Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-10, 11:50 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Radni Solidarnej Polski proponują zmiany w przepisach dotyczących wykupu mieszkań w ramach OTBS

Konferencja radnych Solidarnej Polski foto:K.Doros
Konferencja radnych Solidarnej Polski foto:K.Doros
- Wszyscy mieszkańcy OTBS powinni mieć możliwość wykupu mieszkań na własność - mówili podczas dzisiejszej (10.06) konferencji prasowej opolscy radni z ramienia Solidarnej Polski. Sławomir Batko i Tomasz Gabor będą składać do prezydenta i rady miasta w Opolu projekt uchwały i specjalny apel. Radni sprzeciwiają się stosowaniu podwójnych standardów.
- W 2014 roku podczas kampanii wyborczej ówczesny kandydat na prezydenta Arkadiusz Wiśniewski mówił, że mieszkańcy powinni mieć możliwość wykupu mieszkań z OTBS, a prezes powinien im to umożliwić. Do tej pory nic się nie zmieniło - mówi Sławomir Batko, miejski radny Solidarnej Polski w Opolu.

- Nie może być tak, że dzisiaj mamy podwójne standardy. Pan prezydent ma możliwość wykupu tych mieszkań na ul. Oleskiej już po pięciu latach, a mieszkańcy tych możliwości są pozbawieni. Dlatego jeszcze dzisiaj zostanie złożony projekt uchwały, którego załącznikiem jest właśnie apel, w którym jasno wskazujemy, że tego rodzaju dyskryminacja nie może mieć w Opolu miejsca. I dlatego będziemy też dążyć do tego i wywierać presję na pana prezydenta do tego, żeby on stworzył dla mieszkańców takie możliwości.

Sławomir Batko zwraca uwagę, że to miasto jest stuprocentowym właścicielem TBS-ów, więc prezydent jako przedstawiciel gminy ma pełne możliwości, żeby te kwestie zawarte w apelu rozwiązać.

- W kilka dni pod naszym apelem zebraliśmy kilkaset podpisów mieszkańców - mówi radny sejmiku z Solidarnej Polski Tomasz Gabor. - Ja jestem w posiadaniu dokumentacji dostarczonej przez mieszkańców, gdzie w 2020, gdzie w 2019 prezes OTBS, w pismach skierowanych do mieszkańców, odmawia i nie wskazuje takiej możliwości, by mieszkańcy mogli takiego wykupu dokonać. Mieszkańcy borykają się też z innymi problemami. Dzisiaj w TBS-ach na ul. Koszalińskiej funkcjonują umowy tzw. partycypanta, czyli osoby, która w trakcie całej umowy może dwa razy wskazać innego lokatora.

- Mamy nadzieję, że prezydent podpisze nowe regulacje i uchwała będzie mogła wejść w życie - dodaje Tomasz Gabor.

Tomasz Maciaś, prezes zarządu Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w przesłanym oświadczeniu informuje, że prezydent Opola zrealizował swoje zapowiedzi wyborcze, a jak się okazało zainteresowanie wykupem lokali w TBS było znikome. "W odpowiedzi na ankietę z 2015 r. przygotowaną przez TBS przyszło zaledwie 11 odpowiedzi z ponad pół tysiąca mieszkań. Ponadto od tego czasu do biura TBS o możliwość wykupu wpłynęło zaledwie 10 zapytań, w tym 5 od jednej osoby" - czytamy w oświadczeniu.

Prezes Tomasz Maciaś wyjaśnia, że ze względu na to, że zasób TBS budowany był w różnych okresach, to najemcy TBS mają różny status i nie jest możliwe jego ujednolicenie. "Uniemożliwiają to zapisy ustaw, na które pan prezydent nie ma wpływu. Oczywiście radni Solidarnej Polski mogą się zwrócić do swoich kolegów z rządu i to zmienić. Na taką inicjatywę liczymy" - dodaje prezes w oświadczeniu.

Mieszkań zainteresowanych wykupem mieszkania prezes zaprasza bezpośrednio do swojego biura. Jak wyjaśnia - do czasu ujednolicenia zapisów ustawy każdą ze spraw musimy analizować indywidualnie, aby przekazać jakie są możliwości i warunki wykupu ich mieszkań.
Sławomir Batko
Tomasz Gabor

Wiadomości z regionu

2022-10-01, godz. 15:00 Nyski "Mechanik" będzie miał wirtualną strzelnicę Powiat nyski buduje wirtualną strzelnicę. Zlokalizowana zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, placówce oświatowej podlegającej… » więcej 2022-10-01, godz. 13:45 Brzeskie muzeum w ten weekend zaprasza seniorów na darmowe zwiedzanie. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji Do końca weekendu można brać udział w bezpłatnych warsztatach i prelekcjach w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Placówka zaprasza też na zwiedzanie swoich… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Opole: dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu 1 Maja i Reymonta Do tego zdarzenia doszło przed godziną 13. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Reaktywowane dyplomarium na Uniwersytecie Opolskim. Około 60 absolwentów w czarnych togach powróciło na wydział Około 60 tegorocznych absolwentów kierunków ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego wzięło udział w reaktywowanym po latach dyplomarium. » więcej 2022-10-01, godz. 11:15 Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali… O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa… » więcej 2022-10-01, godz. 10:30 Sobota z warsztatami ekologicznymi i pieczonym ziemniakiem w Kluczborku. Można pomóc Antosiowi z Wołczyna Na dwie ciekawe inicjatywy zaprasza Centrum Kultury w Kluczborku. Przed południem (o 11:00) rozpocznie się Eko-piknik dotowany przez urząd marszałkowski. » więcej 2022-10-01, godz. 08:00 Brzeg: remont ulicy Reymonta jednak z rządowym dofinansowaniem. Miasto chce szukać wykonawcy prac Ulica Reymonta w Brzegu zostanie wyremontowana. Miasto otrzymało dofinansowanie do tej inwestycji. » więcej 2022-10-01, godz. 07:15 Z ośmiu wariantów obwodnicy Zawady zostały trzy. "Z tymi, które otrzymały najwięcej punktów idziemy dalej" Trzy spośród ośmiu wariantów obwodnicy Zawady będzie brała pod uwagę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. Decyzja ma związek z zakończeniem… » więcej 2022-09-30, godz. 21:15 Czy burmistrz Brzegu porównał radnych do NKWD-owskich sądów doraźnych? "Zrozumiano mnie nieopatrznie. Przepraszam" Zaognia się konflikt między burmistrzem Brzegu a częścią radnych. Po jednej z kontroli komisji rewizyjnych, włodarz miasta nazwał jej członków 'dwojką'… » więcej 2022-09-30, godz. 20:50 Kolizja dwóch pojazdów w Opolu Przy skrzyżowaniu ulic Nysy Łużyckiej z Wrocławską zderzyła się cysterna z osobówką. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »