Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-13, 18:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Gaszą pożary, walczyli z pandemią, teraz pomagają uchodźcom i druhom z Ukrainy. Święto opolskich strażaków [ZDJĘCIA]

Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Jeżdżą do pożarów, ratują ludzi, pomagali w walce z pandemią, a w ostatnim czasie włączali się w pomoc uchodźcom i druhom z Ukrainy. Opolscy strażacy świętowali w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu, gdzie odebrali awanse na wyższy stopień, medale i wyróżnienia. Wojewódzkie obchody dnia strażaka połączono ze świętowaniem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.
- Wiele się pozmieniało od 1992 roku - mówi gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. - Ojcowie założyciele naszej formacji nigdy sobie nawet nie śnili, że tyle zadań będziemy musieli wykonywać. Tak się rzeczywiście to zmieniło, że z tej straży pożarnej tych pożarów zostało mniej niż 20 procent. Ostatnie 2,5 roku pokazują, że musimy być gotowi na wszystko. I tak się staramy być przygotowani.

- W roku ubiegłym mieliśmy prawie 17 tysięcy zdarzeń, co daje wyliczenie, że jeździmy na akcję co 31 minut. To akcje różnorakie. Oczywiście dzisiaj z analizy wynika, że więcej mamy wyjazdów do miejscowych zagrożeń - dodaje st. brygadier Krzysztof Kędryk, opolski komendant wojewódzki PSP.

Mł. ogniomistrz Kamil Kędzierski z JGR nr 1 w Nysie podczas uroczystości otrzymał Krzyż Zasługi za Dzielność. - Pojechaliśmy do pożaru budynku wielorodzinnego w Nadziejowie. To takie dosyć tragiczne zdarzenie w naszym powiecie, bo dwie osoby poniosły śmierć. Natomiast miałem okazję wyciągnąć z tego pożaru jedno z dzieci, które przebywało w środku. Za ten czyn zostałem uhonorowany przez Prezydenta RP.

- Otrzymałem srebrną odznakę zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej za ratowanie życia i ochronę mienia. To wspaniała służba i piękna zawodowa przygoda - dodaje bryg. Dariusz Gieroń, komendant powiatowy PSP w Brzegu.

- Oprócz tego, że strażacy są profesjonalni w swojej pracy codziennej, byli też wzywani, gdy karetki pogotowia były obciążone - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Oprócz tego ratowania, oprócz pandemii to po agresji Rosji na Ukrainę opolscy strażacy znowu stanęli na wysokości zadania i jako jedni z pierwszych nieśli pomoc uchodźcom przybywającym do naszego regionu. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej uczestniczyli w obstawie punktów informacyjnych i recepcyjnych. Logistycy pomagali w magazynie Turawa Park czy w Krapkowicach.

Poseł Violetta Porowska, członkini zespołu parlamentarnego ds. strażaków podkreśla, że dziś druhowie potrafią działać na wielu płaszczyznach. - Ostatnie 30 lat pokazały, że strażacy nie tylko gaszą pożary i ratują mienie oraz życie, walczą z żywiołami, ale też wspierają Polaków i ojczyznę w różnych wyzwaniach - mówi.

Za długoletnią służbę medale otrzymało 15 strażaków, 161 awansowano na wyższy stopień. Medal z okazji 30-letnia PSP otrzymało 17 osób, w tym, minister sportu Kamil Bortniczuk, posłanki Violetta Porowska i Katarzyna Czochara oraz poseł Szymon Giżyński, wojewoda Sławomir Kłosowski, marszałek Andrzej Buła.

W trakcie uroczystości wybrane jednostki naszego regionu otrzymały cztery duże samochody pożarnicze i dwa mniejsze.
gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, st. brygadier Krzysztof Kędryk
mł. ogniomistrz Kamil Kędzierski, bryg. Dariusz Gieroń
Sławomir Kłosowski
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »