Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-02-23, 16:51 Autor: Witold Wośtak

Przed nami ogólnopolski jubileusz 100-lecia Związku Polaków w Niemczech. Ważnym punktem będą majowe uroczystości w Opolu

Tadeusz Szczyrbak [fot. Witold Wośtak]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Witold Wośtak]
Opole, Kędzierzyn-Koźle i Olesno - te miasta są na mapie tegorocznego jubileuszu stulecia Związku Polaków w Niemczech.
Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła - Wrocław, zaprezentował autorski program ogólnopolskich obchodów, które potrwają do grudnia. Uroczystości w stolicy naszego regionu zaplanowano na 16 maja.

- Chodzi o zaangażowanie i zainteresowanie jak największej grupy młodych ludzi - mówi Szczyrbak.

- Rozpoczniemy tę uroczystość mszą świętą w katedrze pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai. Później przejdziemy przez Stare Miasto i Rynek przed pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego przy udziale wojska. W każdej części bardzo ważny będzie udział opolan – przede wszystkim młodych ludzi, pocztów sztandarowych i grup szkolnych. To musi być ogólnopolskie święto polskiej młodzieży spod Znaku Rodła.

Później uroczystości przeniosą się do Filharmonii Opolskiej, gdzie zaplanowano część merytoryczno-artystyczną. - Celem jest namiastka berlińskiego Kongresu Polaków - podkreśla Szczyrbak.

- Będzie przywołanie antologii spod Znaku Rodła okresu międzywojennego, „ABC dziatwy polskiej w Niemczech”, tańce, parafraza wierszyka „Kto ty jesteś? – Polak mały”. Do tego oczywiście posiłek i stukilogramowy tort z Prawdami Polaków lub ze Znakiem Rodła. Wartka, trwająca 2,5 godziny część ma przypomnieć tę historię i dać wiatr w żagle całej tematyce.

Uroczystości w Kędzierzynie-Koźlu zaplanowano na 2 października, a w Oleśnie na 8 listopada. Dodajmy, na liście krajowej stulecia Związku Polaków w Niemczech jest między innymi Wrocław, Szczecin, Racibórz i Bytów.
Tadeusz Szczyrbak 1
Tadeusz Szczyrbak 2

Kultura i rozrywka

2023-03-31, godz. 16:00 Kopia Całunu Turyńskiego do obejrzenia przez cały kwiecień w oleskim muzeum Kopię Całunu Turyńskiego można oglądać w Oleskim Muzeum Regionalnym. Odwzorowanie płótna grobowego ma oryginalne wymiary 427 na 113 centymetrów i przypomina… » więcej 2023-03-31, godz. 13:54 Sobota z polskimi i ukraińskimi smakołykami na kluczborskim Rynku. Będzie jarmark Barszcz ukraiński, pierogi z kilkoma rodzajami farszu, naleśniki i paszteciki. Między innymi takich potraw będzie można skosztować jutro (01.04) podczas… » więcej 2023-03-31, godz. 11:06 Piękne czytanie w głuchołaskiej bibliotece zainspirowało cały powiat Ponad 70 uczniów w czterech kategoriach wiekowych próbowało w czwartek (30.03) swoich sił w Gminnym Konkursie Pięknego Czytania. Wydarzenie zorganizowała… » więcej 2023-03-30, godz. 20:14 Wystawa łącząca sztukę z nauką w Galerii Aneks w Opolu Galeria Aneks zaprasza na wystawę pokazującą instalację i program komputerowy. Swoją pracę zatytułowaną 'Apple core' pokaże Linda Lach. » więcej 2023-03-30, godz. 13:49 Głuchołazy: kolejną atrakcją turystyczną stolicy Gór Opawskich będą wystawy w izbie pamięci Muzeum jest za drogie, więc będzie izba pamięci. Z okazji 800-lecia miasta w Głuchołazach powstaje placówka, która ma prezentować dzieje tej przygranicznej… » więcej 2023-03-30, godz. 09:39 Kroszonki, pisanki, świąteczne wypieki i ozdoby. Przed nami 46. Jarmark Wielkanocny w opolskim skansenie Po raz 46. Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na Jarmark Wielkanocny. Jak co roku przygotowano szereg atrakcji. Będą stoiska ze świątecznymi ozdobami i potrawami… » więcej 2023-03-30, godz. 07:00 O Morycie i jego nauczycielu opowiedzą w Galerii Sztuki Współczesnej Jeszcze przez ponad dwa tygodnie można oglądać wystawę prac Zygmunta Moryty w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawie 'Trzech to już tłum' towarzyszą… » więcej 2023-03-29, godz. 18:00 Urząd marszałkowski wspiera orkiestry dęte, bo "jest w nich jakaś siła" Siedem umów i dwa porozumienia na dotacje dla orkiestr podpisano w ramach piątej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dofinansowania opiewają łącznie… » więcej 2023-03-29, godz. 15:15 Dni Prudnika przebiegać będą w muzycznych klimatach hip hopu i jubileuszu zespołu Beaty Kozidrak Zespół Bajm oraz gwiazdy hip hopu wystąpią podczas Dni Prudnika. Święto miasta odbędzie się w dwudniowej formule. Program koncertów przedstawiono podczas… » więcej 2023-03-29, godz. 11:43 800 lat na bogato. Nysa szykuje się do jubileuszu miasta Myslovitz i Dżem - te zespoły muzyczne zagoszczą w Nysie 8 i 9 września, podczas oficjalnych obchodów 800-lecia miasta. Urodziny Nysy uświetni również… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »