Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 16:30 Autor: Witold Wośtak

Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goethego

T. Gabor i J. Kowalski [fot. Witold Wośtak]
T. Gabor i J. Kowalski [fot. Witold Wośtak]
Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski ma na myśli polski odpowiednik hiszpańskiego Instytutu Cervantesa czy niemieckiego Instytutu Goethego.
Kowalski przypomniał, że dzięki jego poprawce 30 milionów złotych zostanie przeznaczone na sfinansowanie nauki języka polskiego w Niemczech. - To bardzo dobry moment na powołanie instytucji wzorem innych państw - ocenia poseł SP.

- Dlaczego to jest ważne? Dlatego, że osobowość prawna takiej instytucji ma kluczowe znaczenie, szczególnie na zewnątrz - poza granicami. Taka profesjonalna instytucja może świadczyć i powinna świadczyć usługi nauki języka polskiego, prowadzić profesjonalne kursy zgodnie ze standardami polskiego państwa. W związku z tym rozmawiam z panem ministrem Przemysławem Czarnkiem nad nowoczesną formułą organizacyjną.

Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa podkreśla, że wiele osób mieszkających na przykład w Niemczech zwracało się do niego w sprawie kursów języka polskiego.

- Cieszę się bardzo, że pomysł pana posła Janusza Kowalskiego będzie wypełniać tę niszę nie tylko dla Polaków w Republice Federalnej Niemiec, ale i na całym świecie. Krzewienie języka polskiego w świecie jest dobrym sygnałem na przyszłość odnośnie podniesienie wartości polskości na świecie.

Poseł Kowalski nie chce na tym etapie mówić o konkretnej nazwie czy lokalizacji nowej instytucji. Jego zdaniem, to powinno zostać poddane szerokiej debacie.
Janusz Kowalski
Tomasz Gabor

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 12:00 Warunki dla każdego powinny być takie same! Radni SP w sprawie ujednolicenia regulaminów w Opolskim TBS Solidarna Polska apeluje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wprowadził jednolite zasady w regulaminie dla wszystkich mieszkań z zasobów opolskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:15 "Podaruj Dzieciom Uśmiech" - startuje akcja zbiórki pomocy dla dzieci z placówek opieki W Porannej Rozmowie Radia Opole o zbiórce na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Krasnym Polu i z Ośrodka Interwencyjnego w Głubczycach. O szczegółach przedsięwzięcia… » więcej 2022-05-21, godz. 10:45 Radio Opole jest Lublanie! Można pokibicować ZAKSIE a przy okazji zwiedzić stolicę Słowenii [ZDJĘCIA] Wzgórze zamkowe z potężną fortyfikacją, której początki datowane są na IX wiek, park Tivoli czy stare miasto z barokową zabudową. Lublana jest gospodarzem… » więcej 2022-05-21, godz. 10:41 Narybek też już łowi. Młodzi amatorzy połowów spotkali się na zawodach w Opolu Wietrzna pogoda ich nie zniechęciła. Z samego rana młodzi wędkarze pojawili się nad Kanałem Ulgi w Opolu i ruszyli do rywalizacji. W Mistrzostwach Województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:30 Spędź weekend w Byczynie. Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski Walki na miecze, inscenizacja bitwy średniowiecznej i pasowanie rycerskie - to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano w ramach Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2022-05-21, godz. 09:45 Warsztaty dla mam ruszają. NFZ zachęca do wspólnej akcji Opolski NFZ organizuje z myślą o mamach, których święto przypada na 26 maja, warsztaty zdrowia. Te odbędą się już w sobotę (21.05) w Calypso Fitness… » więcej 2022-05-21, godz. 08:15 Burze ominęły Opolszczyznę, ale mamy wietrzną sobotę. Strażacy interweniują Po godzinie pierwszej w nocy odwołano alert pogodowy mówiący o możliwych wystąpieniach w naszym regionie burz z gradem. Wciąż mamy ostrzeżenie pierwszego… » więcej 2022-05-21, godz. 07:00 Zostań potencjalnym dawcą szpiku! Weekendowa akcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 'Kultura dla Zdrowia' - to nazwa wydarzenia, na które zapraszają przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach weekendowej akcji będzie można… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 "Robotyka wejdzie w medycynie w wiele obszarów". Potrzebny jest odpowiedni sprzęt - Przyszłość medycyny należy do robotyki. Nowoczesne technologie pozwolą na przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie urologii - mówi… » więcej 2022-05-20, godz. 20:30 "Nasi ratownicy już pływają w wodzie". Turawa zgłasza gotowość do rozpoczęcia sezonu letniego Sprawdzanie jakości wody, sprzątanie okolicy i przygotowywanie się ratowników, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem. Turawa szykuje się do sezonu letniego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »