Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-14, 14:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Mija 78 lat od bitwy pod Monte Cassino. W Opolu odbyły się uroczystości rocznicowe

78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
W Opolu uczczono 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino. To jedno z ważniejszych i symbolicznych momentów II wojny światowej. W walkach wyróżnili się polscy żołnierze. Monte Cassino zostało zdobyte przez II Korpus Polski, którego dowódcą był generał Władysław Anders.
- Rocznicę bity o Monte Cassino obchodzimy od 1993 roku, czyli od momentu, gdy 5. Brygada Pancerna przejęła tradycję legendarnego 4. Pułku Pancernego "Skorpion" - informuje podpułkownik rezerwy Zbigniew Koziarz, prezes stowarzyszenia "Pancerny Skorpion". - Kultywujemy te tradycje. Utworzyliśmy stowarzyszenie, które skupia w swych szeregach byłych żołnierzy 5 brygady i już naprawdę niewielu byłych żołnierzy 4. Pułku Pancernego "Skorpion", który walczył w tej bitwie. Jeździmy na Monte Cassino. Dla nas najważniejszym miejscem jest pomnik. Upamiętnia on wysadzony czołg, którego cała załoga zginęła. Został on wysadzony na wiązce min na drugiej gardzieli.

Rocznicowym obchodom towarzyszył sprzęt z czasów II wojny światowej. Przy opolskim placu Wolności można było obejrzeć, a nawet zasiąść za kierownicą oryginalnych samochodów, które były wykorzystywane między innymi podczas walk o Monte Cassino.

- Pasja do takiego sprzętu, to już rodzinna tradycja - mówi Krzysztof Kowalewski z Wrocławia, członek stowarzyszenia "Pancerny Skorpion". - Zostałem nią zarażony przez tatę, który też jest fanem militariów i historii. Wszystko to się połączyło w jedno, ponieważ mam jeszcze słabość do motoryzacji.

W ramach obchodów między innymi złożono kwiaty na grobie pułkownika Stanisława Glińskiego, który walczył o Monte Cassino. Walki o Monte Cassino trwały od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku. W ich wyniku zginęło 923 polskich żołnierzy.
podpułkownik rezerwy Zbigniew Koziarz
Krzysztof Kowalewski

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 09:40 Rafał Bartek nowym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji… » więcej 2022-05-29, godz. 09:15 Polskie społeczeństwo starzeje się. Mniej osób niż 10 lat temu mieszka w miastach. Znamy kolejne wyniki spisu pow… Statystyczny Polak ma około 41 lat. Kobiety są nieco starsze - 43 lata, a mężczyźni mają średnio 40 lat. Mamy kolejne dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »