Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-09, 09:54 Autor: Krzysztof Rapp

Janusz Kowalski mówi o "tęczowych kryteriach" w konsultowanym programie funduszy unijnych. Zbigniew Kubalańca odpowiada

Urząd Marszałkowski w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Urząd Marszałkowski w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Paula Hołubowicz]
Zbigniew Kubalańca [fot. Paula Hołubowicz]
Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski zarzucił zarządowi województwa opolskiego nieuzasadnione i bezprawne preferowanie osób LGBT+ w przyznawaniu pieniędzy unijnych i dyskryminację gmin, które będą chciały podkreślić swoje przywiązanie do tradycyjnych, konserwatywnych wartości. Do sprawy odniósł się dziś na naszej antenie wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.
Chodzi o zapisy w poddawanym konsultacjom społecznym projekcie programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027.

- Koalicja PO-PSL-MN chce wydawać prawie 763 mln euro w oparciu o tzw. tęczowe kryteria. Czyli gminy, które przyjęły uchwały w sprawie obrony tradycyjnych wartości, mają nie otrzymywać pieniędzy, ani przedsiębiorcy działający w tych gminach. Jest to niedopuszczalne, jest to tęczowa dyskryminacja - stwierdził Janusz Kowalski.

Do sprawy odniósł się dziś Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa i lider Platformy Obywatelskiej w Opolu, który był gościem Porannej Loży Radiowej.

- To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza na siebie różne grupy społeczne - mówił Kubalańca. Zaprzeczył także, żeby z zapisów wynikała jakakolwiek dyskryminacja.

- Wróćmy do historii - 5 samorządów, które miały problemy z funduszami europejskimi, miały je nie za to, że kogoś broniły, tylko za dyskryminację, za to, że zrobiły ze swoich województw strefy wolne od LGBT. Po to te zapisy, że jeżeli jakiejś gminie w województwie opolskim rządzonej przez polityków PiS przyjdzie do głowy negowanie czy próba ograniczania osób LGBT, to wtedy nie będzie otrzymywała środków unijnych - tłumaczył Zbigniew Kubalańca.

Wicemarszałek dodał, że chodzi tu tylko o pieniądze dla samorządu, a nie - jak sugeruje w swoich wypowiedziach poseł Kowalski także dla przedsiębiorców z terenu danej gminy.

Jego zdaniem zapisy, o których mowa wpisują się w wytyczne Komisji Europejskiej, która nakazuje chronić osoby LGBT.
Janusz Kowalski
Zbigniew Kubalańca

Wiadomości z regionu

2022-01-20, godz. 21:00 Raport dnia: mamy kolejny rekord zakażeń V fali. Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 753 nowe przypadki koronawirusa. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (20.01) o 32 835 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2022-01-20, godz. 21:00 Z roku na rok styczeń w Opolu jest bardziej deszczowy niż śnieżny. Przez 20 lat temperatura wzrosła o półtora s… Coraz mniej śniegu, coraz więcej deszczu przynosi styczeń w Opolu. Widać to także w statystycznych opracowaniach. » więcej 2022-01-20, godz. 20:35 Mieszkańcy Morowa próbują ujarzmić górską rzekę. Mora regularnie podtapia ich wieś Co kilka lat podtopienia domów, a nawet lokalne powodzie niszczą ich dobytek. Dlatego starają się, jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej ograniczyć skutki… » więcej 2022-01-20, godz. 20:30 Sypią się słone mandaty. 60-latek ze Strzelec Opolskich zapłaci 3 tysiące Obowiązujący od kilku tygodni nowy taryfikator i znacznie wyższe kwoty mandatów nadal nie są dla wielu kierowców motywacją, by zdjąć nogę z gazu. Sypią… » więcej 2022-01-20, godz. 18:30 Lewica Razem pyta o zmiany kursów linii MZK i sens budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Ratusz tłumaczy: to… Lewica Razem organizuje interwencję poselską w opolskim ratuszu. Członkowie tej partii chcą się dowiedzieć od władz miasta, jak ma funkcjonować centrum… » więcej 2022-01-20, godz. 18:05 Strażacy ugasili pożar na ul. Jagiellonów w Opolu. Budynek nie nadaje się do zamieszkania Spalone piętro i poddasze oraz zalany parter to bilans pożaru, do którego doszło dziś rano (20.01) w jednym z budynków mieszkalnych na ul. Jagiellonów w… » więcej 2022-01-20, godz. 18:00 Nowe zasady wizyt w starostwie w Strzelcach Opolskich Zmieniają się zasady obsługi klientów w wydziale komunikacji i transportu w starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich. Wydział będzie obsługiwać w sali… » więcej 2022-01-20, godz. 17:21 "Podejmij mistrzowską decyzję". W sobotę szczepienia przeciw COVID-19 w trzech galeriach handlowych w Opolu Opolszczyzna zajmuje 13. miejsce po względem wyszczepienia mieszkańców przeciw COVID-19. W związku z dużą liczbą nowych zakażeń koronawirusem i prognozowanym… » więcej 2022-01-20, godz. 17:02 Prezydent Wiśniewski wysyła apel do premiera w sprawie dotacji na drogi. Wojewoda mówi o wsparciu przy składanych … Prezydent Opola zaapelował do premiera Morawieckiego i opolskich parlamentarzystów o niewykluczanie stolicy naszego regionu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dr… » więcej 2022-01-20, godz. 16:55 Uwaga mieszkańcy Opola. Na niebie można zobaczyć latające obiekty... i to nie jest UFO Czy UFO zawitało do Opola? Tak mogło się wczoraj (19.01) po południu przez chwilę wydawać mieszkańcom stolicy regionu. Jednak po zweryfikowaniu przez jednego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »