Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-23, 13:05 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Zamek w Mosznej na pięciozłotówce. NBP wprowadził do obiegu nową monetę okolicznościową

"Zamek w Mosznej" na nowej pięciozłotówce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Zamek w Mosznej" na nowej pięciozłotówce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Zamek w Mosznej" na nowej pięciozłotówce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Zamek w Mosznej" na nowej pięciozłotówce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Zamek w Mosznej" na nowej pięciozłotówce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Zamek w Mosznej" na nowej pięciozłotówce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Zamek w Mosznej" na nowej pięciozłotówce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
"Zamek w Mosznej" na nowej pięciozłotówce [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nowa moneta okolicznościowa z wizerunkiem najsłynniejszego zamku na Opolszczyźnie trafiła do obiegu. Od rana w opolskim oddziale Narodowego Banku Polskiego nie brakowało chętnych, którzy przyszli wymienić pieniądze na nowe pięciozłotówki z "Zamkiem w Mosznej" na rewersie.
- Jestem z Opolskiego, mieszkam niedaleko zamku w Mosznej. Ja po prostu kolekcjonuję "piątki" i "dwójki", bo są w przystępnych cenach - mówi jeden z mężczyzn.

- Wymieniłem pieniądze na pięć monet z zamkiem w Mosznej. Kolekcjonuję monety, w rodzinie mam osoby, które też mają kolekcje, więc się podzielimy - dodaje kolekcjoner z Opola.

- Dla nas jest ważne, kiedy nabywamy monety w większej ilości, żeby się nie porysowały. Wiadomo, im mniej tych rys, tym lepiej. Ta moneta jest nam szczególnie bliska, warto mieć pamiątkę - dodaje mieszkaniec Opola.

- Nowa moneta pojawiła się w cyklu "Odkryj Polskę" - mówi Sławomir Kusz z opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. - Nareszcie doczekaliśmy się w tym cyklu emisyjnym obiektu, który mamy na Opolszczyźnie. Na pewno trudno spotkać człowieka, który na zamku w Mosznej nie był chociaż raz w życiu, żeby zobaczyć te wieżyczki i kościotrupa na jednej z nich. Ta moneta od dzisiaj jest już w obiegu. To jest pięciozłotowa moneta. Jest wymiana czyli płacimy pięć złotych i otrzymujemy okolicznościową monetę o tej samej wartości.

Okolicznościowa moneta z wizerunkiem zamku w Mosznej została wyemitowana w nakładzie miliona sztuk. Za niedługo moneta pojawi się także w bankach komercyjnych, przy różnych festynach, będzie także wydawana jako reszta przy zakupie biletów do zamku.

Przypomnijmy, zamek ten został wzniesiony w XVII wieku przez rodziny pruskie. Obiekt ma 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek i przylegającą do rezydencji oranżerię pełną egzotycznych roślin.
ludzie
Sławomir Kusz

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-25, godz. 07:00 Koniec remontu opolskiego odcinka autostrady A4. Od wtorku wraca stała organizacja ruchu We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »