Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-17, 08:00 Autor: Maja Laksy

Wielkanoc bogata w symbole. Jakie pierwotne znaczenie miała palma i woda święcona?

45. Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Katarzyna Doros]
45. Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Katarzyna Doros]
Jajka, woda święcona czy palmy - to symbole, które nieodzownie kojarzą się ze świętami wielkanocnymi. Tradycje z nimi związane sięgają kilku wieków wstecz i miały wyjątkowe znaczenie w życiu pogan i chrześcijan.
- Jednym z pierwszych symboli związanych ze świętami wielkanocnymi jest palma - mówi Elżbieta Oficjalska, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

- Jedzono kotki, żeby uśmierzyć ból gardła. Smagano zwierzęta gospodarcze, żeby przenieść świętość z tej palmy na to zwierzę. Tak, aby je wszelkie choroby omijały. Te palmy całe bądź zrobione z nich krzyżyki wieszano na drzwiach czy na nadprożach budynków gospodarczych, aby złe moce nie miały dojścia.

Równie ważnym symbolem świąt wielkanocnych jest święcenie, które w Polsce przyjęło się na przełomie XIII i XIV wieku. - W tym przypadku istotna dla chrześcijaństwa woda miała znaczenie oczyszczające - tłumaczy Elżbieta Oficjalska.

- Choćby kropelka przenosiła tę świętość, ochronę i oczyszczenie na tych, na których spadła czy to byli ludzie, czy zwierzęta. Do tej pory w ciągu roku są różne uroczystości, w czasie których święci się zwierzęta, by się dobrze chowały.

Dodajmy, że symbole świąt wielkanocnych nie tylko nawiązują do starosłowiańskich obrządków, ale i bezpośrednio odnoszą się do wydarzeń, które zostały opisane w Nowym Testamencie.
Elżbieta Oficjalska
Elżbieta Oficjalska

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej 2024-12-25, godz. 11:13 Wypadek w Niekazanicach koło Branic. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na DW419 w miejscowości Niekazanice koło Branic. Strażacy informują, że auto osobowe potrąciło pieszego, a następnie… » więcej 2024-12-25, godz. 10:30 Świątek, piątek czy niedziela - strażacy zawsze w gotowości Nie wszyscy mają wolne od pracy w Boże Narodzenie. Mimo iż 25 czy 26 grudnia to dni ustawowo wolne od pracy, to są zawody, których te zapisy nie dotyczą. » więcej 2024-12-25, godz. 10:00 "Cieszymy się, że Jezus Chrystus przyszedł na świat". Ewangelicy świętują podobnie jak katolicy Luteranie w pierwszy dzień świąt, w wielu kościołach, spotykają się na jutrzniach, by przywitać narodzonego Zbawiciela. Nabożeństwo to jest odpowiednikiem… » więcej 2024-12-25, godz. 09:30 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-25, godz. 09:00 "Bóg mieszka pośród nas". Dzisiaj obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego To najważniejsze po Wielkanocy święto w Kościele katolickim. Obchodzone jest od IV wieku, najpierw w Rzymie. » więcej 2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »