Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-07, 16:40 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole: Spór o apel ws. TBS-ów zdominował sesję Rady Miasta Opola

Sesja Rady Miasta Opola 07.07.2022 [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Sesja Rady Miasta Opola 07.07.2022 [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Zamiast apelu do władz miasta o opracowanie kryteriów umożliwiających dojście do własności mieszkańców lokali w zasobie OTBS, apel do prezydenta RP i parlamentarzystów. Opolscy radni przyjęli uchwałę, która w konsekwencji ma pomoc mieszkańcom Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, którzy mają problem z wykupem mieszkań na własność. Powstanie apelu było reakcją na informację o tym, że prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski po 5 latach może dochodzić własności dwóch mieszkań z OTBS przy ul. Oleskiej.
- Na ostatniej komisji rewizyjnej prezes OTBS przyznał, że istnieje możliwość dojścia do własności dla nawet 300 mieszkańców, tylko trzeba spełnić odpowiednie kryteria - mówi Michał Nowak, przewodniczący klubu PiS. - Po to właśnie jest ten apel, żeby pan prezydent zlecił zorganizowanie opracowania, gdzie będzie jasno powiedziane: tutaj takiej możliwości nie ma, a dla tylu mieszkańców taka możliwość istnieje i trzeba zrobić to, to i to.

- Dzisiaj ten nasz apel jest takim zrobieniem kroku na przód po tylu latach, w związku z tym, że te zobowiązania pana prezydenta nie zostały spełnione, dlatego w naszym przekonaniu to Rada Miasta Opola powinna tego rodzaju działania zainicjować po to, żeby te prace zostały rozpoczęte. Oczywiście to muszą być konsultacje z obecnymi mieszkańcami - mówił radny PiS Sławomir Batko.

- Zasady powinny być jasne dla wszystkich mieszkańców - mówił Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej. - Nie może być tak, że część mieszkańców może dojść do tej własności, część nie. A części się mówi, że może kiedyś dojdą, ale nie ma jakiejś wytyczonej ścieżki, więc zasady muszą być dla wszystkich mieszkańców jasne.

Na sesji byli obecni także lokatorzy TBS-u przy ul. Stokrotek. - Mieszkam tam ponad 23 lata i nie mam możliwości wykupu - mówi Krzysztof Skworon. - Czujemy, że jest taka niesprawiedliwość społeczna, bo są osoby, które mają mieszkania przy ul. Oleskiej i już po 5 latach stają się ich właścicielami. Chcemy, żeby jakoś radni pochylili się w naszym kierunku i zainicjowali jakieś działania, które umożliwią nam wykup tych mieszkań na rozsądnych kryteriach.

Zdaniem radnych z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego przepisy zmieniające zasady nabycia wszystkich mieszkań z OTBS na własność mogą być wprowadzone na poziomie ustawodawców. - Przygotowaliśmy w związku z tym apel poprawkę - mówi Piotr Mielec, przewodniczący klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. - Chodzi o zapis "w sprawie przyjęcia apelu Rady Miasta Opola do prezydenta RP, Rządu RP, Parlamentarzystów Ziemi Opolskiej oraz Prezydenta Miasta Opola o podjęcie działań, których celem będzie znacząca poprawa sytuacji mieszkaniowej w Polsce, w szczególności młodych rodzin oraz zwiększenie liczby lokali w zasobach OTBS sp. zoo, które będą możliwe do nabycia przez lokatorów.

Zdaniem radnych PiS tak sformułowany apel pomoże przyszłym lokatorom, ale dalej nie rozwiąże problemu mieszkańców przy ul. Stokrotek.

- W trakcie działalności TBS-u, kiedy powstawały mieszkania, obowiązywały różne stany prawne - mówił Tomasz Maciaś, prezes OTBS. - Najemcy mieszkań na ul. Stokrotek nie są stronami umowy partycypacji w kosztach budowy lokalu, przez co ustawa całkowicie ogranicza możliwość występowania przez nich o dokonanie tego wykupu.

Finalnie przyjęto uchwałę z apelem poprawkę radnych klubu Arkadiusza Wiśniewskiego. Za przyjęciem uchwały głosowało 19 radnych, 5 było przeciw, a 1 osoba się wstrzymała.
Michał Nowak, Sławomir Batko
Przemysław Pospieszyński
Krzysztof Skowron
Piotr Mielec
Tomasz Maciaś
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 16:48 Jarosław Kaczyński odwiedził Nysę. Tłumy mieszkańców na spotkaniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się dziś (25.09) z mieszkańcami Nysy. Wśród najważniejszych tematów, które poruszył lider… » więcej 2022-09-25, godz. 15:45 Wycieczkę po regionie zaplanujesz z nową stroną OROT-u Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna uruchomiła portal visitopolskie.pl w całkowicie nowej odsłonie. To strona, która ma skupiać najważniejsze atrakcje… » więcej 2022-09-25, godz. 13:44 Jarosław Kaczyński na Opolszczyźnie. "W ciągu siedmiu lat udało się wzmocnić państwo" Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedza dzisiaj (25.09) województwo opolskie. Trwa spotkanie z mieszkańcami Nysy. » więcej 2022-09-25, godz. 12:53 W tym samym miejscu. Kolejna ciężarówka przewróciła się na remontowanym odcinku A4 Duże utrudnienia w ruchu na autostradzie A4. Kilka minut po godzinie 12:00 na wysokości węzła Strzelce Opolskie, na 281 kilometrze w kierunku Katowic (to remontowany… » więcej 2022-09-25, godz. 12:00 Budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny coraz bliżej Budowa dwóch nowych stacji radarowych - w Użrankach w woj. warmińsko-mazurskim oraz na Górze św. Anny na Opolszczyźnie - to najbliższe plany inwestycyjne… » więcej 2022-09-25, godz. 12:00 Święto Chleba w niedzielę (25.09) w Strzelcach Opolskich Świętowanie rozpocznie się o godz. 13:00 wymarszem korowodu koron żniwnych sprzed budynku strzeleckiego starostwa do Parku Renardów, gdzie zaplanowano wiele… » więcej 2022-09-25, godz. 10:45 Sezon narciarski na horyzoncie. Prawdopodobnie miłośnicy białego szaleństwa głębiej sięgną do portfela Choć do sezonu narciarskiego zostało jeszcze sporo czasu, to fani białego szaleństwa już zaczynają się martwić, jaki on będzie - przede wszystkim pod… » więcej 2022-09-25, godz. 10:40 Akcja zakończona sukcesem. Kilkanaście godzin trwały poszukiwania 84-latka, który wyszedł na grzyby Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 84-letniego mężczyzny, który wczoraj (24.09) wyszedł na grzyby i zaginął w lesie. Poszukiwania były prowadzone… » więcej 2022-09-25, godz. 10:00 Ponad 6 tysięcy 90-latków mieszka w naszym województwie. Takie osoby wymagają wsparcia Na Opolszczyźnie mieszka najwięcej osób powyżej 90. roku życia. Tak wynika z najnowszych danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021… » więcej 2022-09-25, godz. 10:00 W Jasienicy Dolnej będą wspominać św. Maksymiliana Kolbe Mija 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe. Uroczystości rocznicowe zaplanowano w Jasienicy Dolnej w gminie Łambinowice » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »