Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-08, 17:15 Autor: Grzegorz Frankowski

"W Bliszczycach woda poszła przez wieś". Ćwierć wieku temu Opolszczyznę nawiedziła powódź tysiąclecia

Pamiątkowy obelisk w Bliszczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Pamiątkowy obelisk w Bliszczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Nowy wał przeciwpowodziowy w Bliszczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Nowy wał przeciwpowodziowy w Bliszczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Mieszkańcy Bliszczyc przy pamiątkowej tablicy - [fot: Grzegorz Frankowski]
Mieszkańcy Bliszczyc przy pamiątkowej tablicy - [fot: Grzegorz Frankowski]
Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Na początku lipca 1997 roku intensywne opady deszczu podniosły stan rzeki Odry i jej dorzeczy do poziomu nienotowanego nigdy w historii. Woda w wielu miejscach zaczęła przerywać wały. Na Opolszczyźnie pierwsze miejscowości zostały zalane 6 lipca. W Bliszczycach w gminie Branice woda osiągnęła 170 centymetrów. Przygraniczna rzeka Opawa zabrała mieszkańcom wioski praktycznie cały dobytek.
Mieszkańcy Bliszczyc w 10. rocznicę powodzi postawili pamiątkowy obelisk i wodowskaz z zaznaczonym poziomem wody. Pamiątka po tamtych tragicznych wydarzeniach stanęła na podwórku Kazimierza Rybki.

- Ku pamięci i przestrodze razem z sąsiadami żeśmy taki obelisk postawili. Wały nam teraz zbudowali bardzo porządne. W zeszłym roku zostały oddane do użytku. Raczej już się nie obawiamy tej wielkiej wody.

- U mnie w domu woda zalała cały parter – mówi Wiesław Gniewski, mieszkaniec Bliszczyc. - 1,7 wody tu było. Trzeba było wszystkie posadzki zrywać. Meble trzeba było wyrzucić. Nikt się tego nie spodziewał. Liczyliśmy, że to potrwa dzień, dwa, pięć, a to od 7 do 23 lipca trwało. Trochę człowiek był zszokowany tą sytuacją.

- Woda bardzo szybko zalewała poszczególne posesje - wspomina Stanisław Pleśniak, emerytowany nauczyciel ze szkoły w Branicach. - Tutaj nie dało rady w ogóle wejść, gdzie jesteśmy. Nawet jest taki mostek, którego woda zabrała. Wówczas poziom wody osiągnął 1,5 metra. Później ratownicy wywozili stąd ludzi.

- W gminie Branice w czasie powodzi najbardziej ucierpieli mieszkańcy Bliszczyc, Branic Zamku, Boboluszek, Dzierżkowic i Wiechowic – wylicza Andrzej Maksymowicz, kierownik referatu organizacyjno-prawnego w urzędzie gminy.

- Miejscowości były zatopione w 90 procentach. W Bliszczycach nastąpiło przerwanie wałów i ta woda nie szła wzdłuż koryta, tylko poszła przez wieś i te domy po kolei zalewała - dodaje Jolanta Misiurka, kierownik USC i spraw obywatelskich w gminie Branice.

Powódź miała katastrofalne skutki. W kraju zalanych zostało 1362 miejscowości. Uszkodzonych zostało 680 tys. mieszkań, ponad 14 tys. kilometrów dróg i 600 kilometrów wałów przeciwpowodziowych. Zniszczeniu uległo prawie pół miliona hektarów upraw. Żywioł pochłonął 55 osób, a dach nad głową straciło kilka tysięcy osób.
Kazimierz Rybka
Wiesław Gniewski
Stanisław Pleśniak
Andrzej Maksymowicz i Jolanta Misiurka

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »