Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-09, 16:21 Autor: Piotr Wójtowicz

Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom pomagającym uchodźcom z Ukrainy. "Dawaliśmy z siebie sto procent"

Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Wojewoda opolski podziękował wolontariuszom [fot.P.Wójtowicz]
Kilkadziesiąt osób, które pomagały ukraińskim uchodźcom w punktach: informacyjnym na dworcu PKP w Opolu oraz recepcyjnym w domu studenta Sokrates otrzymało od wojewody opolskiego oficjalne podziękowania. W tych dwóch miejscach uciekający przed wojną w Ukrainie mogli liczyć na pomoc i niezbędne po przyjeździe do regionu wskazówki, co dalej. Zadaniem pracujących tam wolontariuszy, którzy dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim z rąk Sławomira Kłosowskiego odebrali pamiątkowe dyplomy, było wyznaczanie uchodźcom miejsc noclegowych, czy udzielanie informacji, gdzie posilić się, a gdzie załatwić sprawy związane z meldunkiem.
- Uważam, że jako mieszkańcy Opolszczyzny zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Ponadto uznałem, że muszę jakoś podziękować tym, którzy pomagali - powiedział wojewoda Sławomir Kłosowski - Mam nadzieję, że osoby, które odebrały dzisiaj dyplomy, gdy za trzy albo pięć lat sięgną po nie z półki, to przypomną sobie, że były takie czasy. Mam nadzieję, że wówczas Ukraina będzie odbudowana, o wojnie zapomną, ale pozostaną podziękowania jako przypomnienie tego zrywu - zaznaczył.

W akcję pomocy od pierwszych dni włączyła się pochodząca z Ukrainy kilkunastoletnia Anastazja Lobanova - Dawaliśmy od siebie sto procent. Co prawda, ja nie mogłam być cały dzień na dworcu PKP, ale po szkole od razu tam szłam i do wieczora razem z mamą pomagaliśmy, bo traktowałam to jako obowiązek - powiedziała naszemu reporterowi.

- Ja natomiast pomagałam dla lepszego własnego samopoczucie - dodała Maria Marczak, która również udzielała się w punkcie informacyjnym na dworcu PKP.

- To były cudowne osoby, które sprawdziły się w stu procentach - podkreśla Bożena Kalecińska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w OUW. - Mimo tego, że wolontariusze pracowali na dworcu przez 12 godzin, to nie chcieli iść do domu, żeby się przespały. Musieliśmy wysyłać ich na siłę. Wzruszające były szczególnie pierwsze dni. Płakaliśmy, bo to są ciężkie chwile, zarówno dla wolontariuszy, jak i obywateli polskich, którzy byli na dworcu czy w Sokratesie. Tam rozmawialiśmy z mieszkańcami Mariupola czy Kijowa, którzy opowiadali, co się dzieje na Wschodzie, że zginęli ich przyjaciele, sąsiedzi, również, że młodzi chłopcy ginęli. Szczególnie wzruszyła mnie sytuacja, gdy przyszło do mnie kilku ukraińskich studentów z naszej uczelni, by się ze mną pożegnać, bo powiedzieli, że muszą wyjechać. Mimo, że próbowałam im tłumaczyć, że mogą zginąć, powiedzieli: "Musimy, ale wrócimy i skończymy te studia - wspomina ze wzruszeniem Bożena Kalecińska.

Jedna z wolontariuszek Irina Vikova zauważa, że wojna odbiła piętno szczególnie na dzieciach. - Widziałem sytuację, gdy do Opola przyjechała matka z dzieckiem, podszedł do nich polski żołnierz w mundurze i chciał przekazać dziecku prezent, jednak ono zaczęło płakać, bo się go bało. I ten moment zapamiętam na całe życie.

Przypomnijmy, od początku inwazji Rosji na Ukrainę na Opolszczyznę przyjechało około 30 tysięcy ukraińskich uchodźców. To są oficjalne dane, ponieważ tyle wydano numerów PESEL.
Wojewoda opolski podziękował wolonatriuszom

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 10:40 Akcja zakończona sukcesem. Kilkanaście godzin trwały poszukiwania 84-latka, który wyszedł na grzyby Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 84-letniego mężczyzny, który wczoraj (24.09) wyszedł na grzyby i zaginął w lesie. Poszukiwania były prowadzone… » więcej 2022-09-25, godz. 10:00 Ponad 6 tysięcy 90-latków mieszka w naszym województwie. Takie osoby wymagają wsparcia Na Opolszczyźnie mieszka najwięcej osób powyżej 90. roku życia. Tak wynika z najnowszych danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021… » więcej 2022-09-25, godz. 10:00 W Jasienicy Dolnej będą wspominać św. Maksymiliana Kolbe Mija 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe. Uroczystości rocznicowe zaplanowano w Jasienicy Dolnej w gminie Łambinowice » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 W niedzielę dożynki gminy Tarnów Opolski W ramach obchodów uhonorowane zostaną osoby zasłużone dla rozwoju i promocji gminy. » więcej 2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-25, godz. 07:00 Koniec remontu opolskiego odcinka autostrady A4. Od wtorku wraca stała organizacja ruchu We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »