Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-10, 09:00 Autor: Justyna Maćkowiak

"Opole jest bezpieczne". Gość Radia Opole o inwestycjach przeciwpowodziowych wykonanych w ciągu ostatnich 25 lat

Siedziba Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Siedziba Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Koncert jubileuszowy z okazji 65 lat Radia Opole i 800 lat Opola, Grażyna Łobaszewska i zespół Ajagore [fot. Wanda Kownacka]
Koncert jubileuszowy z okazji 65 lat Radia Opole i 800 lat Opola, Grażyna Łobaszewska i zespół Ajagore [fot. Wanda Kownacka]
Abdullah Al-Selwi [fot. Marcin Boczek]
Abdullah Al-Selwi [fot. Marcin Boczek]
Sprzątanie po powodzi © (fot. Zdjęcia z archiwum Radia Opole)
Sprzątanie po powodzi © (fot. Zdjęcia z archiwum Radia Opole)
Strzelców Bytomskich. Jedno z najniższych miejsc na Pasiece - woda opada, ale tutaj najwolniej © (fot. Zdjęcia z archiwum Radia Opole)
Strzelców Bytomskich. Jedno z najniższych miejsc na Pasiece - woda opada, ale tutaj najwolniej © (fot. Zdjęcia z archiwum Radia Opole)
Woda zaczęła już opadać - na portalu widać, dokąd sięgała © (fot. Zdjęcia z archiwum Radia Opole)
Woda zaczęła już opadać - na portalu widać, dokąd sięgała © (fot. Zdjęcia z archiwum Radia Opole)
- Jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwpowodziowe, to zrobiliśmy bardzo duży postęp w stosunku do czasów Powodzi Tysiąclecia - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dyrektor Zarządu Zlewni w Opolu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Abdullah Al-Selwi.
- W ciągu 25 lat wykonano wiele inwestycji, między innymi wybudowano jaz w Rogowie Opolskim za ponad 21 mln złotych - dodaje gość Radia Opole.

- Po powodzi przebudowano i udrożniono powodziowo Kędzierzyn-Koźle za 62 mln złotych. Następnie zabezpieczenie Opola, tutaj nastąpiło kompleksowe dokończenie budowy Kanału Ulgi, co kosztowało 100 mln złotych. Wykonano także zabezpieczenie przeciwpowodziowe Młynówki za ponad 55 mln złotych. Na granicy naszego zarządu opolskiego Lipki - tam wybudowaliśmy nowy jaz klapowy, ta inwestycja kosztowała ok 34 mln złotych. Bardzo ważną inwestycją, która wpłynęła na bezpieczeństwo powodziowe Opola i całego regionu była budowa zbiornika Racibórz - podkreślił Abdullah Al-Selwi.

Bardzo ważną inwestycją, która wpłynęła na bezpieczeństwo powodziowe Opola i całego regionu była budowa zbiornika Racibórz - dodał Abdullah Al-Selwi.

Do Opola fala kulminacyjna w 1997 roku przyszła 10 lipca. Pierwsze pod wodą znalazły się południowe dzielnice miasta. Doszło do przerwania wału na Melalchemie, rzeka zalała tamtejsze zakłady produkcyjne. Woda powodziowa przelała się prze Bolko i Pasiekę. Na bliższym Zaodrzu zalane zostały wszystkie budynki.

Naszego gościa zapytaliśmy także o leżący na drugim biegunie temat - czyli suszę. W jego opinii Opolszczyzna jest w lepszej sytuacji niż reszta kraju. Nie jesteśmy tak bardzo zagrożeni, jak inne regiony Polski. - Oprócz inwestycji przeciwpowodziowych, prowadzimy także inwestycje zabezpieczające przez suszą w ramach programu małej retencji - powiedział Abdullah Al-Selwi. - Stan wody na opolskim odcinku Odry jest wciąż kontrolowany. Dzięki infrastrukturze możemy utrzymywać go na stałym poziomie - dodał gość Radia Opole.
Abdullah Al-Selwi

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 12:15 "Czasy pandemii spowodowały wyobcowanie dzieci i młodzieży". Ruszyło Opolskie Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i … O problemach związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży rozmawiają specjaliści, wykładowcy i praktycy z dziedziny psychiatrii. Ruszyło Opolskie… » więcej 2022-09-28, godz. 12:10 Jak stracić prawo jazdy i 2000 złotych w ciągu minuty? [FILM] Mandat na 2000 złotych i 25 punktów karnych - to kara, jaką wymierzyli kierowcy łamiącemu przepisy olescy policjanci. » więcej 2022-09-28, godz. 10:30 Anna Zalewska w Radiu Opole. Unia Europejska próbuje stawić czoła kryzysowi energetycznemu Europosłanka Anna Zalewska w Radiu Opole pytana o receptę na kryzys energetyczny, mówi stanowczo: zawiesić ETS. » więcej 2022-09-28, godz. 09:12 Bardzo duże zainteresowanie dodatkiem węglowym w gminie Turawa. Lada dzień powinny ruszyć wypłaty Ponad 1750 wniosków o dodatek węglowy wpłynęło do Urzędu Gminy Turawa od 17 sierpnia. Rada Gminy przegłosowała ujęcie niezbędnych pieniędzy w tegorocznym… » więcej 2022-09-28, godz. 09:00 Brzeska "cegielnia" zyskuje nowe życie. Dobiega końca rewitalizacja ważnego akwenu Dobiega końca rewitalizacja stawu cegielnianego w Brzegu. Dzięki przeprowadzonym pracom, teren będzie mógł lepiej służyć wędkarzom, a także spacerow… » więcej 2022-09-28, godz. 07:10 Fałszowana żywność na regionalnym rynku - to może być nawet 30%. Region jest na wysokiej pozycji w rankingu liczby… - Najczęściej fałszowane są takie produkty jak miód, przetwory mleczne, oliwa z oliwek oraz mięso drobiowe. Co oznacza, że na nie trzeba najbardziej uważać… » więcej 2022-09-28, godz. 07:00 Szlachetna Paczka rozpoczęła odliczanie do Weekendu Cudów. Wciąż brakuje wolontariuszy w regionie Na sto dni przed finałem Szlachetnej Paczki, czyli Weekendem Cudów w województwie opolskim wciąż brakuje wielu wolontariuszy. W ramach tzw. studniówki wolontariusze… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »