Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-09, 11:17 Autor: Piotr Wójtowicz

Kolejka po "Jana III Sobieskiego". Są tacy, którzy spędzili noc przed drzwiami NBP w Opolu

Kolejka po Jana III Sobieskiego. NBP w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Kolejka po Jana III Sobieskiego. NBP w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Kolejka po Jana III Sobieskiego. NBP w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Kolejka po Jana III Sobieskiego. NBP w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Taką monetę udało się kupić po kilkunastu godzinach wyczekiwania [fot.P.Wójtowicz]
Taką monetę udało się kupić po kilkunastu godzinach wyczekiwania [fot.P.Wójtowicz]
Około godziny 08.30 monety wyprzedano [fot.P.Wójtowicz]
Około godziny 08.30 monety wyprzedano [fot.P.Wójtowicz]
Około 100 osób stanęło w kolejce przed budynkiem NBP w Opolu. To chętni na zakup srebrnych bądź złotych monet z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Dodajmy, że pierwsi w kolejce ustawili się już wczoraj (8.02) po południu. Choć powołany został komitet kolejkowy, a niektórzy spali pod gołym niebem, to przed drzwiami było bardzo gorąco.
Kierujący komitetem kolejkowym co kilka minut wyczytywał osoby, które następnie wpuszczane były do środka banku. Wyczekiwanie budziło sporo emocji, szczególnie gdy do wewnątrz wślizgnęli się kolekcjonerzy z pominięciem komitetu.

- To jest katastrofa, jeśli chodzi o ludzi - mówi jedna z osób, której zarzucono łamanie ustalonych zasad. - Nie jesteśmy w tych czasach, żeby robić listy - podkreśliła.

Jeden z mieszkańców Opola, by kupić srebrną monetę z wizerunkiem króla, który pokonał Turków pod Wiedniem noc spędził przed drzwiami banku. - Jak pan poczeka, to zaraz coś pokażę - powiedział, po czym wszedł pod jeden z rosnących krzewów przed budynkiem NBP i wyciągnął leżak, plecak a także miski dla jamnika, który towarzyszył mu od kilkunastu godzin. - Każdy kolekcjoner chce mieć i sama radość z jej zdobycia jest nagrodą - tłumaczył powody wydania 800 złotych na zakup monety o wartości 50 złotych.

Niestety nie wszystkim udało się je kupić. Przy takim zainteresowaniu numizmaty wyprzedano w ciągu pół godziny. Jeden z mieszkańców Opola, który wyszedł z siedziby NBP przy Damrota podkreślał, że do kolejki dopisał się wczoraj około 15.00 i wówczas był już 33. na liście. - Kupiłem dwie monety, jedną do swojej kolekcji a drugą dla córki na przyszłość - zaznaczył.

Nie wszyscy jednak mieli tyle wytrwałości. - Idąc po ulicy zauważyłem, że jest kolejka, więc myślę sobie, to może stanę i kupię - dodaje kolejny z kolekcjonerów. Pół godziny od otwarcia drzwi NBP, wyszedł jeden pracowników straży bankowej i poinformował, że monety sprzedano.

Na aukcjach internetowych srebrne 50-złotówki, sprzedawane w NBP za 800 złotych, osiągają już cenę przeszło 2 tysięcy.

Dodajmy, że złota moneta o wartości 500 zł, również z wizerunkiem Jana III Sobieskiego złotych była sprzedawana w kasach NBP za 19,5 tysiąca złotych.
Kolejka przed NBP

Wiadomości z regionu

2022-12-05, godz. 20:00 Rok potrwa przebudowa drogi wojewódzkiej 901 między Zawadzkiem a Żędowicami Coraz bliżej do gruntownego remontu drogi wojewódzkiej 901 między Zawadzkiem a Żędowicami. Dzisiaj (05.12) w Urzędzie Miasta i Gminy w Zawadzkiem doszło… » więcej 2022-12-05, godz. 19:13 Trzy wolontariuszki z Opola ze statuetkami nagrody im. Danuty Sokołowskiej Poznaliśmy trzy laureatki nagrody im. Danuty Sokołowskiej na Wolontariuszy Roku 2022. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zorganizowano po południu… » więcej 2022-12-05, godz. 19:10 Nowa pracownia RTG i lądowisko dla śmigłowców LPR oficjalnie otwarte w Strzelcach Opolskich Nowe inwestycje w system ochrony zdrowia podniosą poziom leczenia w strzeleckiej placówce. » więcej 2022-12-05, godz. 18:31 Poseł nie składa broni. Janusz Kowalski przygotowuje nowy wniosek do budżetu ws. języka mniejszości - Nie składam broni, będzie kolejny wniosek - tak Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski komentuje 'przegraną' swojego pomysłu na poprawkę do budżetu… » więcej 2022-12-05, godz. 17:18 W Opolu przybywa pacjentów z implantami ślimakowymi Rośnie zainteresowanie zabiegami wszczepiania implantów ślimakowych w naszym regionie. Od roku jako jedyna placówka w województwie takie zabiegi oferuje Uniwersytecki… » więcej 2022-12-05, godz. 16:52 W Opolu wzrosną opłaty za odprowadzanie ścieków? Interweniuje partia Razem Działacze Razem - Opolskie przeciwni podwyżkom opłat za obsługę ścieków w stolicy regionu. W tej sprawie zwrócili się z interwencją do zarządu Wód… » więcej 2022-12-05, godz. 14:56 Przewoźnicy mogą już korzystać z centrum przesiadkowego Opole Główne Centrum przesiadkowe Opole Główne jest już dostępne dla przewoźników. Choć na razie ich nie widać. To dlatego, że muszą oni dostarczyć do MZK w Opolu… » więcej 2022-12-05, godz. 13:53 Niepełnosprawni integrowali się i rywalizowali w mundialowych konkurencjach Ponad 300 osób z niepełnosprawnościami rywalizowało dziś (05.12) w Dobrzeniu Wielkim na Mikołajkowych Igrzyskach 'Bez Barier'. Do hali przy miejscowym Zespole… » więcej 2022-12-05, godz. 12:45 W Namysłowie znów można dzielić się ciepłem. Wystarczy tylko przyjść na tamtejszy dworzec Już po raz piąty w Namysłowie uruchomiono 'Punkt wymiany ciepła'. To inicjatywa, która ma na celu pomoc potrzebującym, a jednocześnie pozwala dać niektórym… » więcej 2022-12-05, godz. 12:15 Polskie przedszkole w Berlinie jest finansowane z pieniędzy, które pierwotnie miały trafić do mniejszości niemiec… Pierwsze polskie publiczne przedszkole, które uruchomiono w Berlinie jest finansowane z pieniędzy przesuniętych z puli przeznaczonej na naukę języka niemieckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »