Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 21:30 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia. 249 nowych infekcji na Opolszczyźnie. W kraju zmarły 4 zarażone osoby [INFOGRAFIKA]

Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Koronawirus w Polsce - stan na 17 stycznia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 17 stycznia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 445 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 249 na Opolszczyźnie. 4 osoby zmarły w wyniku współistnienia patogenu z innymi schorzeniami. W ciągu doby wykonano 56 014 testów na obecność koronawirusa.
Najwięcej infekcji potwierdzono na Mazowszu (2273), najmniej na Podlasiu (171). Pozostałe przypadki zachorowań dotyczą mieszkańców województw: śląskiego (1494), małopolskiego (1428), wielkopolskiego (699), pomorskiego (662), dolnośląskiego (658), podkarpackiego (613), łódzkiego (530), zachodniopomorskiego (358), lubelskiego (349), kujawsko-pomorskiego (293), warmińsko-mazurskiego (260), świętokrzyskiego (202), lubuskiego (171). 85 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W regionie najwięcej zakażeń wykryto w Opolu - 49, a w powiecie nyskim 37. Z kolei w powiecie opolskim zachorowało 30 osób. COVID-19 stwierdzono także u 28 osób z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i 27 z powiatu oleskiego. Po 18 infekcji stwierdzono w powiatach strzeleckim i prudnickim, a po 14 w powiatach brzeskim i kluczborskim. W powiecie krapkowickim potwierdzono 11 zakażeń. Najmniej zachorowań wykryto w powiecie głubczyckim, tam koronawirusa stwierdzono u 2 osób i w powiecie namysłowskim, gdzie chora jest 1 osoba.

Dotąd potwierdzono testem 4 323 482 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło dotąd 102 309 chorych. Obecnie w szpitalach przebywa 14 601 pacjentów, z czego 1519 wymaga podłączenia do respiratora. Wyzdrowiało 3 800 051 zakażonych. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 1221 wolnych respiratorów.

Liczba osób w pełni zaszczepionych w Polsce wynosi 21 434 065, a na Opolszczyźnie 444 404. Wczoraj (16.01) wykonano 550 szczepień w regionie i 25 761 w kraju.

Szczegółowe dane na temat poziomu zaszczepienia można znaleźć na stronie:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Opolski ratusz informuje o potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach. COVID-19 stwierdzono u 17 uczniów oraz i 3 nauczycieli z 7 podstawówek, 3 przedszkoli i 5 szkół ponadpodstawowych. W związku z tym na kwarantannę trafiło 662 uczniów i 3 nauczycieli.

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego chory jest uczeń klasy czwartej, a 30 osób trafiło na kwarantannę do 21.01. Wśród szkół ponadpodstawowych koronawirusa stwierdzono także u 3 uczniów klasy drugiej i trzeciej Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu, gdzie na kwarantannę wysłano 75 uczniów. W Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Opolu zakaziło się 2 uczniów klasy pierwszej i drugiej. Na kwarantannie przebywa 97 osób.

W Zespole Szkół Ekonomicznych COVID-19 ma jeden uczeń klasy pierwszej, a 25 jest na kwarantannie. W Przypadku tych szkół kwarantanna trwa do 21 stycznia. Z kolei w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica po wykryciu zakażenia ucznia klasy pierwszej, 24 pozostałych będzie do 19 stycznia na kwarantannie.

Na kwarantannę trafili także najmłodsi z trzech przedszkoli w Opolu. W Publicznym Przedszkolu nr 20 chore jest dziecko z pierwszej grupy, a 18 osób ma kwarantannę. W Publicznym Przedszkolu nr 14 także po zakażeniu jednego dziecka z pierwszej grupy kwarantanną objęto 21 osób. Natomiast w Publicznym Przedszkolu nr 51 po wykryciu zakażenia u dwóch nauczycieli na kwarantannę skierowano 32 uczniów i 2 nauczycieli. W przypadku tych placówek kwarantanna trwa do 21 stycznia.

Przypadki koronawirusa stwierdzono również w 7 szkołach podstawowych. W PSP nr 2 zakaził się uczeń klasy drugiej, a 26 jest objętych kwarantanną. W PSP nr 8 po wykryciu COVID-19 u ucznia na kwarantannę trafiło 41 uczniów. W PSP nr 5 po tym jak zakażenie potwierdzono u jednego nauczyciela kwarantanną objęto 101 uczniów klasy czwartej, piątej, siódmej i ósmej oraz jednego nauczyciela. Kwarantanna tych osób trwa do 21 stycznia.

Z kolei do 20 stycznia na kwarantannie będzie 26 uczniów klasy drugiej z PSP nr 15 po tym jak zachorował jeden uczeń. Natomiast do 24 stycznia kwarantanna będzie dotyczyć 146 uczniów z trzech szkół. W PSP nr 9 chory jest uczeń klasy ósmej, a 27 jest na kwarantannie. W PSP nr 20 po wykryciu COVID-19 u dwóch uczniów na kwarantannę trafiło 83 uczniów klasy piątej, szóstej i siódmej. W PSP nr 33 po stwierdzeniu koronawirusa u jednego ucznia na kwarantannę trafiło 36 uczniów klasy czwartej.

- Przy premierze zostanie powołana rada ds. walki z pandemią, która będzie charakteryzowała się nieco zmienioną formułą w stosunku do tej, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze poinformowało o rezygnacji z doradzania rządowi w sprawie epidemii.

"Zmiana będzie polegała przede wszystkim na poszerzeniu formuły, czyli szerszego spektrum ekspertów, którzy będą pomagali i doradzali panu premierowi, jak projektować już nie tylko walkę z pandemią, ale mamy nadzieję, że także proces wychodzenia z pandemii za kilka miesięcy" – mówił Niedzielski.

- W Polsce zanotowano 671 przypadków omikronu – poinformował w poniedziałek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. "Rano podawaliśmy, że przypadków omikronu w Polsce jest 611, przed chwilą otrzymałem informacje że jest to już 671 przypadków" – poinformował Kraska.

Dodał, że najwięcej zakażeń omikronem wykryto w trzech województwach. "Najliczniejsze jest oczywiście woj. mazowieckie, ale także dość dużo tych nowych mutacji jest w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim" – powiedział.

- Koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat, ale fala związana z wariantem Omikron powinna być ostatnią, która wiąże się z licznymi ograniczeniami - powiedział w poniedziałek szef koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla francuskiej stacji BFM TV.

"To wirus, który rozprzestrzenił się na całym świecie, więc bardzo trudno się go pozbyć" - wskazał Bourla. Ocenił jednak, że w przyszłości nie będzie wielu ograniczeń, ponieważ szczepionki i leczenie okazały się skuteczne.

- Obecnie trwa dyskusja dotycząca skorygowania zasad kwarantanny, nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie, ale chodzi o skrócenie tego okresu - mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

W Radiu Plus w kontekście pandemii koronawirusa Müller został zapytany, czy planowane są zmiany dotyczące kwarantanny. Przyznał, że faktycznie jest dyskusja, by skorygować zasady kwarantanny, ale nie ma na tę chwilę decyzji. "Porównujemy jak to wygląda w innych krajach" - mówił dodając, że niektóre kraje zdecydowały się na skrócenie okresu kwarantanny. Dopytywany, czy chodzi o skrócenie tego okresu z 10 dni do 7, Müller odparł: "Nie wiem, do ilu dni, ale na pewno skrócić".

Koronawirus w Polsce - stan na 17 stycznia [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 12:00 Warunki dla każdego powinny być takie same! Radni SP w sprawie ujednolicenia regulaminów w Opolskim TBS Solidarna Polska apeluje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wprowadził jednolite zasady w regulaminie dla wszystkich mieszkań z zasobów opolskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:15 "Podaruj Dzieciom Uśmiech" - startuje akcja zbiórki pomocy dla dzieci z placówek opieki W Porannej Rozmowie Radia Opole o zbiórce na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Krasnym Polu i z Ośrodka Interwencyjnego w Głubczycach. O szczegółach przedsięwzięcia… » więcej 2022-05-21, godz. 10:45 Radio Opole jest Lublanie! Można pokibicować ZAKSIE a przy okazji zwiedzić stolicę Słowenii [ZDJĘCIA] Wzgórze zamkowe z potężną fortyfikacją, której początki datowane są na IX wiek, park Tivoli czy stare miasto z barokową zabudową. Lublana jest gospodarzem… » więcej 2022-05-21, godz. 10:41 Narybek też już łowi. Młodzi amatorzy połowów spotkali się na zawodach w Opolu Wietrzna pogoda ich nie zniechęciła. Z samego rana młodzi wędkarze pojawili się nad Kanałem Ulgi w Opolu i ruszyli do rywalizacji. W Mistrzostwach Województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:30 Spędź weekend w Byczynie. Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski Walki na miecze, inscenizacja bitwy średniowiecznej i pasowanie rycerskie - to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano w ramach Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2022-05-21, godz. 09:45 Warsztaty dla mam ruszają. NFZ zachęca do wspólnej akcji Opolski NFZ organizuje z myślą o mamach, których święto przypada na 26 maja, warsztaty zdrowia. Te odbędą się już w sobotę (21.05) w Calypso Fitness… » więcej 2022-05-21, godz. 08:15 Burze ominęły Opolszczyznę, ale mamy wietrzną sobotę. Strażacy interweniują Po godzinie pierwszej w nocy odwołano alert pogodowy mówiący o możliwych wystąpieniach w naszym regionie burz z gradem. Wciąż mamy ostrzeżenie pierwszego… » więcej 2022-05-21, godz. 07:00 Zostań potencjalnym dawcą szpiku! Weekendowa akcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 'Kultura dla Zdrowia' - to nazwa wydarzenia, na które zapraszają przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach weekendowej akcji będzie można… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 "Robotyka wejdzie w medycynie w wiele obszarów". Potrzebny jest odpowiedni sprzęt - Przyszłość medycyny należy do robotyki. Nowoczesne technologie pozwolą na przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie urologii - mówi… » więcej 2022-05-20, godz. 20:30 "Nasi ratownicy już pływają w wodzie". Turawa zgłasza gotowość do rozpoczęcia sezonu letniego Sprawdzanie jakości wody, sprzątanie okolicy i przygotowywanie się ratowników, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem. Turawa szykuje się do sezonu letniego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »