Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-04, 15:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

33. rocznica wolnych wyborów w Polsce. "Trzeba o demokrację dbać i pielęgnować"

Opole upamiętniło 33. rocznicę wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole upamiętniło 33. rocznicę wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole upamiętniło 33. rocznicę wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole upamiętniło 33. rocznicę wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole upamiętniło 33. rocznicę wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Opole upamiętniło 33. rocznicę wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Mija 33. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele opolskiej Solidarności i organizacji złożyli symboliczne kwiaty przed pamiątkową tablicą na pl. Wolności w Opolu. Przypomnijmy, 4 czerwca 1989 roku obyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu.
- Te 33 lata, które minęły to taki czas, kiedy musimy mocno docenić, że kartka wyborcza przy urnie powinna decydować o tym, jaki mamy wpływ na nasze życie - mówi Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego z urzędu marszałkowskiego. - Wolność wyborów to jest wolność obywatela, żeby nikt nie decydował o jego losie, o jego rodzinie. Dzisiaj widzimy to, szczególnie w czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą jest walka o pokój, o wolność i demokrację, jak bardzo trzeba o demokrację dbać. Jak bardzo trzeba pielęgnować we wszystkich przekazach, również dla młodych, że wolność i demokracja nie jest dana raz na zawsze.

- Co roku spotykamy się w rocznicę tych przełomowych wyborów, które zakończyły epokę komunizmu - dodaje Małgorzata Besz-Janicka, współorganizator obchodów w Opolu. - To jest jedna z takich rocznic, gdzie Polacy zjednoczyli się i zwyciężyli. I myślę, że warta jest świętowania, bo niestety Polacy bardzo często się dzielą, kłócą i bardzo dużo mamy tych przegranych powstań, a tutaj było takie wielkie zwycięstwo.

- Solidarność była wówczas, jak polska konfederacja - mówi Zbigniew Bujak, współtwórca Solidarności. - Te konfederacje często przybierały burzliwą formę, właśnie taką jak ruch Solidarności. I te konfederacje w końcu doprowadzały i doprowadzały do porozumień i ugody.

Dodajmy, że po uroczystościach na pl. Wolności w Opolu obchody przeniosły się do Centrum Dialogu Obywatelskiego, gdzie wspominano zasłużonego dla Opola Romana Kirsteina i otworzono wystawę czasową poświęconą jego pamięci.

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii kraju częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność", kierowana przez Lecha Wałęsę.
Barbara Kamińska
Małgorzata Besz-Janicka
Zbigniew Bujak

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 22:00 Obserwacja ptaków w Bierkowicach i wykład w poniedziałek. Dwie propozycje OTP Na dwa spacery ornitologiczne w Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza jutro (27.04) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. » więcej 2024-04-26, godz. 21:15 Od 15 lat płyną pod prąd. Urodziny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae i placówek w Raszowej Jubileusz 15-lecia świętuje Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raszowej, nieopodal Tarnowa Opolskiego. Placówka znana jest… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Hotelarze z Turawy gotowi do przyjęcia turystów na majówkę Ostatnie noce z przymrozkami nie zniechęciły właścicieli obiektów turystycznych z Turawy do przygotowań przed majówką. Wokół promenady słychać przede… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Berają już od 30 lat. Za nami kolejny wojewódzki konkurs gawędziarski w Izbicku Blisko 200 uczestników wzięło udział w XXX Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”. Ten tradycyjnie odbył się szkole podstawowej w… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Ustawa o śląskim jako języku regionalnym przyjęta przez Sejm. "To krok w dobrą stronę" Sejm przyjął ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Na mocy przepisów ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Opole przygotowuje się do świętowania majowych świąt. Wydarzenia wspólnie organizują wojewoda, marszałek i pre… To będzie patriotyczny majowy weekend na Opolszczyźnie. Plan wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji prasowej na placu Wolności. Będą oficjalne uroczystości… » więcej 2024-04-26, godz. 18:00 Prof. Mariusz Kołosowski nowym rektorem nyskiej PANS Prof. Mariusz Kołosowski będzie nowym rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. » więcej 2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »