Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-26, 09:50 Autor: Tomasz Cichoń

- Pewna granica się przelała - wicemarszałek Zbigniew Kubalańca o sondażu pracowni Kantar, w którym Koalicja Obywatelska wyprzedza Zjednoczoną Prawicę

Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Z najnowszego sondażu pracowni badawczej Kantar wynika, że Koalicja Obywatelska zdobywając 27 procent poparcia wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość, na które chciałoby z kolei zagłosować 26 procent badanych. Niektórzy politycy platformy już wieszczą sukces i mówią o "przełomie".
- Pewna granica się przelała. Granica obłudy i cynizmu tego rządu, no bo ile Polki i Polacy mogą słuchać o tym, że mają mniej jeść albo grać w totolotka. To chyba widać najlepiej po tych spotkaniach, które objeżdża Kaczyński z Morawieckim, gdzie za szpalerem policjantów, z listą tylko i wyłącznie zaufanych działaczy PiS-u, pytania na kartce, odbywają się spotkania. Zwykli obywatele, którzy chcą powiedzieć o tym, jak ciężko im się żyje, jak ciężko jest spłacać kredyty, jak ciężko jest utrzymywać rodziny, są odganiani przez policjantów na koniach i policjantów z pałkami długości mojej nogi - powiedział w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Zbigniew Kubalańca, szef Platformy Obywatelskiej w Opolu i jednocześnie wicemarszałek województwa.

Różnica między ugrupowaniami jest niewielka, wynosi 1 procent.

- Kantar jest jedną z bardziej prestiżowych sondażowni. To nie jest sondażownia jak CBOS, która zawsze przekręca rzeczywistość, tylko to jest sondażownia, która od 2015 roku nie dawała Platformie Obywatelskiej zwycięstwa. To nie jest jakaś tam sobie podrzędna sondażownia. Poczekajmy jednak na to, co będzie się działo w sierpniu, poczekajmy na to aż ludzie wrócą z wakacji, wtedy Polacy zobaczą, ile kosztuje ich jesień, ile będzie kosztowało ogrzewanie, wysłanie dzieci do szkoły czy robienie codziennych zakupów - dodał wicemarszałek Kubalańca.

Sondaż Kantar Public został opublikowany w piątek (22.07). Wynika z niego, że gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, na Koalicję Obywatelską głosowałoby 27 proc. biorących udział w wyborach, na PiS - 26 proc., na Polskę 2050 i Lewicę - po 8 proc., na Konfederację - 6 proc., a na PSL - 5 proc. Do Sejmu nie weszłyby Kukiz’15 z wynikiem 3 proc., Porozumienie Jarosława Gowina - 1 proc. i AgroUnia - 1 proc. KO wysunęła się na sondażowe prowadzenie po raz pierwszy od lat.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS skomentował ten sondaż podczas sobotniego spotkania z wyborcami Kórnika (Wieolkopolska). Stwierdził: - To jest sondaż, który przygotowała jakaś grupka, która funkcjonuje przy młodzieżówce PO. To była reakcja na sondaż, gdzie my mamy 39 proc., Kukiz, który jest z nami – 2 proc, czyli razem mamy 41 proc. Konfederacja, która nie jest z nami, ale też nie jest z nimi, ma 9 proc. Natomiast 27 proc. ma Platforma i 10 proc. ma Polska 2050. Łatwo podliczyć, że ta prawa strona ma więcej niż lewa. Natychmiast, zaraz później ukazał się sondaż, z którego wynikało, że mamy o 10 proc. mniej niż naprawdę mamy – powiedział Kaczyński.

Dodał też, że na tej zasadzie PiS też może założyć studio badawcze i ogłosić wynik, w którym to ugrupowania będzie miało 60 proc. poparcia.
Zbigniew Kubalańca, szef Platformy Obywatelskiej w Opolu i jednocześnie wicemarszałek województwa opolskiego
Zbigniew Kubalańca, szef Platformy Obywatelskiej w Opolu i jednocześnie wicemarszałek województwa opolskiego

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »