Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-14, 14:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Mija 78 lat od bitwy pod Monte Cassino. W Opolu odbyły się uroczystości rocznicowe

78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
78. rocznica bitwy o Monte Cassino [fot. Mariusz Chałupnik]
W Opolu uczczono 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino. To jedno z ważniejszych i symbolicznych momentów II wojny światowej. W walkach wyróżnili się polscy żołnierze. Monte Cassino zostało zdobyte przez II Korpus Polski, którego dowódcą był generał Władysław Anders.
- Rocznicę bity o Monte Cassino obchodzimy od 1993 roku, czyli od momentu, gdy 5. Brygada Pancerna przejęła tradycję legendarnego 4. Pułku Pancernego "Skorpion" - informuje podpułkownik rezerwy Zbigniew Koziarz, prezes stowarzyszenia "Pancerny Skorpion". - Kultywujemy te tradycje. Utworzyliśmy stowarzyszenie, które skupia w swych szeregach byłych żołnierzy 5 brygady i już naprawdę niewielu byłych żołnierzy 4. Pułku Pancernego "Skorpion", który walczył w tej bitwie. Jeździmy na Monte Cassino. Dla nas najważniejszym miejscem jest pomnik. Upamiętnia on wysadzony czołg, którego cała załoga zginęła. Został on wysadzony na wiązce min na drugiej gardzieli.

Rocznicowym obchodom towarzyszył sprzęt z czasów II wojny światowej. Przy opolskim placu Wolności można było obejrzeć, a nawet zasiąść za kierownicą oryginalnych samochodów, które były wykorzystywane między innymi podczas walk o Monte Cassino.

- Pasja do takiego sprzętu, to już rodzinna tradycja - mówi Krzysztof Kowalewski z Wrocławia, członek stowarzyszenia "Pancerny Skorpion". - Zostałem nią zarażony przez tatę, który też jest fanem militariów i historii. Wszystko to się połączyło w jedno, ponieważ mam jeszcze słabość do motoryzacji.

W ramach obchodów między innymi złożono kwiaty na grobie pułkownika Stanisława Glińskiego, który walczył o Monte Cassino. Walki o Monte Cassino trwały od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku. W ich wyniku zginęło 923 polskich żołnierzy.
podpułkownik rezerwy Zbigniew Koziarz
Krzysztof Kowalewski

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »