Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-18, 17:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Kędzierzyn-Koźle stawia na rozwój lokalny i integrację sąsiedzką. Rusza projekt "Dugnad"

Konferencja prasowa inaugurująca projekt "Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Konferencja prasowa inaugurująca projekt "Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Gmina Kędzierzyn-Koźle będzie integrować mieszkańców i odbudowywać relacje sąsiedzkie. Samorząd otrzymał ponad 3,5 miliona euro na realizację projektu "Dugnad" z funduszy norweskich. Kędzierzyn-Koźle jest jedną z 29 gmin w kraju, której udało się zakwalifikować do programu "Rozwój Lokalny".
- W ramach projektu będziemy współpracować z miejskimi instytucjami kultury, sportu czy pomocy społecznej - mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. - Dugnad, czyli pomoc sąsiedzka, można to w ten sposób tłumaczyć. To są też inwestycje czyli np. przebudowa ul. Głowackiego. Ale najważniejsze w tym programie są tzw. działania miękkie. Zacieśniamy współpracę i pokazujemy, że trzeba pomagać.

- Tym, co wyróżnia program jest również fakt, że przedsięwzięcia realizowane przez miasto są spójne, kompatybilne z nową ścieżką rozwoju wyznaczoną przez miasto - dodaje Joanna Sikorska ze Związku Miast Polskich, który jest partnerem projektu.

W sumie dzięki pozyskanym funduszom w mieście zostaną zrealizowane 4 zadania inwestycyjne.

- W planach jest adaptacja budynku po byłej Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 na cele społeczne. tam powstanie centrum wolontariatu, centrum organizacji pozarządowych oraz 30 mieszkań wspomaganych. Będziemy także modernizować Dom Kultury Chemik na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Wybudujemy również oranżerię przy Domu Dziennego Pobytu nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu - mówi Beata Pierzchlewicz, kierownik wydziału strategii rozwoju i środków pomocowych Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Wśród tzw. zadań miękkich pojawią się warsztaty rękodzielnicze, sekcje sportowe, wydarzenia artystyczne czy program zdrowotny.

Dodajmy, że projekt potrwa do 30 kwietnia 2024 roku i jest współfinansowany w 85% z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a w 15% z budżetu państwa.
Sabina Nowosielska, Joanna Sikorska
Beata Pierzchlewicz

Wiadomości z regionu

2022-07-05, godz. 17:00 Kim byli Romeo i Julia z Opola? Kolejne szczątki odnalezione przy murach katedry [FILM, ZDJĘCIA] Archeolodzy, którzy prowadzą prace badawcze przy opolskiej katedrze natrafili na wyjątkowe odkrycie. Choć wydawałoby się, że kolejne dwa ludzkie szkielety… » więcej 2022-07-05, godz. 16:54 Wypadek na styku Ozimskiej z Horoszkiewicza w Opolu. Są duże utrudnienia w ruchu Do zderzenia dwóch aut doszło po godzinie 16:00 w Opolu, u zbiegu Horoszkiewicza z Ozimską, na wysokości NFZ. » więcej 2022-07-05, godz. 16:35 Po latach starań Kędzierzyn-Koźle ma hospicjum. Czekano na nie 10 lat Hospicjum św. Anny w Kędzierzynie-Koźlu, najnowocześniejsza placówka opieki paliatywnej w regionie rozpoczęła dziś (05.07) oficjalnie swoją działalność… » więcej 2022-07-05, godz. 16:30 Co było pierwsze latarnia czy chodnik? Absurd inwestycyjny w Goszczowicach [INTERWENCJA] W Goszczowicach powstaje chodnik, ale na przyszłej drodze pieszych stanęła, i to dosłownie, latarnia. Z wyjaśnień Zarządu Dróg Powiatowych w Opolu wynika… » więcej 2022-07-05, godz. 15:30 Nudził się na wolności, więc zaczął strzelać z wiatrówki do wiat przystankowych 22-latek Otmuchowa strzelał do wiat przystankowych z wiatrówki. Gdy wpadł w ręce policji okazało się, że unika odbycia kary więzienia, ponadto w jego domu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:50 Uchwała krajobrazowa dopiero od 2023 roku? To wniosek opolskich radnych PO Opolscy radni miejscy Platformy Obywatelskiej chcą, aby uchwała krajobrazowa weszła w życie nie 20 lipca, a dopiero z końcem roku. O przesunięcie terminu… » więcej 2022-07-05, godz. 14:00 Z wertepów na "dywan". Remont ulicy Kolejowej w Dąbrowie oficjalnie zakończony Prowadzi do dworca, terenów sportowych oraz rekreacyjnych. W Dąbrowie oficjalnie oddano do użytku przebudowaną ulicę Kolejową. W ramach inwestycji przeprowadzonej… » więcej 2022-07-05, godz. 12:09 Ukradli kartę bankomatową i wybrali się na zakupy. Teraz grozi im do 10 lat więzienia Aż 12 zarzutów dotyczących kradzieży karty oraz włamania na konto bankowe usłyszało dwóch mężczyzn zatrzymanych przez mundurowych z Lewina Brzeskiego… » więcej 2022-07-05, godz. 11:10 Opolscy maturzyści poznali wyniki egzaminów. "Jesteśmy bardzo zadowoleni" Opolscy maturzyści poznali wyniki matur. Te od rana mogli sprawdzać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Pierwsi uczniowie odebrali już swoje świadectwa… » więcej 2022-07-05, godz. 10:15 Burmistrz Nysy o problemie demograficznym i przebudowie stadionu Polonii. Poranna Rozmowa Radia Opole - Trzeba robić wszystko, by zatrzymać młodych ludzi w mieście - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. Do decyzji o osiedleniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »