Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-17, 14:17 Autor: Witold Wośtak

"To dyskryminacja". Mniejszość Niemiecka wyliczyła straty z racji obcięcia subwencji. J.Kowalski odpowiada, że system jest dziurawy

Konferencja w urzędzie marszałkowskim [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w urzędzie marszałkowskim [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Nie milknie temat zmniejszenia subwencji na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowych i etnicznych. Dziś (17.02) rano w urzędzie marszałkowskim w Opolu pikietowali samorządowcy z całego województwa.
Wyliczyli, ile pieniędzy stracą po wejściu w życie rozporządzenia. Mówili o prawie 20 milionach złotych strat w tym roku i niemal 50 milionach w przyszłym.

Marek Śmiech, wójt gminy Walce, podkreśla, że najważniejsza jest edukacja dzieci i młodzieży. - Jak niestety widać, nie zależy na tym wszystkim, a nie zależy przede wszystkim posłom Zjednoczonej Prawicy. Dzięki temu, że nauka języka niemieckiego jako mniejszościowego przebiega tak dobrze, gościmy u nas niemieckie firmy i ekonomicznie rozwija się nasz region.

Piotr Kanzy, wójt gminy Polska Cerekiew, zwrócił uwagę na inne wątpliwości i obawy. - Jako samorządowcy bardzo obawiamy się, że przyniesie to bardzo negatywne skutki. Chodzi o zamknięcia szkół, ograniczanie etatów i obawy, że stracimy wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.

Marszałek Andrzej Buła nazwał całą sprawę "kradzieżą pieniędzy" i obwinił posłów ZP. - W języku polskim jest słowo określające osoby, które komuś coś zabierają. Ja apeluję do wszystkich samorządowców, nie tylko z Mniejszości Niemieckiej: nie zapraszajcie tych ludzi do siebie i nie fotografujcie się z nimi. Oni was okradli z pieniędzy. Każde sto tysięcy złotych to utrata pracy dla jednego nauczyciela.

Z kolei poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, autor poprawki budżetowej, w wyniku której na naukę niemieckiego ojczystego będzie mniej o 40 milionów, uważa, że system przyznawania dotacji na ten cel powinien być zreformowany. - Do tej pory system był dziurawy. Samorządowcy wiedzą o tym doskonale, bo przyzwyczaili się, że z tych pieniędzy nie korzystają wyłącznie dzieci narodowości niemieckiej. W istocie temat sprowadza się do tego, że pieniądze z budżetu państwa są w ramach nauki języka niemieckiego przeznaczane do niewłaściwej grupy odbiorców.

Na wtorek (22.02) w Opolu zapowiedziano manifestację pt. "Nie dla dyskryminacji Mniejszości Niemieckiej" - początek o 18:00 na placu Wolności.

Więcej o konferencji powiemy w dzisiejszym magazynie Reporterskie tu i teraz.
Marek Śmiech
Piotr Kanzy
Andrzej Buła
Janusz Kowalski
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej 2024-07-13, godz. 09:00 Rusza projekt Urban Lab w Opolu. Młodzież będzie miała przestrzeń do integracji Opole dołącza do ogólnopolskiego projektu Urban Lab. To projekt stawiający na młodych ludzi i dający im przestrzeń do nauki, pracy czy wypoczynku. Na ten… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »