Radio Opole » Gospodarka
2022-07-14, 09:50 Autor: Jacek Rudnik

Grzegorz Adamczyk z Solidarności o koniecznym wzroście płacy minimalnej: "Pracodawcy nas w tym nie poprą"

Grzegorz Adamczyk [fot. Marcin Boczek]
Grzegorz Adamczyk [fot. Marcin Boczek]
- Z powodu inflacji, rosnących kosztów życia, kosztów energii wszyscy realnie tracimy w naszych portfelach - przyznał w "Porannej Rozmowie Radia Opole" wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność na Opolszczyźnie Grzegorz Adamczyk. Zgodnie z zapisami ustawy, rząd planuje w przyszłym roku dwukrotne podwyższenie płacy minimalnej - od stycznia i w drugiej połowie roku od lipca. Są jednak różne stanowiska w sprawie wysokości minimalnej pensji.
Sprawa wysokości płacy minimalnej będzie omawiana w czwartek (14.07) na obradach Rady Dialogu Społecznego z udziałem związkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu.

Jak zapewnił na antenie Radia Opole wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności Grzegorz Adamczyk, związek ma już wstępne porozumienie z pozostałymi centralami związkowymi.

- My proponujemy pierwszą kwotę 3400 złotych, a drugą 3700, żeby zrekompensować przynajmniej w części wzrost cen z tego roku i ten, który będzie w przyszłym, bo dzisiaj każdy z nas z portfela stracił 600, 700 złotych poprzez inflację, wzrost kosztów życia, nośników energii, a rekompensaty w postaci wzrostu wynagrodzeń są niestety dużo niższe -wyjaśnił Grzegorz Adamczyk.

W ocenie związkowca, pracodawcy będą najpewniej przeciwni podwyższeniu płacy minimalnej. - Mają swoje argumenty - dodał. - Pracodawcy nas nie poprą w tym, dzisiaj przy płacy minimalnej 3010 złotych, ten wzrost do 3700 złotych będą uważać jako uderzenie w ich finanse i zagrożenie bytu firm, bo oni też odczuwają inflację - stwierdził Grzegorz Adamczyk.

Wraz ze wzrostem minimalnej płacy rosną też koszty pracy, co odczuwają właśnie pracodawcy i w konsekwencji ograniczonych możliwości finansowych mogą decydować się rzadziej na zatrudnianie, co z kolei przełoży się na wzrost bezrobocia.

Na Radzie Dialogu Społecznego będzie także omawiana sprawa funduszu świadczeń socjalnych.

Wiceszef opolskiej Solidarności argumentował, że związek musi stać na straży interesów społecznych, zapewnienia godziwego funkcjonowania, a w dobie wysokiej inflacji korekta minimalnych płac w górę jest konieczna.

Grzegorz Adamczyk odniósł się krytycznie do pomysłu różnicowania wysokości płacy minimalnej od średniej płacy w danym regionie. - To troszkę taki pomysł rodem z PRL, dziś pracuję w Opolu, jutro przecież to może być inny region - konstatował w "Porannej Rozmowie Radia Opole" związkowiec.
Grzegorz Adamczyk 01
Grzegorz Adamczyk 02

Gospodarka

2022-09-30, godz. 18:00 Prawie 8,5 miliona złotych gmina Olesno prześle mieszkańcom jako dodatek węglowy 2700 wniosków o wypłatę dodatku węglowego wpłynęło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie. Rozdysponowano 1,6 miliona złotych, a zatem pieniądze trafiły… » więcej 2022-09-30, godz. 12:00 Jak oszczędzać energię, żeby nie przekroczyć limitu 2 tysięcy kWh rocznie? Sejm przegłosował ustawę w sprawie zamrożenia cen prądu w przyszłym roku. Ceny pozostaną na poziomie tych z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin… » więcej 2022-09-30, godz. 07:56 Rolnicy z Bukowa nagrodzeni Gospodarstwo Renaty i Wiesława Kowalczyków w Bukowie pod Namysłowem zajęło 3. miejsce w XIX edycji ogólnopolskiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Roln… » więcej 2022-09-29, godz. 14:45 Rozbudowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Jest decyzja wojewody opolskiego Wojewoda opolski wydał dzisiaj (29.09) decyzję dotyczącą rozbudowy tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu w ramach inwestycji „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2022-09-29, godz. 13:10 Niejednogłośnie, ale Rada Miasta Opola pozytywnie oceniła wykonanie budżetu za pierwsze półrocze Rada Miasta Opola pozytywnie oceniła wykonanie budżetu miasta w pierwszym półroczu 2022 roku i poparła to uchwałą podczas dzisiejszej (29.09) sesji. » więcej 2022-09-29, godz. 09:05 Bez ofert w trzecim przetargu na dostawy prądu dla gminy Kluczbork. "Możemy rozpocząć negocjacje z wolnej ręki" Nadal nie wiadomo, kto i za jakie pieniądze będzie dostarczać prąd gminie Kluczbork w przyszłym roku. Teraz magistrat płaci za energię elektryczną niemal… » więcej 2022-09-28, godz. 20:15 EkoNysa zastąpi EKOM. Nowa miejska spółka ma zabezpieczyć gminę przed dumpingiem cenowym W Nysie powstanie nowa miejska spółka. Tak zadecydowali dziś (28.09) nyscy radni. Do zadań EkoNysy będzie należał przede wszystkim odbiór odpadów. Ma… » więcej 2022-09-28, godz. 16:45 Ekologia i możliwości rozwoju. Gruntowna przebudowa oczyszczalni ścieków w Oleśnie Przede wszystkim ekologia, ale też oszczędności i możliwość rozwoju gospodarczego. To główne korzyści wynikające z gruntownej przebudowy oczyszczalni… » więcej 2022-09-28, godz. 16:00 Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc prawną. OCRG podpisało porozumienie z adwokatami i radcami prawnymi Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na fachową pomoc prawników. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu między Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki a Okręgową… » więcej 2022-09-27, godz. 20:30 ''Nie możemy zmienić procesu technologicznego i doić krowy ręcznie''. Branża mleczarska również zmaga się z wysokimi… Drastyczny wzrost cen energii zmusza wszystkich do szukania oszczędności. Niestety nie wszyscy mogą to zrobić. Tak jest chociażby w branży mleczarskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »