Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-14, 17:00 Autor: Maja Laksy

80 lat temu powołano do życia Armię Krajową. "Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały" [FILM, ZDJĘCIA]

W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej [fot. Marcin Boczek]
W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej [fot. Marcin Boczek]
W stolicy regionu upamiętniono 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej.
W uroczystości wziął udział m.in. Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski, który zaznaczał, że tego typu wydarzenia powinny być kierowane głównie do młodego pokolenia.

- Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały. Pamiętały o tych ludziach, którzy walczyli za naszą wolność, dzięki którym nasza Ojczyzna dzisiaj jest wolna. Możemy cieszyć się świętowaniem, byciem w Europie. O to walczyli Ci ludzie. Myślę, że te starsze pokolenia same z siebie pamiętają, a młodzi muszą to przekazać następnym, dlatego jest to tak ważne - mówi Tomasz Witkowski.

Krzysztof Marcinkiewicz, prezes okręgu opolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreślał, że Opolszczyzna jest domem dla wielu działaczy Polskiego Państwa Podziemnego.

- My musimy tutaj pamiętać na Opolszczyźnie o tym jak wielu żołnierzy AK po II Wojnie Światowej trafiło do naszego regionu. To często byli ludzie, którzy walczyli w konspiracji, działali w Armii Krajowej na kresach wschodnich, w okolicach Wilna i Lwowa. U nas w województwie mamy bardzo dużo osób również z Wołynia. Ci ludzie po wojnie przyjechali właśnie tutaj - mówi Krzysztof Marcinkiewicz.

W uroczystościach uczestniczyło wielu mieszkańców Opola, także uczniowie.

- Uważam, że to ważne wydarzenie. Nasza szkoła nosi imię gen. Władysława Andersa, więc poniekąd można połączyć ze sobą święto Armii Krajowej z generałem Andersem - mówi Bartosz Samulski.
- Pamięć i historia zawsze będzie naszą podstawą i tożsamością narodu polskiego. Myślę, że to wydarzenie kierujemy do wszystkich ludzi. Do tych, którzy mają Polskę w sercu, kochają ją i patriotyzm jest im bardzo bliski - mówi Andrzej Praszel.

14 lutego  1942 roku z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego doszło do przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Była to największa armia podziemna w czasie II Wojny Światowej.
Tomasz Witkowski
Krzysztof Marcinkiewicz
Mieszkańcy i uczniowie Opola
80 lat temu powołano do życia Armię Krajową. "Młodym należy o tym mówić, aby kolejne pokolenia pamiętały"

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 09:00 Przybywa pacjentów wymagających opieki długoterminowej. PCM planuje rozwijać opiekę geriatryczną Prudnickie Centrum Medyczne stawia na rozwój opieki geriatrycznej i długoterminowej. Źródłem finansowania inwestycji, m.in. budowy obiektu szpitalnego, mają… » więcej 2024-11-22, godz. 09:00 Dzień Otwarty Notariatu. Eksperci będą nieodpłatnie udzielać porad Dzień Otwarty Notariatu zaplanowano w sobotę (23.11) w Opolu. Będzie to 15. edycja wydarzenia. To ogólnopolska akcja edukacyjna, podczas której każdy można… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Uwaga mieszkańcy Opola! Strażnicy miejscy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. A to oznacza, że opolscy strażnicy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy w piecach. Funkcjonariusze kontrolują… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Otoczenie brzeskiego szpitala zostanie ucywilizowane. To inwestycja za 10 milionów złotych Otoczenie brzeskiego szpitala przejdzie metamorfozę. Rozpoczęły się prace, których efekty pozwolą usprawnić komunikację, a także poprawią bezpieczeństwo… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Chętni przekonają się podczas sobotniego spaceru, jak wiele mew żyje w Opolu Czy w Opolu nie ma mew, bo są tylko rybitwy? Ten mit chce obalić Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze jako organizator 'Opolskiego Dnia Mew 2024'. » więcej 2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie. W prognozach pogody - przelotne opady śniegu 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu, od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »