gospodyń wiejskich w gminie Namysłów przeżywają renesans. Organizacje zrzeszają coraz więcej członkiń, a na ich utworzenie decydują się kolejne… » więcej 2022-09-30, godz. 18:00 Radni Opola przyjęli specjalny apel dotyczący Odry. Chcą lepszego i wielopoziomowego monitoringu rzeki Apel dotyczący katastrofy ekologicznej na Odrze przyjęła na koniec wczorajszej (29.09) sesji Rada Miasta Opola. W dokumencie jest mowa o zakazie wylewania do… » więcej 2022-09-30, godz. 17:45 Opole ma polsko-ukraiński mural wdzięczności i solidarności Dwie twarze kobiet w biało-czerwonych i żółto-niebieskich kolorach. Tak wygląda polsko-ukraiński mural, który odsłonięto dzisiaj (30.09) na jednej ze… » więcej 2022-09-30, godz. 16:40 Przedstawiciele partii Razem z pytaniami do ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o pieniądze na naukę języka niemi… Przedstawiciele opolskiego okręgu partii Razem pytają ministra edukacji Przemysława Czarnka o pieniądze na naukę języka niemieckiego. Ich zdaniem 40 milionów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »