Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-22, 17:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Pomagają uchodźcom w szukaniu noclegów i pracy. W Opolu działa nowe stowarzyszenie "Skrzydła pomocy Poland"

Założycielki stowarzyszenia Skrzydła Pomocy Poland przy ul. Krakowskiej 37 w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Założycielki stowarzyszenia Skrzydła Pomocy Poland przy ul. Krakowskiej 37 w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Ukrainki z Opola pomagają swoim rodakom w szukaniu kwater i załatwianiu formalności. Grupa wolontariuszy, która powstała spontanicznie w momencie, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, teraz działa pod szyldem stowarzyszenia "Skrzydła pomocy Poland" przy ul. Krakowskiej 37. Jej celem jest rozszerzenie działalności na szerszą skalę i asymilowanie uchodźców z mieszkańcami Opola.
- Świadczymy pomoc informacyjną np. gdzie załatwić formalności i dokumenty, ale też pesel, świadczenia dla uchodźców i dla dzieci. Pomagamy także, jeśli chodzi o szukanie pracy w Opolu, bo na ten moment to najważniejszy temat oprócz zakwaterowania. Z tego doświadczenia, które mamy na co dzień widzimy, że trzeba weryfikować, sprawdzać uchodźców oraz osoby, które deklarują przyjęcie na kwaterę. Wszystko po to, by uniknąć oszustw - mówi Aleksandra Altufieva ze stowarzyszenia "Skrzydła pomocy Poland" w Opolu.

Jak podkreślają wolontariusze w planach jest wiele inicjatyw społecznych, m.in. jutro (23.04) o 14:00 odbędzie się wspólne sprzątanie kamionki Piast z uchodźcami. - U nas to nazywała się toloka albo subotnik. Dużo uchodźców interesuje się tą inicjatywą, bo jako nowi mieszkańcy Opola chcą pomagać i chcą działać. Wyszli oni też z propozycją zorganizowania dla nich warsztatów dotyczących segregowania śmieci od podstaw. Musimy im wytłumaczyć, co to jest segregowanie, dlaczego i jak to robić - dodaje Aleksandra Altufieva.

Wciąż poszukiwane są chętne osoby, które mogą zaoferować kwatery dla uchodźców w Opolu.

Więcej informacji można uzyskać na facebookowym profilu stowarzyszenia "Skrzydła pomocy Poland" oraz dzwoniąc na numer telefonu 791 295 048.
Aleksandra Altufieva cz.1
Aleksandra Altufieva cz.2

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »