Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-13, 18:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Gaszą pożary, walczyli z pandemią, teraz pomagają uchodźcom i druhom z Ukrainy. Święto opolskich strażaków [ZDJĘCIA]

Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wojewódzkie obchody dnia strażaka [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Jeżdżą do pożarów, ratują ludzi, pomagali w walce z pandemią, a w ostatnim czasie włączali się w pomoc uchodźcom i druhom z Ukrainy. Opolscy strażacy świętowali w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu, gdzie odebrali awanse na wyższy stopień, medale i wyróżnienia. Wojewódzkie obchody dnia strażaka połączono ze świętowaniem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.
- Wiele się pozmieniało od 1992 roku - mówi gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. - Ojcowie założyciele naszej formacji nigdy sobie nawet nie śnili, że tyle zadań będziemy musieli wykonywać. Tak się rzeczywiście to zmieniło, że z tej straży pożarnej tych pożarów zostało mniej niż 20 procent. Ostatnie 2,5 roku pokazują, że musimy być gotowi na wszystko. I tak się staramy być przygotowani.

- W roku ubiegłym mieliśmy prawie 17 tysięcy zdarzeń, co daje wyliczenie, że jeździmy na akcję co 31 minut. To akcje różnorakie. Oczywiście dzisiaj z analizy wynika, że więcej mamy wyjazdów do miejscowych zagrożeń - dodaje st. brygadier Krzysztof Kędryk, opolski komendant wojewódzki PSP.

Mł. ogniomistrz Kamil Kędzierski z JGR nr 1 w Nysie podczas uroczystości otrzymał Krzyż Zasługi za Dzielność. - Pojechaliśmy do pożaru budynku wielorodzinnego w Nadziejowie. To takie dosyć tragiczne zdarzenie w naszym powiecie, bo dwie osoby poniosły śmierć. Natomiast miałem okazję wyciągnąć z tego pożaru jedno z dzieci, które przebywało w środku. Za ten czyn zostałem uhonorowany przez Prezydenta RP.

- Otrzymałem srebrną odznakę zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej za ratowanie życia i ochronę mienia. To wspaniała służba i piękna zawodowa przygoda - dodaje bryg. Dariusz Gieroń, komendant powiatowy PSP w Brzegu.

- Oprócz tego, że strażacy są profesjonalni w swojej pracy codziennej, byli też wzywani, gdy karetki pogotowia były obciążone - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Oprócz tego ratowania, oprócz pandemii to po agresji Rosji na Ukrainę opolscy strażacy znowu stanęli na wysokości zadania i jako jedni z pierwszych nieśli pomoc uchodźcom przybywającym do naszego regionu. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej uczestniczyli w obstawie punktów informacyjnych i recepcyjnych. Logistycy pomagali w magazynie Turawa Park czy w Krapkowicach.

Poseł Violetta Porowska, członkini zespołu parlamentarnego ds. strażaków podkreśla, że dziś druhowie potrafią działać na wielu płaszczyznach. - Ostatnie 30 lat pokazały, że strażacy nie tylko gaszą pożary i ratują mienie oraz życie, walczą z żywiołami, ale też wspierają Polaków i ojczyznę w różnych wyzwaniach - mówi.

Za długoletnią służbę medale otrzymało 15 strażaków, 161 awansowano na wyższy stopień. Medal z okazji 30-letnia PSP otrzymało 17 osób, w tym, minister sportu Kamil Bortniczuk, posłanki Violetta Porowska i Katarzyna Czochara oraz poseł Szymon Giżyński, wojewoda Sławomir Kłosowski, marszałek Andrzej Buła.

W trakcie uroczystości wybrane jednostki naszego regionu otrzymały cztery duże samochody pożarnicze i dwa mniejsze.
gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, st. brygadier Krzysztof Kędryk
mł. ogniomistrz Kamil Kędzierski, bryg. Dariusz Gieroń
Sławomir Kłosowski
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »