Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-26, 10:59 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Szkoła kupi robota wartego 40 tys. euro. To nagroda w międzynarodowym konkursie

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Robot rodem z fabryk montujących samochody stanie w jednej z pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Zakup urządzenia wartego 40 tys. euro jest możliwy, ponieważ szkoła wygrała międzynarodowy konkurs projektów edukacyjnych. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą się uczyć nie tylko jak obsługiwać takiego robota, ale również jak go zaprogramować do działania.
- Skill.ED to międzynarodowy konkurs organizowany przez fundację Kronospan – mówi Halina Kajstura, dyrektorka CKZiU. - Tak do końca to nie wiemy ile prac zostało złożonych ze strony polskiej, natomiast z każdego kraju, które w tym roku były objęte konkursem, czyli Bułgaria, Rosja i Polska, wyłoniono po jednym zwycięskim projekcie. Mamy szczęście, że to właśnie my wygraliśmy 40 tys. euro na zakup robota.

Poza samym urządzeniem szkoła wzbogaci się o konsolę programującą, zintegrowany system wizyjny zawierający inteligentne rozwiązania przemysłu 4.0 oraz niezbędne oprogramowanie.

- Nasz robot będzie urządzeniem wiodącego producenta takich maszyn – mówi Marcin Buszman, nauczyciel przedmiotów mechatronicznych. - To będzie robot może nieduży wymiarowo, bo to nie będzie taki, który potrafi podnieść samochód, ale robot stricte do uczenia się. Ma udźwig 4 kilogramy, pracuje w 6 osiach obrotowych. Jego pole działania jest tak jak nasza ręka, nie tylko dłoń, ale cała ręka - od wkręcenia śrubki po przenoszenie elementów, lutowanie… kwestia uzbrojenia tylko tego ramienia.

Jeszcze w tym roku szkolnym nauczyciele CKZiU przejdą szkolenia, które pozwolą od września prowadzić lekcje z wykorzystaniem nowego robota.
Halina Kajstura
Marcin Buszman

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 13:55 "Chcemy przywrócić aktywność". Na wyspie Bolko w Opolu zorganizowano bieg "Piątka Piątki" Blisko 100 zawodników pobiegło dzisiaj (29.05) w biegu 'Piątka Piątki' organizowanego przez LO nr 5 w Opolu. Udział w nim wzięli nie tylko uczniowie, ale… » więcej 2022-05-29, godz. 13:20 "Program jest bardzo bogaty". Taki ma być kluczborski koncert charytatywny na rzecz Ukrainy. Początek o 17:00 Ponad 30 artystów z Polski i Ukrainy wystąpi podczas dzisiejszego (29.05) Koncertu Charytatywnego 'Kluczbork dla Ukrainy'. » więcej 2022-05-29, godz. 12:15 Byki wciąż na wolności, choć jest ich coraz mniej. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa rolnego koło Głuchołaz Na wolności pozostało już tylko ośmiu zbiegów. Mowa o bykach, które uciekły z prywatnej hodowli w Starym Lesie. Przypomnijmy, do tego nietypowego zdarzenia… » więcej 2022-05-29, godz. 12:00 "Chcemy, aby mieszkanki, które mają problem z dyskryminacją, zgłaszały się do nas". W Opolu powołano komisję ds… Opolskie radne zajmą się sprawami opolanek. Podczas ostatniej sesji rady miasta powołana została komisja ds. podjęcia działań na rzecz równouprawnienia… » więcej 2022-05-29, godz. 09:40 Rafał Bartek nowym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji… » więcej 2022-05-29, godz. 09:15 Polskie społeczeństwo starzeje się. Mniej osób niż 10 lat temu mieszka w miastach. Znamy kolejne wyniki spisu pow… Statystyczny Polak ma około 41 lat. Kobiety są nieco starsze - 43 lata, a mężczyźni mają średnio 40 lat. Mamy kolejne dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »