Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-12, 21:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl/IAR

Raport dnia: ponad 30 tys. nowych zakażeń. Chińskie "tak" dla leku na COVID-19 [INFOGRAFIKA]

Test na koronawirusa [Fot. Robert Kneskche, Canva]
Test na koronawirusa [Fot. Robert Kneskche, Canva]
Koronawirus w Polsce - stan na 12 lutego [fot. A. Ziemienowicz]
Koronawirus w Polsce - stan na 12 lutego [fot. A. Ziemienowicz]
Minionej doby w całym kraju 31 331 osoby miały stwierdzone zarażenie koronawirusem. Z tej grupy 3172 osoby chorują po raz drugi na COVID-19. W naszym regionie zaraziło się 615 osób.
W Polsce 81 osób zmarzło z powodu wirusa Sars-Cov-2, 252 osoby miały COVID-19 i inne choroby współistniejące. W województwie opolskim najwięcej nowych zachorowań potwierdzono w powiecie nyskim (79, w tym 10 to ponowne zakażenia), w Opolu (76/11) oraz w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim (69/7). Najmniej nowych przypadków zanotowano w powiatach głubczyckim, namysłowskim i prudnickim.

W kraju najwięcej przypadków wykryto w województwach: wielkopolskim (4265), mazowieckim (4253) i kujawsko-pomorskim (3222). Minionej doby wyzdrowiało ponad 62 tysiące osób. Wczoraj (11.02) wykonano prawie 123 tysiące testów na obecność koronawirusa. Od początku pandemii w Polsce zakażonych koronawirusem było 5 380 219 osób. Zmarło 108 089 chorych.

Doktor Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny, powiedział, że nadal utrzymuje się duża liczba oficjalnie notowanych zakażeń. Dodał, że niepokoi wysoka liczba zgonów, ostatnio około 300 dziennie. - Oczywiście najbardziej narażeni są ludzie, którzy nie zaszczepili się ani jedną dawką szczepionki. Do zgonów wśród osób zaszczepionych dochodzi niezwykle rzadko i są to z reguły ludzie z chorobami, które znacznie upośledziły ich odporność - osoby z chorobami nowotworowymi, z ciężką niewydolnością oddechową lub krążeniową - wskazał lekarz. Jak zaznaczył, do zgonów dochodzi również wśród młodych osób, niezaszczepionych 30-40-latków.

Dane na temat szczepień przeciwko COVID-19 można znaleźć w linku poniżej:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Francuska policja starła się w Paryżu z osobami protestującymi przeciwko obostrzeniom covidowym. Na Polach Elizejskich i pod Łukiem Triumfalnym w stronę demonstrujących wystrzelono gaz łzawiący. Protestujący przybyli do stolicy Francji w samochodach z całego kraju, by sprzeciwić się prawu, które wymaga szczepień przeciwko COVID-19 od osób chcących korzystać z wielu usług publicznych.

W tym samym czasie przeciwko restrykcjom covidowym, rosnącej inflacji i pogarszającym się warunkom życia legalnie demonstrowało w Paryżu od dwóch do trzech tysięcy Żółtych Kamizelek. By zapobiec rozlewowi przemocy, w mieście zgromadzono około siedmiu tysięcy policjantów, wspieranych przez armatki wodne.

Rosnąca w gwałtownym tempie liczba zakażeń Covid-19 w Hongkongu sprawia, że coraz więcej osób stara się opuścić byłą brytyjską kolonię i udać się do pobliskiego Shenzhen, położonego w kontynentalnej części Chin. W ostatniej dobie w Hongkongu odnotowano ponad 1500 przypadków. Hongkońskie władze ostrzegają, że to dopiero początek największej fali zakażeń w tym regionie od stycznia 2020 roku. W byłej brytyjskiej kolonii obowiązuje zdalne nauczanie, zamknięto większość instytucji użyteczności publicznej.

Chińska agencja leków i wyrobów medycznych wydała warunkową zgodę na stosowanie w Chinach leku na COVID-19 produkowanego przez koncern Pfizer. Preparat o nazwie Paxlovid może być używany w leczeniu chorych w lekkim i średnim przebiegu choroby. Równolegle mają być jednak prowadzone dalsze badania kliniczne. Na razie nie poinformowano, czy chińskie władze prowadzą rozmowy z koncernem Pfizer dotyczące zakupu leku.
Koronawirus w Polsce - stan na 12 lutego [fot. A. Ziemienowicz]

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 10:30 Anna Zalewska w Radiu Opole. Unia Europejska próbuje stawić czoła kryzysowi energetycznemu Europosłanka Anna Zalewska w Radiu Opole pytana o receptę na kryzys energetyczny, mówi stanowczo: zawiesić ETS. » więcej 2022-09-28, godz. 09:12 Bardzo duże zainteresowanie dodatkiem węglowym w gminie Turawa. Lada dzień powinny ruszyć wypłaty Ponad 1750 wniosków o dodatek węglowy wpłynęło do Urzędu Gminy Turawa od 17 sierpnia. Rada Gminy przegłosowała ujęcie niezbędnych pieniędzy w tegorocznym… » więcej 2022-09-28, godz. 09:00 Brzeska "cegielnia" zyskuje nowe życie. Dobiega końca rewitalizacja ważnego akwenu Dobiega końca rewitalizacja stawu cegielnianego w Brzegu. Dzięki przeprowadzonym pracom, teren będzie mógł lepiej służyć wędkarzom, a także spacerow… » więcej 2022-09-28, godz. 07:10 Fałszowana żywność na regionalnym rynku - to może być nawet 30%. Region jest na wysokiej pozycji w rankingu liczby… - Najczęściej fałszowane są takie produkty jak miód, przetwory mleczne, oliwa z oliwek oraz mięso drobiowe. Co oznacza, że na nie trzeba najbardziej uważać… » więcej 2022-09-28, godz. 07:00 Szlachetna Paczka rozpoczęła odliczanie do Weekendu Cudów. Wciąż brakuje wolontariuszy w regionie Na sto dni przed finałem Szlachetnej Paczki, czyli Weekendem Cudów w województwie opolskim wciąż brakuje wielu wolontariuszy. W ramach tzw. studniówki wolontariusze… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »