Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 09:45 Autor: Jacek Rudnik

Kurator oświaty o nauczaniu zdalnym: "To pewne wyjście w przyszłość"

Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
- Nauczanie zdalne zostało ustawowo uregulowane i taka forma nie dotyczy wyłącznie wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, to pewne wyjście w przyszłość - przyznał w Porannej rozmowie opolski kurator oświaty Michał Siek odnosząc się do znowelizowanego przez Sejm prawa oświatowego. Ważnych zapisów, które trafią teraz pod obrady senatorów, jest więcej i dotyczą też zwiększenia kompetencji kuratorów.
Znowelizowane w piątek (14.01) w Sejmie prawo oświatowe, poza zwiększeniem kompetencji kuratorów oświaty, reguluje też precyzyjnie zasady kształcenia zdalnego.

- Jest uregulowane w przypadkach, kiedy zaistnieje taka potrzeba, choćby w podobnej sytuacji jaką mamy teraz, ale w szkole mogą być też jakieś "budowlane" przyczyny tego, że nie można uczyć, czy w przypadku uczniów pojedynczych, którzy są chorzy i przebywają w podmiotach leczniczych, w których nie ma szkół i myślę, że bardzo dobrze, iż tak się stało - wyjaśniał Michał Siek.

W znowelizowanych zapisach wzmocniono też kompetencje kuratorów oświaty, a dyrektor szkoły będzie musiał mieć zgodę kuratora na organizację dodatkowych zajęć prowadzonych w szkołach przez różnego rodzaju stowarzyszenia czy organizacje.

- Dotychczas było tak, że właściwie w obrębie szkoły się to rozgrywało, kto chciał, to wchodził, nawet bez zgody rodziców, a teraz trzeba będzie przedstawić na dwa miesiące przed zajęciami program kuratorowi razem z materiałami, które będą wykorzystywane na tych zajęciach - dodał opolski kurator oświaty na antenie RO.

Udział ucznia w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców.

- Polityka oświatowa państwa jest realizowana przez rząd, ministra, kuratora i nauczycieli i jeżeli mogą występować (przyp. w zajęciach dodatkowych) treści niezgodne z tą polityką, to nie będzie ich w szkole - konstatował opolski kurator oświaty.

Przyjęte przez posłów zmiany w prawie oświatowym trafią teraz do Senatu. Po tygodniu nauczania stacjonarnego, "sytuacja covidowa" w woj. opolskim - w ocenie Michała Sieka - nie wygląda źle. Według stanu na piątek (14.01) 16 placówek w województwie uczyło się w trybie hybrydowym - to 6 szkół i 10 przedszkoli.
Michał Siek 01
Michał Siek 02

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 13:55 "Chcemy przywrócić aktywność". Na wyspie Bolko w Opolu zorganizowano bieg "Piątka Piątki" Blisko 100 zawodników pobiegło dzisiaj (29.05) w biegu 'Piątka Piątki' organizowanego przez LO nr 5 w Opolu. Udział w nim wzięli nie tylko uczniowie, ale… » więcej 2022-05-29, godz. 13:20 "Program jest bardzo bogaty". Taki ma być kluczborski koncert charytatywny na rzecz Ukrainy. Początek o 17:00 Ponad 30 artystów z Polski i Ukrainy wystąpi podczas dzisiejszego (29.05) Koncertu Charytatywnego 'Kluczbork dla Ukrainy'. » więcej 2022-05-29, godz. 12:15 Byki wciąż na wolności, choć jest ich coraz mniej. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa rolnego koło Głuchołaz Na wolności pozostało już tylko ośmiu zbiegów. Mowa o bykach, które uciekły z prywatnej hodowli w Starym Lesie. Przypomnijmy, do tego nietypowego zdarzenia… » więcej 2022-05-29, godz. 12:00 "Chcemy, aby mieszkanki, które mają problem z dyskryminacją, zgłaszały się do nas". W Opolu powołano komisję ds… Opolskie radne zajmą się sprawami opolanek. Podczas ostatniej sesji rady miasta powołana została komisja ds. podjęcia działań na rzecz równouprawnienia… » więcej 2022-05-29, godz. 09:40 Rafał Bartek nowym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji… » więcej 2022-05-29, godz. 09:15 Polskie społeczeństwo starzeje się. Mniej osób niż 10 lat temu mieszka w miastach. Znamy kolejne wyniki spisu pow… Statystyczny Polak ma około 41 lat. Kobiety są nieco starsze - 43 lata, a mężczyźni mają średnio 40 lat. Mamy kolejne dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »